| alina88 a întrebat:

Ce parere aveti despre contraceptive din punct de vedere religios? Care este pentru voi cel mai sigur?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Niciun contraceptiv nu asigură protecţie de 100%.
Prezervativul ocupă locul 1 deoarece are eficienţă de 99%, celelalte sub 98%.
Oare ce este mai rău: să iei contraceptive sau să omori un suflet din interiorul tău care nu are absolut nicio vină că este acolo?
Religia niciodată nu s-a putut înţelege cu ştiinţa.
Pe locul unu este sănătatea mea, apoi aparteneţa religioasă (şi preoţii păcătuiesc, etc!), toţi avem păcate într-un fel sau altul.
Vom da explicaţii la judecata de apoi.
Pa, pa.

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu sunt o persoana religioasa, asa ca nu ma intereseaza punctul de vedere al bisericii. Mi se pare ceva in neregula in a te marita cu cineva, pentru a iesi din pacatul sexului premarital si al contraceptivelor. Cum scrie pavel in biblie, ca cel mai bine ar fi sa stam toti virgini si virgine. Dar daca totusi nu se poate, e mai bine sa ne casatorim, decat sa pacatuim. In bisericile protestante, oamenii se casatoresc relativ repede si devreme, tocmai pentru ca nu poti duce la infinit o relatie non-sexuala. Nu e natural. In ceea ce priveste eficienta, mie mi se pare ca prezervativul. Protejeaza si de sarcina, dar si de infectii cu transmitere sexuala; nu e cazul sa mergem pe "incredere" decat daca suntem testati si fideli. Altfel, e posibil sa nu ai simptome si totusi sa fii infectat cu HIV, de exemplu.

| Parintele a răspuns:

Religia nu ar trebui sa-si bage nasul in problemele astea, dar dupa cum asa ceva nu se poate o da in bara la acest capitol prin faptul ca nu apreciaza spre exemplu ca prezervativul contribuie eficient la stoparea raspandirii unor boli precum SIDA. Parerea mea este ca trebuie sa ne protejam si de sarcini nedorite si de boli iar conceptul biblic invechit trebuie exclus din ratiunea noii generatii.

| andreea_7473 a răspuns:

Abstinenta, apoi prezervativul. Restul metodelor anticonceptionale sunt avortive, deci mama devine ucigasa.

| nimeni_1451 a răspuns:

Pai daca stai sa te gandesti religia este impotriva relatiilor sexuale. dar daca ele ar disparea nu ar mai exista copii...si cum omul nu poate sa se abtina mai bine se protejeaza decat sa faca copii cu duiumu` si/sau sa se imbolnaveasca...parerea meastraight face

| profudereligie a răspuns:

Vezi aici: Sexualitate si inmultire de la Profu' de religie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai formulat cumva confuz intrebarea. Ce legatura are siguranta contraceptivului cu religiozitatea? Sau se vor doua intrebari? Cel mai sigur este abstinenta, apoi vine tare din urma prezervativul. Si din punct de vedere religios, conform bibliei saminta nu trebuie irosita, in nici un fel, deci nerecomandate. Parerile in situatia asta, nu mai au sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica nu este impotriva prezervativului, dar recomanda abstinenta in acele zile fertile pentru siguranta. In rest prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce are religia cu stiinta? un preot nu poate reteta medicamente pentru ca nu are pregatirea necesara, de aceea biserica este total impotriva metodelor contraceptive inclusiv prezervativul, datorita nestiintei. cel mai sigur? depinde de varsta, de afectiunile de care suferi sau de istorialul pe care il ai la medicul de familie