| KDily a întrebat:

Ce inseamna sa iubesti pe cineva? De unde sti ca el/ea te iubeste?

11 răspunsuri:
| Cosmin1I a răspuns:

Iubirea nu este un sentiment ce se poate explica.In acelasi timp iubirea poate sa te faca sa zbori sau poate sa mature cu tine pe jos.Nu e de joaca cu acest cuvant deoarece de la iubire la ura e doar un pas.Cat despre a doua intrebare:Acea persoana care nu iti spune Te iubesc ci iti demonstreaza zi de zi prin fapte,acea persoana care stie deja ce vrei fara sa zici ceva, acea persoana care este langa tine cand razi si plangi, acea persoana care si-ar da viata pentru tine, acea persoana care daca tu nu ai exista ea ar incerca sa isi traieasca viata, acea persoana care ar traii pentru tine.

| Anonimusxxxxx a răspuns (pentru Cosmin1I):

Pai...si eu mai plang si mai rad in ore si e un baiat in fata mea. el e langa mine si cand rad, si cand planglaughing asta nu inseamna ca ma iubeste

| Cosmin1I a răspuns (pentru Anonimusxxxxx):

Combina tot ce am zis intr-un singur exemplu nu separat :p

| Denis777 a răspuns:

Iubirea e decat un sentiment tipic oamenilor, cu putin efort poti scapa si de sentimente, si nu cred ca ai de unde sti ce e in capul lui ca sa vezi daca te iubeste

| DaLittleUK a răspuns:

Sa iubesti... Mie a ajuns sa imi fie frica sa iubesc, dupa cate am avut de trait. Uite, sa iubesti inseamna sa accepti pe cineva exact asa cum e, cu tot cu defectele lui. Sai ii fii alaturi mereu, si cand plange si cand rade. Orice cuvant, fraza, propozitie, melodie, obiect, persoana sa iti aminteasca de el/ea. De la iubire la ura e un drum foarte scurt, care printr-o vorba, actiune sau neincredere poate fi parcurs si totul e distrus. Eu am scoala vietii, indiferent de varsta. Si crede-ma ca NU e deloc placut. Si totusi repet toate greselile mele grave.
La a doua intrebare... Pai e cam greu sa iti dai seama atata timp cat acea persoana nu iti da vreun semn ca te iubeste, si tine totul ascuns in sufletul lui/ei. Nu poti sa obligi pe cineva sa te iubeasca. Iubirea neconditionata este greu de castigat...

| GirlWithSecret a răspuns:

Atunci cand iubesti pe cineva te gandesti numai la el si alte chestii! atunci cand el/ea te iubeste se comporta diferit cu tine faca de ceilalti! Cam atat sper ca te-am ajutat.

| KDily explică (pentru GirlWithSecret):

Asta stiu si eu.dar vreau ceva mai detaliat pentru ca simt ca nu stiu ce inseamna sa iubesti. Iubirea e mai mult decat o atractie fizica. Vreau sa stiu ce inseamna sa iubesti cu adevarat!love struck

| GirlWithSecret a răspuns:

Atunci cand iubesti pe cineva te gandesti incontinuu la el si iti e dor de el atunci cand asculti o melodie de dragoste te gandesti ca el ti-o canta! Atunci cand cineva te iubeste se comporta diferit cu tine fata de ceilalti!

| Mihalachi_Sebastian_1994 a răspuns:

Pai nu stii doar ca trebuie sa ai incredere ca daca nu ai atunci nu va mai avea stabilitate si va veti desparti!

| Mariiee a răspuns:

Sa iubesti pe cineva inseamna sa-i acorzi sanse, cand, de fapt, nu mai sanse de acordat. Cand iubesti pe cineva, nu iubesti acea persoana pentru ca e perfecta, o iubesti in ciuda faptului ca nu este. Sa iubesti pe cineva inseamna sa treci peste orice, chiar daca poate nu-ti convine, sa iubesti pe cineva inseamna sa iubesti si sa nu stii de ce. sa iubesti si sa nu ai o explicatia pentru iubirea acea.
Singurul mod prin care poti afla daca cineva te iubeste este comunicarea. Ori ii spui tu ce simti, ori iti spune persoana respectiva.
Sper ca ti-am fost de ajutor si ai grija!

| pustoaica5000 a răspuns:

Cand esti langa persoana iubita simti o scanteie in tine sau "fluturasii in stomac" intelegi sper ca te-am ajutat