| Andi123456789 a întrebat:

Ce inseamna ciclu? Fiti mai expliciti!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Succesiune de fenomene, stări, operații, manifestări etc. în evoluția unui proces repetabil, începând de la o anumită situație până când se revine la o situație identică sau asemănătoare cu cea inițială; "

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual reprezinta perioada de timp existent/cuprins intre 2 menstruatii consecutive. Ciclul menstrual poate fi regulat in cazul in care numarul de zile dintre 2 menstruatii se mentine mereu la un acelasi numar constant de zile. In cazul in care numarul de zile difera de la un ciclu la altul reprezinta un ciclu menstrual neregulat. Insa daca in intrebarea ta, te referi de fapt la eliminarea de menstra lunara, aceasta se numeste MENSTRUATIE si nu CICLU. Menstruatia reprezinta eliminarea din organismul femeii a ENDONETRULUI, imbatranit, degenerat care a devenit inutil fiindca nu s-a implantat in el un ovul fecundat in respectivul ciclu menstrual. Endometrul, adica captuseala interna a uterului formata din mucoasa, tesuturi si vase de sange se elimina in cazul in care nu se realizeaza fecundarea ovulului de catre un spermatozoid. Cei 2 hormonii feminini produsi de glandele endocrine si foliculi ovarieni, denumiti estrogen si progesteron, dirijeaza intregul proces, mecanism al unui ciclu menstrual precum si menstruatia care reprezinta INCEPEREA UNUI NOU CICLU MENSTRUAL, insa este destul de complicat si oarecum greu de explicat mai detaliat incat sa fie pe intelesul celor care nu au studiile necesare. Ca o paranteza, se poate considera ca in proportie de 99, 99% menstruatia reprezinta inceperea unei noi incercari ale organismului femeii de a perpetua specia. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi plânge uterul.