| YellowAngel a întrebat:

Ce parere aveti despre gestul ca baiatul trebuie sa plateasca consumatia?
Si mai alesc cand o face la prima intalnire?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Plata consumatiei depinde de la caz la caz. In cazul in care unul dintre cei 2 este plin de bani va plati negresit doar el indiferent ca e vorba de baiat sau de fata. Insa in cazul celor cu venituri normale sau modeste de regula se plateste ''nemteste'' adica contribuie amandoi in parti egale. Poate cu exceptia primei intalniri cand nu-i asa ''nobles oblige''si din acest motiv de regula plateste baiatul. Sanatate!

| Sofer a răspuns:

Poate sa plătească el pentru consumație sau sa facă jumi juma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ar trebui sa devina un obicei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca prima intalnire nu ar trebui sa fie nici o consumatie, daca el te cheama ar fi si normal sa plateasca dar te poti obosi sa incerci sa o platesti, daca se ofera sa o plateasca el pentru tine e ok
Si mai e o chestie daca un baiat iti deschide usa la masina ca sa poti intra, ar fi frumos sa te apleci si tu sa o deschizi lui pana face el inconjorul masinii.
Daca o fata imi va face asta are tot respectul Meu

| munteanuionvictor a răspuns:

Poate să plătească, dar se poate si ambii.

| Xelon a răspuns:

Nu esti obligat sa o faci, eu foloseam asta ca un "test" puneam fetele cu, care ieseam sa isi plateasca consumatia, daca faceau figuri sau grimase nu mai era cazul pentru. a 2 intalnire, pana la urma o femeie care chiar se respecta si are stima de sine nu va accepta asta, din simplul motiv ca este si ea capabila sa isi plateasca o amarata de consumatie.

| ShamelessQboy a răspuns:

O face din bun simț, dar depinde cine pe cine a invitat, deci sunt niste reguli!

| Robi673547 a răspuns:

Depinde daca se cunosteau inainte.

| mihai3091 a răspuns:

In societatea de astazi, femeia este egala cu barbatul. Stereotipul ca barbatul trebuie sa plateasca este invechit. De regula, cine lanseaza invitatia trebuie sa fie pregatit sa plateasca. Depinde si cum evolueaza discutia de la masa.