| Annitu a întrebat:

Ce inseamna "IUBIREA ADEVARATA"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sint cuvinte dar te asigur ca vei afla cu siguranta

58 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Iubirea adevarata este atunci cind stii sa-i oferi persoanei de linga tine ceea ce si-a dorit, sa stii sa -i fii alaturi cu bune si cu rele, sa treci prin viata cu fruntea sus si sa incerci sa faci ca iubirea ce i-o porti sa fie neschimbata.

| JustMeFlory a răspuns:

Este ceva daruit din inima, sincer si din partea a doua persoane.care se respecta se iubesc, si au relatie de duratahappy

| greg a răspuns:

Eu cred ca iubirea adevarata inseamna sa iubesti mai mult pe celalalt decat pe tine, nu sa fii egoist cum suntem majoritatea.

| amberjuly a răspuns:

Iubirea adevarata e atunci cand e reciproca, durabila... si care se face mai puternica dupa ce intampina dificultati. nu cedeaza. Iubirea adevarata se construieste. Cum se spune in biblie: Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie,

nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire ci se bucura de adevar.

Acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.

Dragostea nu piere niciodata.
Eh... cu cat mai aproape de asta e... cu atat mai adevarata e happy ideea e ca trebuie sa fie neconditionata... in practica e mai greu happy

| andi a răspuns:

Intrebarea asta a mai fost pusa de 6 ori pana acum de la inceputul anului... o sa decopar eu maine iubirea adevarata si apoi iti spun, ok? happywinking

| Annitu explică:

Da, anonim!love struckte vreau!love strucklove struckmai ales ca esti stelist!
da add la : anna_fun_steaua_3000
:*

| pachy a răspuns:

A iubi este insasi legea vietii, este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil.

Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna. Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra. A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina. Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti.

Multi imi spun: \"L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii\". Dar daca l- ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat. Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa. Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine.

| IIIx333III a răspuns:

Iubirea cuprinde toate sentimentele din lume. Gelozie, iubire, tristete, ranire, gandire, dor, amagire, simpatie, multe sentimente pe care le simti treptat. Fluturasi in stomac, nopti nedormite, clipe pe care nu ai vrea sa le mai traiesti vreodata, zambete, clipiri, priviri pe care nu ai vrea sa le uiti. Lucruri rele si bune. LUCRURI. Cum se poate ca niste lucruri simple sa formeze un lucru atat de mare. Defapt, scuzati-ma, dar iubirea nu se poate exprima printr-un cuvant. Nu este un lucru. Este o adunatura de cuvinte, puse intr-o cana si agitate cateva secunde. Aceasta este reteta iubirii. De multe ori simti ca iubirea nu exista, ca ea este formata din 5% lucruri bune si amintiri placute, si 95% din lucruri care te fac sa suferi. Desi de multe ori este asa, baiatul/fata care te uy\\iubeste cu adevarat nu o sa te faca sa suferi mai mult de 5%, iar 95% iti va arata iubire, ceea ce compenseaza. Sau, daca va face greseala sa te raneasca, daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine. Iubirea este ceva unic, dar nu este unic la o singura persoana. Este unica pentru doua persoane. Doua persoane cu o poveste care nu i se va repeta niciunui om in lume. Desi exista acele "tipare" din filme, ele niciodata nu sunt si nu vor fi si nu au fost la fel. Pur si simplu simti ceva in momentul 1, iar in momentul 2 il poti simti mai puternic, sau nu il mai poti simti. Este un joc periculos, care merge jucat DOAR in doua persoane.

Nu este teorie de pe net, este din sufletul meu. Faptul ca m-am despartit de persoana pe care o iubeam cel mai mult si pentru care as fi facut orice m-a demoralizat. Cat am stat si am scris raspunsul pentru tine am stat si m-am gandit ce am simtit pentru EL.

Si am ajuns la concluzia asta: chiar daca nu o sa ii mai spui niciodata "iubitule" unui baiat, daca l-ai iubit cu adevarat il vei iubi mereu, chiar daca vrei vrea sa il uiti nu vei putea, asta este adevarul! Asta inseamna iubirea adevarata pentru mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea adevarata incepe atunci cand iubesti si atunci cand ti-ai gasit linistea sufleteasca si simti cum lumea iti apartine si esti una cu universul. Este fericirea traita din plin sau beatitudinea eroticahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuj ce inseamna iubire adevarata si nici nu cred kpoate sa ti`o explice cinevalaughing intrebarea e. ma vrei?laughing :X sunt stelist tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea? dupa ce ai spus, gandit, simitit. ceea ce ranim este iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A iubi nu inseamna dea privii unul laaltu, a iubi inseamna dea privii ambii in aceeasi directie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea adevarata estetunki cand esti in stare sa faci oike pentru persoana ubita... si esti in tare sa treci prste orike piedika...eu am gasit-o...Marya...te voi uby mereu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eo imi dau seama ca iubirea nu inseamna doar fericirea d care ai parte si tot ceeac iti ofera persoana iubita...nici lacrimile care curg d durerea care ti`o provoaca...astea pot fi provocate si at cand e doar o simpla atractie... iubire e si at cand doua pers is obisnuite una cu alta intr`u`totu`...se cunosc...nu`si ascund nimic pentru ca n`au cum...au curaju sa recunosca ...sa isi spuna c se intampla cu ei...au curaju sa iubeasca si at cand au motive sa urasca...sa il asculte p celalalt si chiar sa ii dea si sfaturi chiar daca in sufletul lui e cv c n`ar face asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AnNa intr-un cplu daca nu este incredere se destrama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa tai cu steaua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea adevarat inseamna cand o persoana lupta pentru tine sa fiti impreuna invinge orice obstacol, iti sta alaturi si la bine si la rau nu te inseala ori cat de departe ai fi te asteapta si intelege orice situatie iubirea e ceva frumos da e foarte urat cat suferi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O iubire sincere si fara minciunu si secrete.doar cu iubirea pe care o simtiti voi.trebuie daca cineva e inpotriva voastra sa lupti pentru ea/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Dragostea este indelung rabdatoare, plina de bunatate, dragostea nu este invidioasa, dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se aprinde de manie, nu se gandeste la rau.'' ASA DESCRIE BIBLIA ADEVARATA IUBIRE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna cand iubesti cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A iubi înseamnă a înceta să trăieşti pentru tine, a face ca toate sentimentele omeneşti, teama, speranţa, durerea, bucuria, plăcerea să nu depindă decât de o singură fiinţă; înseamnă a te cufunda în infinit, a nu găsi nici o limită simţirii, a-ţi închina viaţa unei fiinţe în aşa fel încât să nu trăieşti şi să nu gândeşti decât pentru a o face fericită;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da;;;;; nu cared ca mai exizta iubire adevarata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O iubire adevarata este o mare pacospe pentru uni parinti rolling on the floorrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai curat si pur sentiment, este ca si cum ai simti ca el este in tine si nai sa-l pierzi, este ca o gradina plina cu flori care duce la infinit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca "iubirea" nu exista. dar daca tot vrei sa o numesti asa poti spune ca s e bazeaza pe incredere, respect si multa compasiune.Noi fetele picam repede in plasa baietilor cand de spun anumite cuvinte(te iubesc, esti fumoasa, tu esti sigura faTA PE CARE O IUBERSC) si mult altele, sunt cuvinte frumoase dar uneori sunt si neadevarate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea adevarata inseamna sa te daruiest trup si suflet pentru persoana care simti ca o iubesti.inseamna iubire tristete zbukium. u trebuie doar sa crezi in ia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista reteta. E un sentiment universal, dar in aceeiasi masura unic...mai inainte de toate este total dezinteresat.Am realizat asta cand mi-am dat seama ca reciprocitatea e irelevanta.Fiindca ii pot iubi chiar si spatele intors.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea iti aduce si bukurie si tristetze in viata cu toate astea trebuie sa treci peste toate cu capul sus. sa iubesti cu adevarat inseamna...:-