| amalia_4709 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin a face un gest frumos fara ca sa stie toata lumea sau sa te lauzi cu el. dau funda. vreau cat mai multe pareri. dar parerea voastra.happy

1 răspuns:
greece12
| greece12 a răspuns:

Un gest frumos,o fapta buna raman asa atat timp cat le faci si le "uiti". Atat timp cat faci o fapta buna si incepi sa te lauzi in stanga si-n dreapta,fapta buna devine obiect de reclama personala(uite ce-am facut eu,uite ce om bun sunt eu) si inceteaza sa mai fie o fapta buna.
Toti oamenii vor sa faca gesturi frumoase si fapte bune,e in firea noastra.Dar,odata facute,intervine egoismul personal, nevoia de a SPUNE, de a arata celorlalti ce am facut si...totul se duce de rapa.
Parerea mea este ca gesturile frumoase si faptele bune si dezinteresate le vedem numai in filme si povesti. Daca exista in viata reala, nu le stim si nu le vedem si asa trebuie sa ramana.De cum le aflam, inceteaza sa fie fapte bune si dezinteresate.Nu?