| lplostonyou a întrebat:

Ce parere aveti despre perversiunile care au loc in cartea ``Cele o suta douazeci de zile ale Sodomei``, erau mai nebuni atunci oamenii sau suntem noi mai pudici in zilele noastre?

Răspuns Câştigător
| imagine a răspuns:

Ma amuza intrebarea ta.Trebuie sa intelegi ca Sade scria ca sa socheze si ca in "Cele 120 de zile ale Sodomei" e pura fictiune.Nu poti face comparatie intre fictiune si non-fictiune sau poti, dar e irelevant.Si daca oamenii ar fi pudici in zilele noastre, nu ar mai fi atatea fete dezbracate la tv, deci nu cred ca suntem pudici.Iti recomand si Justine sau Nenorocirile Virtutii tot de Sade.

2 răspunsuri:
| EuCuTine a răspuns:

Frate acum... ani nu era tv deci. Erau mai perversi dar si mai atenti pentru ca lumea vorbea.Acum nu se mai stie ce este bine si ce este rau uite de ex. Acum 2 zile era o fata care intreba daca ramane gravida daca face sex anal dar cu FRATELE EI. Alta fata intreba daca face sex cu un caine este rau. Lumea a inceput sa fie cu curul in jos.

| alonet a răspuns:

Eu iti recomand dupa o astfel de carte sa incerci sa contrabalansezi cu o alta carte cu mai putin erotism si care are in ea ceva mai curat, ca idee nu uita ca la nivel intelectual cu ce te hranesti aceea esti, de ex citeste un roman timp de o luna de zile in care violul e privit ca un lucru normal, sa nu te miri ca vei deveni un violator, tot asa citesti acele perversiuni, sa nu te miri ce pofte trezeste in tine astfel de literatura