| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre conceptul "Sex dupa casatorie" sa va pastrati unul pentru celalalt.Vi se pare o idee buna/rea? de ce?
Acum 2 minute citisem intamplari reale in care oamenii regretau acest lucru.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred ca este aplicabil in ziua de azi si cred ca este riscant. Cred in sexul cu persoane pe care le iubesti cu adevarat, numai in relatii construite si testate, numai cu oameni de care te leaga sentimente foarte puternice. Asadar, cred ca e normal sa faci sex numai cu persoane cu care ai vrea sa te casatoresti (intalnesti 2-3, maxim 4 intr-o viata de om). dar cred ca sexul trebuie incercat inainte de casatorie, ca si viata in doi. Fiindca pot aparea mari incompatibilitati. Eu am fost intr-o relatie in care principalul motiv de despartire a fost incompatibilitatea sexuala (acum, dupa 15 ani, imi dau seama ca erau si alte incompatibilitati, dar atunci nu le vedeam). Sexul insa era doar acceptabil, ceea ce este frustrant pentru niste persoane senzuale cum eram noi. Asa ca ne-am despartit si bine am facut. Nu as fi vrut sa ma casatoresc cu el, sa merg in biserica si sa jur in fata lui Dumnezeu su a oamenilor ca sunt numai a lui pe toata viata si apoi sa fiu nevoita sa divortez sau sa accept o casnicie nefericita si neimplinita. Cred ca la varste tinere sexul este foarte important intr-o relatie si este important sa fie cat mai bun. NU cred ca sexul intareste relatia, dar contribuie la fericire, daca este bun.

20 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu-s de acord. Te poate face sa te grabesti sau sa iei decizii proaste.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sexul după căsătorie este cel mai bun lucru, deoarece atit femeia cit si bărbatul pot avea incredere deplină unul in celălat, fiind siguri ca niciunul din cei doi nu a mai fost cu altcineva, si bineinteles ca increderea si certitudinea ca stii ca el sau ea va fi doar a ta si a nimanui altcineva este o calitate de dorit, mai ales in ziua de azi cind atîtea căznicii sunt amenintate de divort, sau de infidelitate conjugală, dar pentr u ca o caznicie sa fie cu adevarat fericită, este nevoie ca atît barbatul cît si femeia sa fie fideli unul altuia, nepermițînd niciunei alte persoane sa intervină in familia lor, si evident ca atît sotul cît si sotia sa evite situatiile compromitatoare care ar putea conduce cert la divort, aici intervin, flirtul la locul de muncă si materialele pornografice atit de accesibile in ziua de azi. Ce vârstă ave ti dumneavoastră?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare face sex cand vrea cu cine vrea, nu vad de ce ar trebui sa am eu o parere despre conceptul altor despre sex

| RAY a răspuns:

Cred ca esti o frica, frica de a nu fi dezamagit asa ca nunta respectiva vine ca o garantie de fapt, ce cred eu? ca ne scufundam in iluzi, dezamagiri si ca fericirea o facem noi pentru noi nu alti, alti nu o sa ne aduca in veci fericirea de care avem noi

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare se conduce dupa conceptia sa. Este o conceptie sa zicem invechita, din urma cu multa vreme cand fetele se maritau la varsta de 16-18 ani iar una ajunsa la varsta de 20 de ani era considerata "fata batrana" care risca sa nu se marite decat cu vreun barbat ramas vaduv sau avand alte metehne. La ora actuala mai este acceptata de anumite persoane indoctrinate religios insa nici un om rational si normal nu poate fi de acord cu un astfel de comportament. Parerea mea.

| neutrino a răspuns:

In acest caz prefer prezentul, nu viitorul!

| OldSoul a răspuns:

Are si parti negative si parti pozitive.
Personal, nu sunt nici impotriva, dar nici de acord.
Motivul e simplu, decat sa ma casatoresc cu una prin care a trecut jumate de oras, mai bine ma casatoresc cu una prin care o sa trec doar eu...

| Oana92 a răspuns:

Mi se pare o tampenie!

Sexul conteaza foarte mult intr-o relatie. Daca te casatoresti cu cineva cu care nu ai experimentat aceasta activitate s-ar putea sa te trezesti ca nu va potriviti. Si ramane in discutie divortul sau o viata plina de frustrari...

| UnBroken2016 a răspuns:

Niste tampiti.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cine? aia care fac sex inainte de casatorie nu? de acord cu tine.

| UnBroken2016 a răspuns:

Lasa fata in pace. Are 16 ani, inca nu a inceput sa gandeasca pentru ea. O fac altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fac sex inainte de a auzi:"poti saruta mireasa!"? Nici vorba! Sa ma ia cu cununie!

| Katherine20 a răspuns:

Cred ca asa este cel mai bine, dar putine persoane din pacate mai fac asta sad

| Katherine20 a răspuns:

Care-i problema ta? Din partea mea, tu poți s-o faci si cu 50 de fete înainte de căsătorie.

| floringabor a răspuns:

Normal sexul ar trebui sa se faca doar dupa casatorie. Sexul in afara casatoriei este curvie, si asta este un pacat. "Casatoria sa fie tinuta in toata cinstea, si patul sa fie nespurcat (fara sex inainte de casatorie), caci Dumnezeu va judeca pe curvari si pe preacurvari (Evrei 13:4)" Poti sa intrebi asta pe preot sau pastor din orice religie (cult) sa vezi ca toti spun ca sexul in afara casatorie este curvie. Dar multi fac sex inainte de casatorie din cauza ca se tem de incompatibilitate

| Innsbruck a răspuns (pentru floringabor):

Nu ma intereseaza de religie

| floringabor a răspuns (pentru Innsbruck):

Eu am afirmat ca este o idee rea pentru ca este pacat

| Innsbruck a răspuns (pentru floringabor):

Exact,este ''pacat''

| PsihoSex a răspuns (pentru Innsbruck):

Mare atentie la chestii de genul asta, caci multi parinti ignoranti ale realitatilor fizico-anatomice si psihologice, care isi indoctrineaza in mod eronat copiii, si mai ales fetele, practic ii condamna la suferinte si dezamagiri. La ora actuala, a maximei exapsnsiuni a internetului si aposibilitatilor de informare, ignoranta NU are nici o scuza!