| tradaro a întrebat:

Ce inseamna iubirea si cam de cate feluri poate fi?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

A te indragosti poate fi o experienta de o frumusete unica, fara indoiala, sentimentul de iubire fiind incarcat de puritate, de candoare si gingasie, si astfel spus,"dureros de dulce", dezvaluind trairi nebanuite. Iubirea este singura cale spre accede la cunoastere, la aspiratia spre absolut. Atingerea absolutului este fericirea suprema, iubirea capata dimensiuni sacre, energia si forta acestui sentiment pot face "minuni". Accesul la iubire are valoare suprema, conferind sens profund existentei umane; numai iubirea poate eterniza sufletul omului, pe cand absenta ei l-ar vesteji.Astfel,iubirea inalta omul in centrul lumii, la randul ei, lumea se reordoneaza sub forta miraculoasa a celui mai uman sentiment.
Fiecare cauta acea iubire care depaseste dragostea si ura, fiecare dintre noi este in cautarea iubirii. Daca nu, vom fi lipsiti de tot ceea ce este cu adevarat valoros. Alexandrinaa vorbeste despre cum grecii impart in cateva forme iubirea... m-am documentat si...
Eros-semnifica iubirea pasionala, aceea dorinta puternica, asociata de multe ori cu dorinta sexuala, cu iubirea egoista care transforma pe cel iubit in obiect, devenind un mod defectuos al relatiei personale. Mai poate fi asociat de asemenea sentimentelor care stau la baza cuplului si a casatoriei.
Philia-asociata cu prietenia, afectiunea...este iubirea spontana, naturala, bazata pe intimitatea launtrica a celor ce se iubesc. Inseamna loialitate, virtute, egalitate si bucuria de a face ceva impreuna.
Storge-inseamna atasament, afectiune...este un sentiment natural, ca acela dintre parinti si copii. Este cel mai valoros, mai emotional si mai larg raspandit fel de a iubi dintre toate.
Agape- este dragostea rationala, care tine in primul rand de caracteristicile celui iubit. Ea nu este nici pasionala, nici tandra si nu provine din inclinatii directe catre cineva, ci din convingeri. Agape inseamna a iubi pe cineva pentru un anumit motiv, este o alegere, este preferinta pentru un lucru sau altul in virtutea unor caracteristici ale acelui lucru-a admira pe cineva pentru ceva anume!
Fiecare iubeste in mod diferit, pentru ca fiecare are resurse diferite si este dispus sa ofere altceva:resurse materiale, bani; propriul timp...prin participare fizica sau prin sustinere sufleteasca, comunicare.
De asemeni, iubirea are trei dimensiuni:
dependenta... ce se regaseste la 99% dintre noi...fiind un angajament social, psihic si biologic.
iubirea dintre doua persoane independente...se intalneste mai rar... existand nefericire...fiecare isi traieste viata personal cu trairi proprii...nici o parte nu este dispusa sa accepte compromisuri, fiind o relatie de suprafata... ex: oamenii de stiinta...si aceasta dimensiune devine un aranjament social, psihic si biologic.
interdependenta...se intalneste foarte rar, dar este paradisul pe pamant...numai atunci poate fi iubire adevarata, pentru ca cele doua persoane sunt intr-o sincronizare perfecta, respirand una pentru cealalta de parca ar fi un suflet in doua corpuri. Este o iubire de ordin spiritual.
IUBIREA ESTE OFERIREA PANA LA SACRIFICIU DE SINE!

16 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Iubirea inseamna foarte mult si are feluri la fel multe...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Imi iubesc parintii si bunica, imi iubesc prietenii si pe viitorul sot!
In ceea ce ma priveste iubirea este dor, grija, emotie, respect, recunostinta, ajutor, senzatie, fior, teama, bucurie!

mlm
| mlm a răspuns:

Iubirea inseamna afectiune, respect, grija, intelegere, devotament. Iubirea este cel mai frumos sentiment, sa oferi si sa primesti iubire insemna ca esti un om implinit, desigur este de mai multe feluri iubire parinteasca, iubire de tip material, iubire pasionala, iubire de-o noapte, iubire divina, iubirea intre amici.

| kh1ss a răspuns:

Iubirea este un amestec de fericire si suferinta, iubire este atunci cand doi oameni se uita unul la altul si vad un intreg

| Alexandrinaa a răspuns:

Hai sa mergem putin la greci... care impart iubirea in 3 forme:
philos - iubire de prieten
agape - iubirea de divinitate
eros - iubirea trupeasca
Dar iubirea nu poate fi definita, eventual putem spune ca este cea mai importanta virtute, fara de care nu am putea exista. O virtute, o valoare pe care oricat ai imparti-o, nu va scadea niciodata! E cel mai profund sentiment, singurul care ar putea sa te faca sa te simti mai bun, mai curat, singurul care ar putea sa te motiveze sa faci lucruri pe care nici nu ai fi gandit ca le poti face!

| Venicius_Ruben-Laurentiu_1990 a răspuns (pentru Alexandrinaa):

Nu e corect ce spui, plus ca sunt 4 tipuri, inclusiv STORGE

| galileo a răspuns:

Iubirea este o alegere, este o decizie, este un angajament care se exprima emotional. Iubirea este o lege data de Isus "Iubiti-va unii pe alti". Exista mai multe tipuri de iubire: iubire pentru parinti, frati, surori, iubire pentru prieteni, pentru sotie/prietena, pentru copii. Mai exista iubire pentru divinitate, pentru arta sau pentru un lucru(hobby). Peste tot in jurul nostru exista iubire, iubeste si creaza armonie in jurul tau.

| Krina a răspuns:

Iubirea inseamna... si poate fi de... feluri happy
Asta inseamna iubirea: sa nu poti sa o explicatie referitor la acest lucru.
Cand m-am intrebat de ce iubesc si pentru ce anume iubesc acea persoana, am raspuns "nu stiu". Pur si simplu, fiindca exista happy

| claw_4117 a răspuns:

Iubirea este unica, este de un singur fel, mereu am crezut asta. Insa nu putem descrie exact ce inseamna, sau daca am putea ar insemna ceva diferit pentru fiecare dintre noi. Pentru mine iubirea este un mod de a proteja, de a crede in ceva (acel sentiment vast care uneori ne da aripi, ne duce spre noi lumi) devenind insusi o parte din tine, sa te schimbe, sa te faca sa crezi in ceea ce nu credeai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu este... iubire daca nu iti umezeste ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cuvint care nu poate fi explicat prin cuvinte
sau suferinta.

| oOSaritaOo a răspuns:

Încearcă să vezi... Iubirea este o urmare a dragostei.

| pysy29 a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare nu se poate scrie, ci se poate simti

| fairy a răspuns:

Iubirea este un ulei fin si pretios cu care ungi mecanismul omenesc... aflam ce inseamna cu adevarat acest sentiment nu atat atunci cand il primesti ci atunci cand iti lipseste...

| carmen89 a răspuns:

Iubirea... e un sentiment puternic precum si numele ce l defineste... iubirea e un intreg pe care oricine si l doreste, e un sentiment care te face sa te simti implinit...cand iubesti esti in stare de lucruri pe care n ai crezut k ai sa ajungi sa le faci, te preocupa mereu fericirea persoanei iubite, ii simti lipsa clipa de clipa cand nu e langa tine iar cand totusi ink ti e dor de ea... iubirea te face ca in preajma pers iubite sa uiti de tot, inima incepe sa ti bata puternic totul devine ca un paradis in care nu mai exista altcineva decat voi 2... iubirea inseamna suferinta, darurire, speranta... iubirea e de mai multe feluri iubire pentru tine insuti si pentru aproapele tau cum zice si prorunca... aproapele insemnand prieteni, familie, iubit/a

| carmen89 a răspuns:

Iubirea... iubirea e un sentiment puternic precum si numele ce l defineste... iubirea inseamna a darui, a suferi, a ierta, a impaca...cand iubesti o pers ajungi sa faci lucruri pe care pana at nu ai crezut k le vei face... iubirea te face sa dai totul pentru pers iubita, sa uiti de pers ta preocupandu te doar fericirea ei, totul axandu se in jurul ei... iubirea te face sa te gandesti clipa de clipa la pers iubita at cand nu e langa tine, iar cand e inca sa i simiti dorul...in preajma ei inima bate puternic dand impresia k nu mai exista nimeni pe pamant decat voi2 ca at cand sunteti impreuna viata e mai frumoasa, uiti de probleme, de nacazuri si suparari... iubirea e de mai multe feluri iubire pentru tine insuti si pentru aproapele tau cum spune si porunca... aproapele poate fi prieteni, familie, iubit/a...