| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei ce isi omoara sotiile/iubitele oare sunt chiar asa de destepti de isi dau seama ca sunt inselati ori sunt ei bolnavi la cap? am auzit ca atunci cand isi omara femeiile au o privire urata in ochi si spun "TARFA DRACULUI TI-AI BATUT JOC" si atunci le omoara pe loc.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Nu este nebunie, este degringolada din ultimii 30 de ani din România! Multe cazuri sunt a unor oameni care nu au avut copilărie fericită cu părinții alături! Nu au avut exemplu căsnicia părinților lui, care chiar dacă se certau, se împăcau amiabil!
Copii crescuți într-un mediu violent, dar mai grav, nepedepsirea tatălui violent, chiar dacă este reclamat!
Deci, acestea sunt de fapt cauzele crimelor: lipsa educației, lipsa părinților și lipsa legislației care să pedepsească dur astfel de crime!

13 răspunsuri:
| ThyDoom a răspuns:

Asta-i nebunie. Cei care comit o crimă în general au probleme de natură psihică.
Dacă te-a înșelat și nu poți trece peste, pur și simplu te desparți de ea. Cu ceartă, fară ceartă, nu contează. Dar mi se pare extrem că unii ajung să se gândească la așa ceva.
O crimă ia cu ea minim două victime. Ce vreau să spun eu e că și cel ce comite crima are de suferit.

| Plato a răspuns:

Ca sa fii in stare sa omori pe cineva, trebuie sa-ti pierzi mai întâi calitatile de om. Dpmdv, nu-i putem numi oameni.
Chiar nu conteaza ce i-a indemnat sa faca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai demult femeile erau omorâte pentru ca se credea ca sunt vrajitoare si au pe deavol in ele, poate o fi o urma de adevar.

Nu prea cred cã erau bolnavi, stiau ei ce stiu.happy

| Crackman a răspuns (pentru ThyDoom):

Pare rau sa iti zic. Dar nu toti ce omor au probleme cu capul. La noi este normal sa nu omori, dar nu este necesar sa ai o problema la cap pentru asta

| Crackman a răspuns:

Sincer ii inteleg, din pacate sunt momente in care te desici pentru cineva, iar el/ea face maimutareala cu altcineva.
Asa ca omorul nu esteo varianta chiar ok, sunt mai ok cu zdrobitul picioarelor amandurora. Noapte buna happy

| ThyDoom a răspuns (pentru Crackman):

Ba da. Nevoia/dorința de a omorî pe cineva crezând că lucrurile vor merge mai bine este de natură psihică. Nu doar că nu vor merge mai bine, dar două vieți vor fi distruse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Crackman):

"iar el/ea face maimutareala cu altcineva"
Asta e din cauza ca sunt permise unele chestii de societate.
Nu mai existã pedeapsa capitala,

| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire (pentru actuala societate) lega Talionului NU mai poate fi aplicata.

| Crackman a răspuns (pentru ThyDoom):

Ciudat. O parte este iti dau dreptate.
Dar, din ce am mai studiat si eu, o parte pur si simplu o fac din curiozitate sa vada dez lucrurilor. De exemplu o persoana fortata de emotie poate uita cu ce se mananca treaba, dar mult simt nevoie de a pedepsii astfel de situatie. Este o marja de 50 / 50.

| Bizon95 a răspuns:

Ma indoiesc profund ca el a fost painea lui D-zeu si intr-o dimineata s-a trezit, si-a pus fata aia de care zici tu mai sus si apoi a omorat-o
sunt SIGUR ca au existat semne si chiar mai mult, MULTA VIOLENTA, asa ca, e si vina societatii in general care indoctrineaza femeile sa nu ia atitudine si sa plece de langa asa o otreapa, mai ales ca la noi, spre deosebire de tarile civilizate, ca politia sa faca ceva, ea TREBUIE sa insiste (in state, oricine se prinde ca ea e doar dominata urat (chiar fara violenta) si anunta autoritatile care il ridica pe individ)

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

"Nu prea cred cã erau bolnavi, stiau ei ce stiu." ai dreptate prost esti pana la un anumit punct dar cand te trezesti si iti dai seama atunci nu mai e cale de intoarcere si se intampla ceea ce se intampla. Legat de intrebarea pe care am postat-o sa stii ca parca imi pare rau de cei care fac asta e ca si cum ar fi un facut de la Dumnezeu, poate asa le-a fost scris deoarece nu toti copii au noroc in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

"parca imi pare rau de cei care fac asta"
Nu are de ce sa-ti para rau poti intra in mintea lor si sa intelegi cum gandesc. Cum zicea un user mai sus, nu e prea mare diferenta intre un criminal si-un om aproape normal doar nu se poate controla pe moment si comite o fapta. Sunt astfel de oameni care poate chiar retrega cu disperare astfel de fapte chiar si dupã ani de zile de la "incident" dupã gratii sau Liberi. E o mare diferenta intre unu care chiar ii place sa omoare si unul care nu-si poate controla starile.
Legat de Dzeu. Iti dai seama ca intr-o asemenea situatie foarte multi ar comite asa ceva, dar nu o fac pentru simplu fapt ca se gandesc la consecintehappy pentru ca existã legi.Dar gândul. Pacatul tot e... Chiar daca nu o comiti fizic.

| RAY a răspuns:

Omul este o fiinta imprevizibila, emotionala asa ca nu stim de ceea ce suntem in stare, cu toti putem ucide, va garantez asta, asta este natura umana