| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de citatul acesta? "Mai bine sa fii in bratele celui care te iubeste decat la picioarele celui pe care-l iubesti"

Adica e mai bine sa fii cu o persoana pe care nu o iubesti, dar care care te iubeste decat cu o persoana pe care o iubesti, dar nu te iubeste?
Care e de preferat?
Bine, de preferat ar fi ca iubirea sa fie reciproca laughing...dar daca nu se intampla asta?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

"In dragoste e de preferat sa iubesti, decat sa fi iubit. E mai sigur." N. Bonaparte

Iubirea e un lucru foarte mare, minunat si complex. Nu e pentru copii, care cresc si se schimba peste noapte, cum bate vantul!
Fiecare iubeste altfel, din alte motive/nevoi, si cu alta intensitate!
De obicei, cel ce iubeste, e "mai bogat". iar cel ce doar selasa iubit, fara a iubi la rand-i, e sarac tare. In iubire. Dar decat deloc, poate e mai bine si asa.

| anonim_4396 explică (pentru PsihoSex):

Frumos spus! Ai votul meu.

| PsihoSex a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza nu e de iubire faza e ca tu baieti i preferi nu te prefera pe tine si aia care sunt dupa tine tu nu-i placi si i bagi in zonefreind, iubirea feminima? nu cred ca exista asa ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu se intampla ca iubirea sa fie recirpoca aunci nu-i iubire deloc, este amagire sau posesiune!

| seth2016 a răspuns:

>> dar daca nu se intampla asta?

Eu aleg varianta C.
Mai bine te iubesti pe tine. Face bine la stima de sine daca nu exagerezi laughing

| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

Iubeste.ti aproapele asa cum te iubesti pe tine! Parca asa scrie in biblie.Hai,sa daruim iubire!

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum depinde la ce iubire te gandesti. Pot sa ma iubesc pe mine si sa mananc inghetata in timp ce ma uit la un film. Sau sa stau de pomana. Sau sa fac jogging. Sau sa ies cu prietenii la discoteca. E nevoie de o biblie noua. De cand a fost scrisa s-au schimbat multe laughing.

| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

Poate s-a umblat putin la stil, la modul in care iubim, ai dreptate. Kamasutra s-a scris dupa 3500 de ani.

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe de alta parte aici era vorba de iubire romantica. Compasiunea poate sa existe independent si iti iubesti aproapele.

| DeathOfDreams a răspuns:

Trebuie să fi norocos pentru a fi cu o persoană pe care o iubești, care te iubește la rândul său.

Fiindcă în ziua de azi rar găsești o persoană care ține la tine atât de mult precum ai fi dispus tu.

Dar sincer, în realitate, nu cred c-ai alege niciuna.
Persoana care nu te iubește nu-ți surâde prea tare și e al naibii de dureros când te gândești să-ți petreci timpul cu asemenea persoană, iar să fi cu o persoană pe care n-o iubești nu pare deloc tentant.

Dar să-ți răspund la întrebare, da, într-adevăr, e mai bine să fi cu o persoană care te iubește decât cu una care nu dă doi bani.

| MidnightR a răspuns:

Depinde ce preferi?
Sa fii tratat cu drag si delicatete sau cu indiferenta si dispret?