| addelyna2014 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi iubirea adevarata?

Răspuns Câştigător
| Scriitoarea a răspuns:

Iubirea inseamna pentru mine magie, ceva inexplicabil.In opinia mea nu poti explica un sentiment atat de profund.Cand iubesti pe cineva simti ca intreaga lume se rezuma doar la un singur lucru pe plan spiritual, el.Iti este dor de el doar daca auzi o melodie care voi ati ascultat-o, poate chiar si din greseala, cand erati impreuna...insemna un dor care simti ca te distruge, simti ca ai nevoie de el in aceea clipa(aici ma refer la persoanele care au relatii la distanta).Sa te trezesti in fiecare dimineata zambind cu gandul la el, iar cand te culci, gandul sa iti zboare tot la persoana iubita.insemna respect si incredere, sinceritate si intelegere.Sa fi gata sa sacrifici orice doar ca el sa fie fericit, sa traiesca.Sa iti bata inima cu atata putere incat sa simti ca va exploda atunci cand esti cu el, ca te topesti in bratele lui cand te imbratiseaza, ca inimile bat la unison, ca timpul se opreste pentru o fractiune de secunda sau ca intreaga lume este a acelui cuplu.Insemna sa lasi o persoana sa te cunoasca foarte bine,sa nu te feresti sa ii spui ceva anume,sa fi tu, adevarutul tu, sa o lasi sa intre in inima ta, sa il lasi sa iti ia inima, dar la randul tau sa primesti inima persoanei iubite...pentru mine asta inseamna dragostea adevarata, un sentiment mai presus de intelegerea noastra, dar care totusi ne desavarseste.Consider ca dragostea este o mica parte din Rai,si ca aici,pe pamant,avem sansa sa traim in acest coltisor de paradis cand iubim,si de fapt, totul este o preagatire a sufletului ca sa ajunga in Cer. Iubirea este sentimentul cel mai pur si mai desavarsitor. iubirea nu tine cont de loc, vrasta, sex, etc.Este ceva rupt din Rai,daruit oamenilor ca sa simta armonia si bucuria perfecta care ii astepta la sfarsitul zilelor lor.Dar pana atunci vor iubi, vor zambi atunci cand rasare soarele candindu-se la persoana iubita, vor plange cand nu pot fi langa ea, vor si fi in extaz in prezenta ei. Iubirea este cel mai complex sentiment, le contine pe toate celelalte intr-o oarecare masura.

7 răspunsuri:
| BoBoLiNo92 a răspuns:

Pai pentru mine iubirea este sentimentul acela cand te simti atras de cineva si nu rezisti zi fara el si nu stii de ce. Nu stii de ce il iubesti.

| doc69 a răspuns:

Inseamna dorul de celalat in prezenta lui, inseamna impartit emotii bune sau rele si sprijinit reciproc inseamna sa trantesti usa lumii si sa fii fericit ca esti in doi, inseamna un sarut cu ochii carpiti dimineazta sau o mangiere pe cap cand ti-e greu..inseamna ca nu esti judecat doar ascultat si sprijinit, necenzurat si impartasit..inseamna implinire.inseamna..viata.

| Azµre a răspuns:

Iubirea este un sentiment ce nu poate fi descris în cuvinte!

| dragos9234 a răspuns:

Nu cred ca exista iubire adevarata!
Totul vine din instinctul de perpetuare a speciei.

Răspuns utilizator avertizat
| darklove354 a răspuns:

Pentru mine, iubirea inseamna cel mai frumos sentiment posibil.Nimic nu te intereseaza decat persoana iubita.Te gandesti in fiecare secunda, minut la el/ea.E un lucru rar sa gasesti iubirea adevarata ...Fiecare dintre noi are perceptii diferite despre iubire.Doar trebuie sa o gasesti, si tunci vei afla ce inseamna.