| alexutza222 a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoriile aranjate? Ati accepta sa va casatoriti cu o persoana aleasa de parintii vostri?

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Niciodata.Am citit cazu tau referitoar la prietena ta si cel mai bine ar fi sa mearga baiatu respectiv si cu parintii lui la tatal ei si sa incerce sa il convinga ca nu e nimci gresit intr-o relatie intre copii lor.El de ce s-a casatorit cu o Romanca? Sa incerce sa obtina o logodna ceva, macar sa ii lase sa se mute impreuna.Cred ca e imposibil sa nu accepte macar o discutie cu parintii lui daca el nu vrea sau nu poate sa vb cu baiatu respectiv.Eu asa as face as face tot posibilu sa ma logodesc cu fi-sa.Imi e tare greu sa cred ca s-a opune fericirii copilului lui ca sa ii distruga viata.O astfel de intalnire l-ar face sa se mai gandeasca.

| alexutza222 explică (pentru Danysan):

Daca respectivul vreau sa se logodeasca cu ea in primul rand trebuie sa devina musulman. La cum il cunosc nu prea cred ca vrea.

| Danysan a răspuns (pentru alexutza222):

Ori o iubeste ori ba? Dar de ce sa nu devina ea ortodoxa?

| alexutza222 explică (pentru Danysan):

Daca ea devine ortodoxa tatal ei o va da afara din casa. Este o solutie foarte drastica. Ideea de a merge el sa vorbeasca este una foarte buna. Cred ca singura care poate fi pusa in practica. Ideea e ca incercam sa impacam, si capra si varza. Nu e o solutie nici sa accepte tratamentul tatal ei, dar nici sa fuga in lume.

| Lawliet14 a răspuns (pentru alexutza222):

In primul rand el nu trebuia sa se bage intr-o relatie cu ea. Un inconstient. Ideal ar fi sa devina ea ortodoxa pentru ca oricum islamul e un mare fals, cu conditia sa fie in stare ca ei sa aiba o familie ok. Sa fie in stare sa se intretina iar el sa fie serios. Daca se baga in asa ceva, el trebuie sa fie sigur ca vrea ceva cu ea si nu o va parasi mai ales ca ei pana acum nu au stat impreuna in aceeasi casa. Altfel, tatal ei daca pleaca sa stii ca nu o va mai primi niciodata sub acelasi acoperis. Am citit felul lui de a fi si pur si simplu cred ca va actiona asa. Daca ramane cu el, isi pierde tatal cel mai probabil. Dar nici taica-sau nu merita si o va controla mereu. Pentru ea va fi mereu un chin. Totul din cauza acestui islam. De aia nu e bine sa intervenim in cultura altora dar albii nu prea inteleg acest lucru.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru alexutza222):

Baiatul ala e un prost ca se indragosteste de o musulmana, nu a vazut ca musulmanii sunt niste prosti care ucid suflete nevinovate, Isis, au atatacat redactia Charlie, eu zic sa ii dai un bobarnac in cap la baiatul ala si sa il impiedici sa se insoare cu ea

15 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

E una din marile porcarii din lumea asta

| Aasdfghj a răspuns:

Nu. Categoric nu! Ar fi cel mai oribil lucru.
Mi se pare o prostie sa-ti casatoresti fata cu baiatul nu stiu cui doar pentru ca asa se face.
Sigur nu e vorba de tine?

| dia200 a răspuns:

Nu nu asi accepta sub nici o forma asa ceva. consider ca daca fac o greseala vreau sa o fac pentru ca asta am crezut eu in acel moment, nu vreau sa fac greselile altora

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Niciodata

| RAY a răspuns:

Desigur ca da, sa fie bogata ca de restul nu-mi pasa

| Emilian65 a răspuns:

Casatoriile aranjate nu sunt durabile. Nu as accepta sa ma casatoresc cu o fata aleasa de parinti.

| Doub a răspuns:

Nu.

| Alcyon a răspuns:

Noi suntem crescuti si educati intr-un anume fel si de aceea nu putem intelege casatoriile aranjate. Daca ai fi trait intr-un cu totul alt mediu, fii convinsa ca nu ti s-ar mai fi parut povestea asta o aiureala. Tine de educatie.

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut! Nu! nu sunt nu se poate accepta intrucat in primul rand este vorba se sentimente iar daca ele nu exita cum poti face asa ceva, Nu te poti casatori doar de dragul parintilor, de dragul Societatii ca pana la urma urmei este vorba de viata ta si de sentimntele tale. Oare cum sa accepti ca altii sa fie fericiti si tu sa iti legi intreaga viata de o persoana pentru care nu ai nici un sentiment, Pentru adevarata dragoste si fericire caile sunt cu multe hopuri poate ca pot intelege respectul fata de parinti dar... partea proasta este ca rapesc fericirea copilului lor si nu ii oferea decat o viata chinuita.

| TimoTimo a răspuns:

Sigur ca nu, daca eu nu am niciun sentiment pentru viitoarea sotie care a fost aleasa de parintii mei, o sa ma despart in prima zi de ea.