| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre unificarea din punct de vedere religios spre care se țintește?

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Proasta

| RAY a răspuns:

Biserica catolica este universala

| Mosotti a răspuns:

Parere buna, ca unificat fiind, nu vor mai fi conflicte religioase si altele, dar nu stiu daca se va face.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand nu se tinteste spre unificare religioasa, nici nu s-a pus vreodata problema asa. Singurul lucru care s-a discutat este unificarea celor doua mari religii crestine: ortodoxa si catolica. Sau mai bine zis, punerea bazei unei religii crestine unice.

| CostinAlamariu a răspuns:

Te referi la ecumenism? E un lucru extrem de periculos fiindca va naste contra-atacuri violente din partea tuturor religiilor.
Cel mai bun lucru ar fi sa ne opunem ecumenismului si sa-i lasam pe fiecare in pace sa-si urmeze religia lui cum o vrea el

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Uite, în sfârșit cineva care știe despre ce este vorba... big grin

| StrongHeart a răspuns:

Ecumenism? O prostie, lumea se teme de Bill Gates, dar nu si de liderii religiosi care stim ca au condus lumea de la inceputul timpurilor.

| romeo78 a răspuns:

Dar când au fost despărțite?
Citiți istoria religiilor, a schismei dintre vest și est, motivul pentru care a apărut protestantismul, biserica anglicană și veți înțelege că religia creștină a fost doar un pretext pentru marile imperii de a subjuga oamenii, financiar, material, spiritual.
Nu uitați de secularizarea lui Cuza.
Iar, exemple pot fi multe.

| Nilsson a răspuns:

Mi se pare puțin probabil să reușească, mai periculoasă mi se pare liberalizarea excesivă a viziunilor religioase ale fiecărui cult în parte.

| fllu07 a răspuns:

Isus Cristos a spus că una este calea care a duce la viață, este strâmtă, si sunt puțini cei care merg pe ea, în timp ce largă este calea care duce la distrugere.
Înțelegem așadar ca este o singură religie adevărată, un singur mod de închinarea aprobat. În sensul ăsta, da, va fi o singură religie. Isus a spus că se va întâmpla așa. Dar sa fie unite toate religiile nu se va întâmpla, pentru că fiecare are crezul ei, și nu va renunța la el. Chiar dacă este fals. Este aducător de bani.

| RKBlue a răspuns:

Religiile,in special cele avraamice, sunt un rau pentru umanitate. Punct.Simple as that.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Cum asa? Lasand la o parte islamul.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai,Inchizitia,cruciadele,arderea vrajitoarelor, colonizarea(sau mai bine zis o parte din colonizare si anume partea misionara).
Terapia de conversie in multe tari crestine.
Biblia e folosita de credinciosi sa-si justifice ura fata de fiferite categorii de oameni, si a fost folosita sa interzica diferite lucruri, printre care si drepturile femeilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai e mult de vorbit si se va intampla cu siguranta, pe scurt se va arata antihristul va unii toate religiile, se va da drept Dumnezeu si va domni 7 ani apoi va fi a doua venire

| Florin9Florin9 a răspuns:

N-o să se întâmple niciodată

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

De ce ești așa sigur? Ar fi bine să nu, dar... vorbim de o lume întoarsă pe dos.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar susținătorii practicanți ai diferitelor culte nu sunt întorși pe dos, ei își susțin cu tărie convingerile.

| LupusDei1993 a răspuns:

Ce unificare? Nu se unifica absolut nimic.

| BecSpart a răspuns:

Meh. Fiecare țintește spre ceva diferit.