| ArinaDeDe a întrebat:

Ce parere aveti de baiatul cu care ati esti sa va plateasca consumatia? Ce parere aveti de gest?

29 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Daca te-am invitat, platesc eu. Daca ma inviti, platesti tu.Asta cum ti se pare?

nony
| nony a răspuns:

Bre, te inseli, unele fete chiar te invita.Bineinteles, mai voalat, dar totusi o fac din principiul ¨boului¨ aka eu, boul.Ai prins ideea? Adica, eu dormind pe coada si fluierand a saracie, fara plan si fara interes, mai primesc cate o perversa ca sa ma trezesc.Deschid ochii, ciulesc urechile si intr-un final ma ridic din iesle cu ganduri naspa.
In cazul asta, platesc ¨desertul ¨winking

nony
| nony a răspuns:

Buna.
Da, as vrea sa platesca ea consumatia, din banalul motiv al orgoliului.
Pa, pa.

| harciog a răspuns:

Ma scuzi ca intervin dar cred ca, daca nu ai intilnit tu, asta inseamna ca nu exista.Am primit invitatii si au platit pe ruptelea dar pareau fericite totusi.Bene,bene,le-am invitat si eu la rindul meu.

| ArinaDeDe explică (pentru harciog):

Si pe fratele meu la invitat o fata. Fata aceea l-a invitat la o plimbare nu l-a un suc, film etc.

| harciog a răspuns (pentru ArinaDeDe):

Pai si ce? se plimba si gata dar cine ia initiativa unui suc isi asuma si responsabilitatea achitarii consumatiei ambilor.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru harciog):

Voi vorbiti dpdv al unor liceeni din cate vad eu. In liceu se pune problema banilor deoarece sunteti intretinuti de parinti. De la o anumita varsta cand lucrezi si ai bani aceste lucruri nu prea au importanta.

| harciog a răspuns:

Ce naibii ceva bani? Un salariu acolo,bene si alte facilitati de pe la tara dar dreacu stie cit tragi pentru alea. Oricum ar fi, dincolo de ce faci in pat de placere, datoria e datorie.

| harciog a răspuns:

Da dar de ce nu le confunda si cind iese in pierdere?

| Hombre a răspuns:

Alo barbati lasati vrajeala ca v-a platit cosumatia fetele, i-a spuneti la cate ati platit consumatia si ati luat-o in mana.laughing

| Hombre a răspuns:

Bai nazdravanule pe unde umbili ma.

| Hombre a răspuns:

E beton tipa, am vazut o poza cu ea mai de mult dar nu mai stiu unde, o rugaciune in jacuzii cu ea si sufletul e mantuit, garantat.

| Hombre a răspuns:

Da ce ai frate ti-a casunat, vrei sa-i pui poza la baie sa-ti faci rugaciunea. laughing

| Hombre a răspuns:

Nu stiu dacă a fost canonizată dar dacă o vrei sfântă apelăm la serviciile lui Ema si se rezolvă. laughing

| white_2190 a răspuns:

Este un gest foarte normal. daca te invita la suc, doar nu te pune sa iti platesti tu sucullaughing

| Woodenpints91 a răspuns (pentru white_2190):

De fapt el vrea să-ţi desfacă doar picioarele. Chestia cu sucul e doar un pretext să te scoată din casă. Care băiat bea suc?

| Liviucu a răspuns:

Parerea mea e ca... una e sa ti se zica: "Iesim la un suc?" si alta e "Te invit diseara la un suc". Doar in a doua situatie se face cinste, in prima e vorba mai mult de plictiseala si atat.

In ceea ce priveste strict partea cu platitul, desigur ca un baiat galant plateste pentru ca asa e frumos. Cum esti obligat sa o lasi pe ea sa intre prima intr-un local, sa ii pupi mana mai tarziu, asa esti obligat sa si platesti ca deh, se stie ca noi baietii avem mai multi bani decat fetele (asa ar fi normal, nu ma refer la averi aici ci la munca bruta). Exemplul meu e unul general si nu are importanta de relatia dintre cei doi. Dar, sa nu se exagereze pentru ca de obicei ele se cam obisnuiesc si suntem luati de fraieri. Dar deh, aici depinde si de fata.
Deci, gestul este dupa mine unul normal si oricum e valabil doar la cei cu 7 ani de acasa. Ceilalti din cealalta categorie ragaie si incep sa rada avand deja ochii involburati de alcool de la votca din pahar care nu seamana cu sucul din al ei. laughing

Anyway, eu merg pe ideea: platesc eu de doua, maxim trei ori dar daca nu e simtita sa faca si ea cinste intr-un tarziu ("lasa ca tu ai facut de atatea ori Liviule!") isi va schimba imaginea in fata mea. waiting

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Daca ai de gand sa incepi o relatie cu el atunci e normal, daca nu ii dai sperante false si e ca si cum ai profita de el.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Hehe tin minte de legiuitoarea si raspuns dat laughing

| toxik a răspuns:

1.din moment ce invita o fata la un suc, este normal sa plateasca el.
2.un gest frumos din partea lui

| Woodenpints91 a răspuns:

Să-ţi răspund şi la întrebare...plăteşte cel care se simte şi are mai mulţi bani.

| cotcodac4 a răspuns:

E bun ce face.si eu fac la fel cand ies cu fetele.eu merg pe ideia (scuze limbaz) nu platesc nu da puta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este normal sa se intimple, atita timp cit te-a invitat.Numai bine.

| SantaAndrei a răspuns:

Ca sa iti rasp si un baiat:

Daca eu invit o fata in oras, indiferent daca vreau sa fiu cu ea sau doar ca amici platesc eu consumatia. Exista o singura exceptie, daca eu o invit in oras(sau vorbim sa iesim) si ea stie ca imi place de ea, si ca vreau o relatie, iar cat vorbim acolo zice ca vrea sa fim amici/prieteni, o las sa isi plateasca singura. happy Dar in general, platesc eu.

| Buleja_Iasmina_1994 a răspuns:

Este foarte normal.era culmea sa te invite la suc si sa platesti ulaughing

| ArinaDeDe explică:

Si pe fratele meu l-a invitat o fata. In fine nu a fost o iesire la un suc a fost o plimbare.

| ArinaDeDe explică:

Fata aceea avea deja iubit. De aceea nu vroia sa o invite.

| Nuni a răspuns:

Pai, e simplu :d, daca te invita, plateste baiatul, daca il inviti, fiecare cu bautura lui, insa eu nu prea sunt de acord sa plateasca fata. e un gest urat. Dar unii pot sa fie un pic zgarciti, asa ca poti sa il intrebi ceva gen: facem jumi juma, etc. si vezi cum se comporta happy. sper ca te-am ajutat big grin

| crycro a răspuns:

Gestul reprezinta o multumire cum ca ai fi esit cu el, un gest de bun simt.Iti recomand un experiment : spune-i--- nu lasa ca o sa platesc eu si o sa vezi daca te place si ii face placere sa iasa cu tine :X o sa se roage si o sa te convinaga gen* nu uite de data asta platesc eu te gog happy * vreajeala chiar daca stie ca mereu va plati. in cazul 2 big grin nu prea e placut impresionat de tine.
iar cand e sa plecati si te vede ca vrei sa platesi
zice in jumatate de gura lllaassaa platesc eu in cazul asta te sfatuesc sa mai comanzi un pahar cu papa si sa iil torni in cap :* eu te-as scoate in oras ce zici facem o incercare sa vedem ce se intampahee hee