| Yadoaryo764 a întrebat:

Ce parere aveti de sex anal, ce se poate intampla rau?

Răspuns Câştigător
| NicoletaSimina a răspuns:

Este dureros! Riscurile sunt acestea: -dureri abdominale;
-largirea anusului;
-sangerari;
-hemoroizi;
-fisurarea anusului;
-nevoia acuta de a merge la toaleta;
-eliminarea de gaze intestinale;
Chiar daca anusul isi poate reveni la forma initiala, nu ca este unul dintre cele mai murdare locuri, daca practici raporturi sexuale neprotejate, se pot transmite cel mai usor boli cu transmitere sexuale.Indicat este sa va protejati mereu.Sa nu faci greseala sa folositi acelasi prezervativ dupa ce ati intretinut raporturi sexuale anale, in cazul in care va hotarati sa faceti si sex anal, pentru ca bacteriile din anus pot afecta foarte grav vaginul, pot aparea leziuni, si tot se pot transmite boli cu transmitere sexuala.Indicat ar fi sa schimbati prezervativul, daca va hotarati sa faceti si sex normal.
Nu uita ca dupa ce ati facut sex anal, nu vei mai putea sta in sezut, pentru ca vei avea dureri.Indicat este sa folosesti un unguent de la farmacie, pentru a-ti mai reduce din dureri.Inainte sa practicati acest lucru, folositi o crema, un ulei natural, sau o crema naturala, ca sa nu ai dureri foarte mari.In cazul in care sangerezi de mai multe zile, fuga la domnul ginecolog, ca sa-ti prescrie un tratament eficient! Sper ca te-am ajutat! Fundita?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca intotdeauna primele penetrari anale sunt foarte dureroase. Durerea resimtita in timpul sexului cat si dupa, se datoreaza lipsei de pregatire a rectului/anusului in vederea penetrarii si a faptului ca muschii anali si cei ai perineului sunt foarte rigizi si lipsiti de elasticitate, in comparatie cu cei vaginali. In cazul in care sexul anal este prost efectuat se pot produce fisuri anale foarte dureroase care se pot infecta si se vindeca greu si in timp. Pentru a beneficia de un sex anal de calitate este nevoie in primul rand sa fie facuta o clisma pentru golirea si igienizarea colonului si chiar si asa intotdeauna se foloseste prezervativul. De asemenea in mod obligatoriu se foloseste un lubrifiant de calitate deoarece anusul si colonul nu produc secretii lubrifiante precum vaginul si fara lubrifiere sexul va fi intotdeauna foarte dureros. Inainte de penetrare in mod obligatoriu este indicat sa se efectueaza o masare energica cu degetul/degetele a muschilor anali. In cazul in care partenerul are un penis viguros, si nu foloseste prezervativul, atunci fara o lubrefiere adecvata si in urma unei penetrari in "forta" risti sa ti se produca/apara fisuri anale sau. Sexul anal practicat intens si pe perioade lungi, poate afecta sanatatea prin aparitia incontinentei anale reprezentata prin pierderea involuntara de gaze, lichide sau materii fecale. Din aceste motive, practicarea sexului anal in mod constant necesita multa pregatire si cateva materiale strict necesare cum ar fi; un irigator, solutii speciale folosite pentru spalarea colonului, lubrifianti, prezervative, etc. In cazul in care este vorba doar de a fi satisfacuta o simpla fantezie sexuala, sau o curiozitate, se poate si fara o pregatire adecvata insa riscul de manjire a "sculei" partenerului cu excremente este foarte mare. Multa grija si multa atentie la toate aspectele descrise in cazul in care veti practica acest tip de sex. Multa sanatate!

| SERIALS a răspuns:

Oare e ok sa faci asa ceva?

| relativsausigur a răspuns:

Se poate intampla sa iti largesti anusul si in timp sa numai poti controla bine flatulenta si materiile fecale.
Pe langa aceasta, risti sa pui in contact colonul cu bacterii, daca sexul este neprotejat.
Funda?

| NicoletaSimina a răspuns:

"In cazul in care va hotarati sa faceti si sex anal, pentru ca bacteriile din anus pot afecta foarte grav vaginul"-ma scuzi, am vrut sa scriu "sexul vaginal"!

| Dyxless a răspuns:

Sexul anal trebuie executat cu foarte multa acuratete! Caci daca faci vreo leziune a anusului si penisul tau intra in contact cu sangele, s-ar putea sa iti para rau ca ai facut-o.Ca sa stii, sexul anal este una principalele cauze ale bolilor cu transmitere sexuala ca SIDA, Sifilis... Deci este un risc. Gandeste-te, nu te uita cum o fac pornoactorii. Ei sunt 100% pregatiti. Deci alegerea ta.