| anonim_4603 a întrebat:

Ce inseamna penetrare, dar preludiu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce cand auzim cuvantul penetrare, ne ducem imediat cu gandul la actul sexual? Penetrare inseamna de fapt, a strapunge, a patrunde, a razbi, a trece iar preludiu:
PRELÚDIU, preludii, s. n. 1. Parte introductivă a unei compoziții muzicale mai ample. ♦ Spec. Prima piesă muzicală dintr-o suită instrumentală; piesă care precedă o fugă sau un coral. ♦ Piesă instrumentală independentă, scrisă în formă liberă. 2. Exercițiu muzical pregătitor; p. ext. improvizație. 3. Fig. Ceea ce anunță, precedă sau pregătește o acțiune sau un eveniment; acțiune premergătoare. – Din fr. prélude, it. preludio, germ. Präludium.
Sunt gesturile, sarutarile si tot ce e inainte de actul sexual.
Intotdeauna ne zboara mintea la ''sex''. laughing rolling on the floor

11 răspunsuri:
| cîrne a răspuns:

Penetrare=intromisiunea penisului in vagin; preludiu=aici sunt doua sensuri:pentru barbati=pierdere de vreme, pentru femei=nu ma intereseaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penetrarea e introducerea penisului(sau a altor organe) in vagin
preludiul poate contine sarutari, tavaleli, petting(orice in afara de penetrare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gastronomic vorbind, preludiul e atunci cand savurezi mancarea fara sa o bagi in gura big grin iar penetrare cand infingi furculita in friptura sau cartofi prajiti(dupa caz), cu cat infingi furculita mai adandc nu se va intampla nimic, carnea din farfurie nu va tipa de durere si nici nu te va trece pe lista celor mai bune partide...bon appetit! happy

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce cand auzim cuvantul penetrare, ne ducem imediat cu gandul la actul sexual? penetrare inseamna de fapt, a strapunge, a patrunde, a razbi, a trece
iar preludiu:
PRELÚDIU, preludii, s. n. 1. Parte introductivă a unei compoziții muzicale mai ample. ♦ Spec. Prima piesă muzicală dintr-o suită instrumentală; piesă care precedă o fugă sau un coral. ♦ Piesă instrumentală independentă, scrisă în formă liberă. 2. Exercițiu muzical pregătitor; p. ext. improvizație. 3. Fig. Ceea ce anunță, precedă sau pregătește o acțiune sau un eveniment; acțiune premergătoare. – Din fr. prélude, it. preludio, germ. Präludium.
intotdeuna ne zboara mintea la ''sex''. laughing rolling on the floor
eu_o_enigma

Alte răspunsuri
| costy_7995 a răspuns:

Preludiu, nu stiu dar insa penetrare stiu ce inseamna : inseamna cand faci sex, barbatul se pregateste sa bage penisul in vagin, aia inseamna penetrare cand **** intra tare in ****... daca afli ce anseamna preludiu sa imi spui si mie te rog frumos. Pa

Alte răspunsuri