| GeorgescuMonica a întrebat:

Ce parere aveti despre citatul "Cu toti ne nastem egali, dar unii mai egali decat altii"?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat egali, dar oamenii nu se considera asa.Din cauza imperfecțiuni cred ca sunt mai buni, mai deștepți și astfel se considera superiori.

| Mayhem666 a răspuns:

Probabil se refera la faptul ca unii oameni se nasc mai bogati, iar altii mai saraci. Am dreptate?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu ne nastem egali.La nastere avem un anumit nivel de evolutie spirituala castigat in numeroasele vieti traite prin diferite locuri din univers si avem un anumit bagaj karmic.
De regula intr-o viata se invata o singura lectie, uneori nici aceea.

| Divy a răspuns:

Se referă la iubire, practic între unii oameni există armonie, înțelegere și încredere pe când față de alții aceste lucruri nu sunt atât de puternice.
La asta se referă, cel puțin asta e părerea mea!
O zi bună plină de bucurii îți doresc

| Staind a răspuns:

Egalitatea e o gluma buna.

| reihiuke a răspuns:

Oamenii nu se nasc egali. dar ne place sa credem asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există egalitate nicăieri și nici la naștere. Unii se nasc în familii sărace, alții în familii bogate. Unii se nasc sănătoși, alții se nasc bolnavi cu cine știe ce boală, unii se nasc în familii mai educate, alții într-o familie de bețivi(cunosc cazuri). Asta nu este egalitate.

| Iunix a răspuns:

"Cu toti ne nastem egali, dar unii mai egali decat altii"
Ți se pare că are vreo logică? Ori suntem egali, ori nu, nu poți fi mai egal decât altcineva. Egal, adică la fel.

Legat de această egalitate, nu putem fi toți egali deoarece nu suntem toți la fel. Fiecare avem medii diferite în care trăim ( unii mai bogați, alții mai săraci ), avem trăsături fizice diferite, gândire diferită, statut social diferit. Poate fi egalitate în drepturi și obligații dar nici acolo. Nu suntem roboți identici făcuți pe bandă rulantă ca să fim egali.

Cu alte cuvinte o prostie, un joc inutil de cuvinte. Cel care a inventat citatul ăsta ar fi trebuit să caute și ce înseamnă cuvântul „ egal ".

Un sinonim al cuvântului „ egal " ar fi „ la fel "

Dacă înlocuim cuvântul „ egal " din acest citat cu „ la fel " atunci iese :

"Cu toții ne naștem la fel, dar unii mai la fel decât alții". Ți se pare că are vreo logică?
Precizez că sinonimele sunt cuvinte ce se scriu diferit dar cu același înțeles, deci dacă citatul tău ar fi avut vreo logică trebuia să se înțeleagă atunci când înlocuiai cuvântul „ egal " cu „ la fel ".