| Morphine21 a întrebat:

Ce parere aveti de pastrarea virginitatii pana in noaptea nuntii?
E un principiu "expirat", sau va ganditi si la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| ioana_7027 a răspuns:

Sunt de parere ca este expirat pentru pers fara minte'winkingacesta sa te pastrezi pana in noaptea nuntii este ceva frumos cand vezi ca partenerul de langa tine te asteapta, are rabdare si pentru el este important sa fie langa pers iubita nu sa se culce cu ea si sunt de parere ca daca faci lucrul asta Dumnezeu se va bucura si va avea grija de tine din ce in ce mai mult.Stiu ca poate suna aiurea ce am scris mai sus, dar eu asa consider

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred ca este o idee buna. Fiindca trebuie sa vezi daca te potrivesti cu omul respectiv in pat. Exista incompatibilitati din punct de vedere sexual care ii fac pe parteneri profund nefericiti. De ce sa risti asa ceva?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Depinde de educație și principii de viață. Astfel de situații nu pot mulțumi.
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E expirat. Ştii de ce?
Pentru că atunci când exista acest principiu, femeile se căsătoreau cel târziu la 18 ani. Ele nu făceau şcoală, nu făceau nimic mai sus de bucătărie şi eventual ceva agricultură.
Acum, lucrurile din punct de vedere social nu mai stau aşa dar nevoia de viaţpă sexuală apare tot la aceiaşi vârstă iar un principiu de genul ăsta în secolul XXI ar aduce "n" frustrări cum foarte bine zice Roxana.
Eu unul sunt ateu aşa că oricum nu mă raportez la nicio religie.
Salut.

| Crisu a răspuns:

Nimeni nu se mai gandeste la asta in ziua de azi. Ce treaba are Dumnezeu in chestia asta? Eu consider ca nici una. Tu iei aceasta hotarare. Daca oamenii vor sa o faca mai devreme, nu am nimic impotriva si nu ii cataloghez pentru asta.Insa respect, pentru fetele care reusesc sa ramana virigne, pana in noapte nuntii! Au o tarie si niste principii extraordinare.Eu sincer nu am luat o decizie in privinta a ceea ce vreau sa fac, dar momentan am de gand sa o las pe mai tarziu, si atunci probabil voi spune la fel.

| RXN a răspuns:

Personal, nu sunt de acord cu asta si nu pentru ca ar fi 'expirat', ci pentru faptul ca lucru asta poate duce la n frustrari.
Eu nu m-as casatori in niciun caz cu un tip care e virgin si cu care nu am facut sex inainte.De ce? Pentru ca nu vreau sa ma trezesc ca nu sunt compatibila cu el.Sexul e o parte importanta dintr-o relatie-daca totul e genial in rest, iar sexul e de-a dreptul nesatisfacator, e cam degeaba, se va ajunge la certuri si frustrari.
Referitor la treaba cu Dumnezeu, eu sunt agnostica, nu ma prea raportez la asta. Oricum, consider ca dragostea, respectul si, implicit, o relatie frumoasa nu pleaca nicidecum de la virginitate.

| Razvan a răspuns:

Asa cum zic colegii @Brigadela si @Kongeriket aceasta problema difera de la o persoana la alta.Cred ca Dumnezeu e de acord sa i te daruiesti(laughing ) persoanei la care tii

| thereforyou a răspuns:

Eu sunt de parere ca, castatoria este un pas mare in viata si ca sa ajungi acolo trebuie sa-ti cunosti partenera foarte bine, sa-i cunosti corpul sa vezi daca va potriviti in pat. Sunt multi oameni care nu se inteleg in pat, nu sunt atrasi unii de altii. De ce sa ajungi sa te casastoresti si sa vezi asta dupa aia? sa fii nevoit sa divortezi.

| νєησм a răspuns:

E expirat pentru minewinking

| a răspuns:

Eu sunt de părere că fetle se păstrau până în noapta nuntii, bcuz, daca o făceau înainte era riscul de a rămâne însărcinate, și asta era o rușine.
Yep. logica mea de baltăăăăăă.

| Bloodlines a răspuns:

Parerea mea este ca toate femeile ar trebui sa ramana virgine pana in noaptea nuntiiwinking.
Da nah... in 2010 ii la moda sa te dezvirginezi de la 15 sau 16 aniwinking.

| Angelina01 a răspuns:

Hai ca m ai facut sa rad nu cred in asa ceva c e obligatoriu sa iti pastrezi virginitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@PinkBubble 12-13 ani ma scuzi.
@fulg cine crezi ca asteapta atata? poate doar cei de la teologie (unii doar ca restul... sunt cu fumatul bautul sexul... ca sa vezi ce`nseamna religie) oh go on
eu nu am asteptat si ma bucur ca am facut asa...

| Alexandraaa_1773 a răspuns:

O obsesie thinking tte fetele din sec asta sunt releeee laughing)

| etekk a răspuns:

" Brigadela " lasa-mi o adresa de messenger, sau mai bine ti-o las pe a mea sa ma bagi in lista daca, vrei / am o problema, daca ma poti ajuta.happy

| anda_2066 a răspuns:

Sa-ti pastrezi virginitatea pana in noaptea nuntii este un lucru foarte frumos, prin care ii areti sotului tau ca l-ai asteptat, si mai mult de atat l-ai iubit mai mult pe el decat poftele tale. fiti sigure ca se va comporta mai bine si mai frumos cu voi daca va veadea ca l-ati asteptat. cele ce nu se pastreaza pana in noaptea nuntii sa nu-si puna intrebari: de ce eu?, de ce mi se intampla mie? de ce atatea probleme de familie am? sunt intrebari care au un raspuns : UNDE AI FOST CAND TREBUIA SA-TI PASTREZI TRUPUL CURAT?
de ce sa fie o femeie folosita de mai multi barbati, ca acum i se pare ca il iubeste iar el dupa CE SI-A TERMINAT TREABA PLEACA LA ALTA, si ramane femeia cu " buza umflata".
iar chestia " poate nu sunt compatibila cu barbatul cu care am sa ma casatoresc din punct de vedere sexual" este cea mai penibilalaughing ce, dragostea ta fata de el, iti sta in organe sexuale? laughing, nu cumva trebuie sa fie o dragoste curata si adevarat?, daca asa incepi bineinteles ca o sa sfarsesti tot cu divort, oricum dupa cativa ani nu va mai fi compatibil cu tine din punct de vedere sexual chiar daca la inceput este, incepe monotonia sa-si spuna cuvantul. de aceea cel mai bine este sa te pastrezi curat, iar barbatul care spune ca te iubeste VA ASTEPTA DUPA CASATORIE si-ti va arata ca doar nu pentru sex te ia de nevasta, sau asta vrei, pentru uz sa fii sotia lui? Dragostea adevărată este responsabilă față de viața celuilalt, responsabilă față de legile stabilite de Dumnezeu și se păstrează curat până la cununie cel ce are dragoste adevărată. iar ideea cu "Ce treaba are Dumnezeu in chestia asta?" este total gresita, uite cateva referinte biblice:
1.Sa nu preacurvesti (Exodul 20:14)
2.Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea, şi patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari. (Evrei 13:4)
3.Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu preacurveşti." Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui. (Mat 5:27-28)
4.Nu ştiţi că cine se lipeşte de o curvă este un singur trup cu ea? Căci este zis: „Cei doi se vor face un singur trup". Dar cine se lipeşte de Domnul este un singur duh cu El. Fugiţi de curvie! Orice alt păcat, pe care-l face omul, este un păcat săvârşit afară din trup; dar cine curveşte păcătuieşte împotriva trupului său. (1 Corinteni 6:16-18)
. sunt multe de zis, dar nu va mai mintit oameni buni! nu va lasati folosite, nu sunteti carpe! fiti mai tari! daca ati putut atat sa va pastrati curate acum nu va mai puteti pastra?
NU ESTE UN PRINCIPU EXPIRAT, ESTE UN PRINCIPIU VALOROS!

Barbatii adevarati nu vor profita de femei, le vor fi alaturi si fara a obtine satisfactii sexualewinking sau sunteti lasi?