| BadAngel3 a întrebat:

Ce parere aveti despre o persoana ca aceasta?

Cunosc un baiat care este atras de mine si mi-a si spus-o, nu numai ca a aratat-o. Faza e ca eu mereu l-am respins si el tot continua spunand "nu ma las asa usor". Am stat si m-am gandit mai bine zilele astea-pana acum nu am incercat sa ii dau importanta asa mare, pentru ca am crezut ca asa e mai bine- mi se pare destul de "deplasat". Pana acum nu am bagat de seama, insa ca am stat sa ma gandesc am realizat ca mereu pe unde eram eu trebuia sa fie si el. De fiecare data cand discutam cu cineva, el avea grija sa se bage in seama si el, chiar daca nu eram eu acolo, de cele mai multe ori adresand intrebari persoanei respective despre mine si facand anumite afirmatii false, de genul "nu mai discuta cu ea de situatia x, ca nu o intereseaza" sau "a, da, ea nu e interesata de nimic". De fiecare data cand nu acceptam ceva, trebuia sa fie super insistent. Pur si simplu insista chiar daca vedea si ii spuneam ca nu vreau sa discut despre asta. Orice tip care ma baga in seama el era ceva de genul "cine e, pot vorbi, te deranjeaza, pe mine ma deranjeaza". Cand nu acceptam sa fac ceva care el ma sfatuia ("sfatuia", mai mult ca pe ceva obligatoriu, mai bine spus) devenea agresiv verbal si mereu imi reprosa chestii de genul: o sa fii singura, o sa fii ocolita, nu o sa mearga bine, o sa esuezi, asculta ce spun ca de altfel o sa fie rau, ai sa vezi ca o sa-ti para rau, te asigur.
Ca mai apoi sa adauge: ma ai pe mine. Fa cum iti spun, ai incredere.
Si daca chiar tot refuzam, intra in contact cu anumite persoane, pentru a le intreba lucruri destul de personale si pentru a incerca sa schimbe situatia, desi eu nu stiam ca el avea de gand sa faca asta, pentru ca eu nici nu ii spusesem sa o faca.
Uneori cand nu ii raspundeam la anumite intrebari, chiar si banale, mereu erau replici de genul "ma urasti? De ce ma urasti? Nu ai incredere? Tin la tine. De ce ma detesti? Nu ai cum sa ma urasti, ma urasc eu deja."
Am mai aflat si ca el doar incearca sa faca pe baiatul bun si ranit de toti, dar el de fapt nu e asa si e opusul.
Plus ca de fiecare data cand il intrebam de ce face toate lucrurile de mai sus, de ce incerca sa le spuna prietenilor ca nu vreau sa imi petrec timpul cu ei si ca de ce schimba situatii pe care eu le voiam, plus ca vorbea cu baietii care ma bagau in seama, sa stea departe de mine, mereu spunea ca nu e adevarat, ca nu ar face asta, ca eu cred pe toata lumea mai putin pe el, ca am mai multa compasiune pentru ceilalti decat pentru persoana lui. Ba chiar incepuse sa imi si trimita mesaje zi de zi. Dar zi de zi. De dimineata, pana seara. Fara exagerare. Eu eram cea care mai lua pauza, bagand scuze si el imi spunea "sa-mi scrii dupa". Daca nu o faceam, o facea el.
Nu mai scapasem nici afara. Mereu era acolo sa ma "conduca" cu scuza de "n-am chef de ceilalti fraieri". I-am dat mereu de inteles ca nu am nevoie si ca mi-ar fi mai bine sa merg singura si sa nu mai vorbim zi de zi si el parca intentionat nu voia sa priceapa. Si deja e peste tot. Jur ca o secunda nu pot respira ca el trebuie sa isi faca simtita prezenta.

O parere sincera, va rog happy
Multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare.

In primul rand tu vrei o parere despre el, sau un sfat de ce sa faci? Pentru ca tu ai cerut o parere despre el.

Legat de parere, nu cred ca parerea noastra ar mai conta pentru ca intelegem ca este putin cam inconstient acel baiat.

Iar legat de ce ai putea sa faci, in afara de faptul ca ai putea sa ii zici foarte clar ce ai spus si aici, ai putea sa... vorbesti cu alti baieti, sau cu cineva de incredere incercand sa ii spui ce ai spus aici, oarecum, si sa stea un timp langa tine, cand vine acea persoana insuportabila. In sensul ca... atitudinea ta nu il intimeideaza, dar poate ca altcineva, cu care ai putea vorbi, i-ar spune ceva legat de faptul ca e un disperat de se tot ia de tine. El normal ca reactionand in scopul de a ai face pe altii sa nu vorbeasca cu tine, o sa inceapa sa zica lucruri pe acolo (ma gandesc, din ce ai scris). Aici poate intervenii persoana aceea de langa tine, cu o completare, pentru ai spune ca nu are nici o problema in a vorbi cu tine, si ca el e un ciudat ca face asa.
De aici putand pleca vorbe si lucruri catre toata clasa/societate/grupul vostru (nu am retinut pe unde esti), care sa il faca pe el de ras.

Desigur... asta ar fi un plan oarecum elaborat, care putin probabil ca o sa il pui in practica. Poate pentru ca nu o sa te ajute( dupa consideratia ta), sau poate ca o sa se piarda cu timpul.
Altceva... nimeni de pe aici nu cred ca poate sa te ajute :/

Revenind, la parerea de care ai zis, legata de cum e el ma gandesc, sau de ce face asa, ar fi intregi pagini care s-ar putea scrie despre mentalitatea si conceptiile lui, in raport cu societate si mai ales cu tine. Pot spune ca este intr-o stare de inconstienta, cum am spus si la inceput, o stare in care sinele fals din fiecare om actioneaza fara sa gandeasca (nu ma refer la gandire intelectuala, ingenioasa). Se lasa purtat de anumite conceptii ale lui, asupra unor lucruri, pe care ar crede ca le pierde desi nu au fost niciodata ale lui. E ceva oarecum normal, sa zic asa, la oameni.
Asemenea comportamente si trezirea la realitate a acestor persoane, se poate face de cele mai multe ori in situatii in care sunt pusi fata in fata, sau chiar pe plan mental cu anumite probleme. Anumite momente "rele", mai putin placute, care il pun in ipostaze mai putin traite pana in acel moment. Ceva nou pentru el. O suferinta.

Ma rog, am deviat oarecum.
Neputand sa iti dau un raspuns clar, iti doresc sa reusesti in tot ceea ce faci big grin

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E obsedat dupa tine, te iubeste exagerat de mult, se comporta si imatur ceea ce e normal la varsta lui, posibil ca isi place jocul lui si lui asa ca e ok, in zona prieteniei nu l-ai bagat?

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca baiatula sta este bolnav mental si te sfatuiesc sa fii foarte atenta cu el, evetual sa-i ceri sa te lase in pace.
Asta nu este dragoste, ci obsesie bolnava!
Fugi fetita, fugi de acest tip, eventual apeleaza la Politie daca nu-ti da pace, pentru ca nu este normal, iar comportamnetul lui nu este a unui om sanatos psihic.

| OldSoul a răspuns:

O parere sincere.
Nu-i mai da de inteles ca nu pricepe, spune-i direct, ba baiatule, nu am chef, nu sunt interesata de tine.
Fara alte scuze, fara sa indulcesti adevarul, asa poate o sa priceapa.

Daca o iei cu subtilitati, si incerci sa indulcesti adevarul nu o sa rezolvi mare lucru, deoarece ramane loc de interpretari.

| Holiday a răspuns:

Nu-i mai raspunde la mesaje/telefoane, daca insista cu ele blocheaza-l complet pe telefon, site-uri socializare, etc, nu-l mai baga in seama, nu-i da nici un fel de explicatii.
In orice caz nici sa nu-ti treaca prin cap sa ai vreo relatie cu o asrfel de persoana, chiar de ar fi Fat-Frumos.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E imatur, prost crescut si frustrat. Te rog sa-l lasi in pace.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tie iti place psihanaliza, ai vrea sa o studiezi mai amanuntit, dar ceva nu iti permite, asa ca devii frustrat pe ceilalti care sunt si ei pasionati, nu? Daca tu nu reusesti, sa nu reuseasca nimeni. Am dreptate?

| HazelEyes77 a răspuns:

Baiatul asta a dezvoltat o obsesie pentru tine se vede clar. Nu trebuie sa i permiti sa devina umbra ta la propriu si sa i simti respiratia la ceafa tot timpul. Asa e ceva nu i normal si trebuie sa iei masuri in privinta lui. Nu mai iesi neinsotita un timp si cere ajutorul parintilor/ unei rude /prieten care sa discute serios cu tipul si daca tot nu se potoleste sa ia masuri. Poti sa l reclami pentru hartuire daca nimic nu functioneaza. Arata i ca nu ti e teama de el si nu i permite sa ti controleze viata. Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stinge focul cu foc, nu mai incerca sa-l respingi aratã-i ca iti pasã de el, oferã afectiunea dar pune niste conditii(manipulare) incet, incet ii oferi din ce in ce mai putin din timpul tau pânã când te dai disparuta.

| Romanul86 a răspuns:

Spune-i clar de față cu alți ești obsedat de mine! Sau
De luna asta nu vorbesc decât cu băieți frumoși și deștepți. Astea dacă nu e violent.
Tu în general ca fată când dai de astfel de specii cu caracter infect uită-te urât la el, nu mai vorbi cu el nimic.
Dacă tot însistă fă o scenă teatrală și țipă la el să te lase în pace.
Spune la părinți și frați de chestia asta. Vorbește cu părinții lui și spune-le să te lase în pace.
Omul e obsesiv-compulsivul dar și narcisist pentru că vrea să te izoleze de comunitate.

| Rux04 a răspuns:

Eu în locul tău l-aș ignora. Se comportă imatur.

| BadAngel3 explică:

Oricine are dreptul la o opinie, de asta se numeste TPU= toti pentru unul. Asa cum ea are dreptul sa spuna ceea ce crede si ce ar putea sfatui pe cineva, asa si tu (dar intr-un bun simt si un vocabular civilizat) ai oricand loc liber. Asa ca te rog, ceea ce este cel mai bine, sa iti pastrezi frustrarile pentru tine big grin

O zi placuta iti doresc happy.