| vladucu30 a întrebat:

Ce parere aveti despre masturbare? Are lumea curaj sa recunoasca daca practica asa ceva?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Masturbarea e ceva normal, o practica si unele animale, detensioneaza si destreseaza si e buna cu masura, vorba aia ce-i mult strica. Cu masura poate insemna si o data pe zi. Pana la urma activitatea ejaculatorie e aceeasi fie ca te masturbezi fie ca faci sex, mecanismul e fix la fel, de asta toate bazaconiile despre masturbare si consecintele negative fizice sunt aproape toate niste tampenii si neadevaruri.

De ce n-are lumea curaj sa recunoasca? Fetele n-au curaj pentru ca ele trebuie sa fie niste pretioase care pun accent pe sentimente si vezi doamne ele intotdeauna vor relatii stabile si nu care cumva sa le vada cineva intr-un mod vulgar.

Cred ca multi baieti nu recunosc ca sa nu fie insultati, exista doua insulte binecunoscute pornind de la activitatea asta si nu cred ca ii face cuiva placere sa fie batjocorit. Altii cred ca nu recunosc sau in rare cazuri chiar nu se masturbeaza din considerente religioase. Aceste persoane vad intreaga sexualitate ca pe ceva nu doar tabu dar si vulgar, ceva ce ar trebui facut doar in scopul procreerii. Aceste persoane vor fi in general profund nefericite si frustrate intreaga viata.

Consecintele atat ale masturbarii in exces sau lipsei masturbarii sunt aproape de fiecare data de natura psihica. Poate crea dependenta, frica de a te apropia de sexul opus, tendinta de a gasi practici de masturbare din ce in ce mai deosebite, uneori simpla manevrare nemaifiind suficienta.

Masturbarea poate duce la probleme de erectie cand e facuta cu ajutorul unor legaturi sau inele pentru penis care nu sunt necesare. Daca penisul se obisnuieste pe timp indelungat sa aiba un inel la baza care sa mentina erectia, in timp se pot dezvolta probleme in a mai avea o erectie satisfacatoare fara acel inel. Si asta evident in cazul celor care nu au avut nevoie de inel de la inceput. Sper ca am acoperit toate aspectele posibile.

11 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Parerea mea sincera despre masturbare e ca e benefica atat timp cat nu abuzezi de ea pentru ca poti deveni dependent fara sa-ti dai seama si in exces pot cauza probleme: lipsa erectiei si ejaculari precoce.

| doctorandus a răspuns (pentru Jony123):

Despre cei care se opun masturbarii:

The medical profession isn’t convinced. Every doctor and psychologist I spoke with informed me that "there’s no evidence" to link masturbation to sexual performance, and that it’s an over­simplification to think that frequent masturbation is the cause of delayed ejaculation. According to ­Stephen Snyder, a sex therapist in Manhattan, it’s "most often not the case." Darius Paduch, a professor of urology and reproductive medicine at Weill ­Cornell Medical College, went so far as to say that ejaculation leads to greater fertility. "In our practice, we pretty much make men achieve an erection at least three to four times a week," he says. Paduch also cited studies that found that men who ejaculated multiple times a week faced less risk of erectile dysfunction later in life. There’s also the body’s natural process of elimination: Many anti-masturbators start having wet dreams.
—Emily Witt, Hands Off, New York. 4/22/2013, Vol. 46 Issue 12, p28-31. 4

| Alexandru0007 a răspuns:

Aoleu.ce mare chestie? da toata lumea o face.da

| RAY a răspuns:

Viata este un puzzele in care fiecare lucru isi are rostul si scopul lui, a avea iubita are rostul lui a te masturba are rostul lui, totul e sa fi divers nu dependent de un lucru atunci te blochezi in puzzele tau si acolo ramai, eu recunosc, scuzami filozofia

| vladucu30 explică (pentru RAY):

Mersi,e in regula

| Danysan a răspuns:

Cei care nu recunosc asta probabil ca traiesc in Evul Mediu.E ceva Normal si Firesc.Cei care nu fac asta cred ca au o Problema sau nu le functioneaza Organele respective cum trebuie.Pana la urma simti nevoia sa faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU 2008. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se zice ca exista doua categorii de oameni: care se mastrubeaza si care nu recunosc ca se masturbeaza.
Eu ma aflu in prima categorie. Ce pusca mea o fi asa tabu sa recunosti ca ti-o freci?
Si ma calca pe nervi fetele alea care zic "esti nesimtit? cum poti asa de fata cu o domnisoara". Domnisoara erai la 9 ani, acum esti o curva-n devenire si te caci pe tine ca nu te masturbezi. Ah, scuza-ma, dar le urasc.

| Public22 a răspuns:

Stii ce, masturbarea e un lucru normal, dar totusi, lumea se fereste sa vorbeasca despre asta.

| einenebun23 a răspuns:

Dupa parerea mea e ceva absolut normal doar ca toti o fac dar numai 10% recunosc.

| ClauditaSmile a răspuns:

Eu am curaj sa spun ca o fac. E bine sa o faci o data la x timp sa te descarci si sa te simti bine. Daca e sa o faci ca unii in fiecare zi de 3 ori + atunci nu cred ca e f bine