| j1NNNx a întrebat:

Ce parere aveti despre "metoda calendarului"? Poti ejacula in vagin fara probleme in perioada infertila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda calendarului combinat cu metoda coitului intrerupt este destul de eficienta in cazul in care ciclul menstrual este regulat si de asemenea barbatul sa aiba experienta si capacitatea de a-si controla foarte bine ejacularea. PROBABILITATEA DE FORMARE A SARCINII in decurs de 1 an de utilizare a diferitelor metode de contraceptie :
Diafragme vaginale : spermicide: -20%
Numai spermicidele: de circa -20% -26%
Buretele vaginale: 20% – 40%
Capisoane de col uterin: 20% – 40%
Prezervativele pentru bărbaţi: -14%
Prezervativele pentru femei: -21%
Actul sexual întrerupt : - 19%
Contactul sexual neprotejat, fara nici-o protectie -85-90 %
Pastilele anticonceptionale (AC-uri), Inel NuvaRing : 0, 1-1% Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu consider ca ar fi un adevar stiintific, in fapt nu exista vreo dovada ca functioneaza poate la un ciclu regulat dupa 25 de ani

| Donsavas a răspuns:

Da. Asta doar in cazul femeilor care nu au probleme cu ciclul menstrual. La infecții esti predispus/a oricum dacă nu folositi prezervativul sau cupola vaginala!

| Donsavas a răspuns:

Scuză-ma,am vrut să spun ca "prezervativul clasic" sau "prezervativul feminin" te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala.

| Anon31241212 a răspuns:

Da poti. Si e eficienta metoda, doar pentru fetele care au ciclul regulat si daca ele stiu sa calculeze corect.