| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile profitabile, in care barbatul se cupleaza cu o femeie doar pentru ca ea sa-i faca copii si sa se ocupe de treburile casei?

46 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care femeie sta numai la cratita acum? Nu stii ce debitezi.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu ai spus de unde.Din cate stiu traim in Romania, nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

In anumite tari arabe sunt mai multe sotii pe cap de barbat.Acolo cum crezi ca se impart atributiile? Intre femei. Ca el sta cu scula in sus si trage din narghilea.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Mandrie poate pentru el ca barbat.Ca este viril.

| RAY a răspuns:

Man eu nu vad ce e rau in ceea ce afirmi tu acolo,mi se pare rational ca daca ma cuplez cu o fata sa stau cu ea pentru a comunica cu ea, a ma intelege cu ea,a ne face planuri,ca sa faca mancare,curatenie in casa, daca e sa fie sa facem si copii, ce e rau in asta? ce e profitabil? fiecare avem interese fara ele nu ar exista sens si am cadea in depresie apoi neam sinucide in grup, singuratatea te impinge sa fi sociabil, asta inseamna a profita de acele persoane? eu am profitat de tine ca ti-am raspuns acuma? sau tu de mine ca consum curent, internet, timp sasi raspund? e ceva logic gandeste matur

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul dat de krakilla este cel mai apropiat de realitatea existentiala si ca atare merita sa fie premiata.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu e un lucru bun dar din păcate se întâmplă. Alții nu găsesc o femeie stabilă toată viața și unii au la femei de se satură de ele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pui problema prea radical.
Inca exista relatii absolut normale, in care femeia isi doreste un barbat stabil financiar, cu locuinta, de care sa se ocupe ea (inclusiv la decizii, idei de amenajare s.a.), unde sa isi creasca copiii.
Nu e nimic deplasat, atat timp cat barbatul asigura situatia financiara si face treburile grele (intretinerea masinii, sofatul, carat-batut covoare, reparat cate ceva prin casa, etc), femeia sa se ocupe de altele mai de rutina, cum ar fi gatitul si curatenia.
Barbatul poate sta in continuare cu copiii, poate ajuta si el la curatenie, nu e absolut nici o regula. Sunt si barbati care gatesc cot la cot cu nevasta. Fiecare dupa indemanare.
Daca sunt femei mai slabe din punct de vedere moral, care nu stiu sa se impuna, sau sa vorbeasca, si/sau barbati mai tarani, care isi exploateaza nevestele... Problema lor.
Fiecare dupa cum a fost educat, si cat il duce mintea.
Multe femei nu ofera mare lucru, si de aici lipsa de respect din partea partenerilor. De exemplu, fetele care se duc 'pe capul' iubitilor, in timp ce acestia lucreaza in strainatate. El plateste chiria, mancarea pentru amandoi, iar ea sta pe facebook, isi cumpara haine si isi face unghiile. Crezi ca alea mai au vreun cuvand in fata barbatului? Normal ca usor-usor, daca nu devin independente, devin animale de companie si menajere.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ce fel de relatie e asta?
De ce ar vrea un barbat ca femeia sa le faca pe toate?
Eu cred ca in astfel de relatii femeia ar trebui sa isi dea seama ce fel de barbat are si sa inceteze relatia. Adica, de ce l-ar mai tine, cand in lumea asta sunt barbati care stiu cum sa aprecieze o femeie.

| OldSoul a răspuns:

De ce ai impresia ca ceea ce ai spus tu este profitabil?
Pana la urma daca vrei sa iti faca cineva treburile casei iesi mai ieftin angajand o menajera.
Ai impresia ca, cresterea unui copil e floare la ureche?
Daca da, ei bine nu e asa, si pe langa tot timpul care trebuie sa il acorzi copilului mai trebuie sa ii asiguri si cele necesare...

| Oana92 a răspuns:

Stupide! Trebuie sa fii tare disperat si dus cu capul pentru a accepta asa ceva, indiferent ca esti femeie sau barbat...

| raluk27 a răspuns:

Pai cam asta e si ideea nu? Adica te cuplezi/casatoresti cu o femeie, pentru ca (printre altele) iti doresti copii cu ea. Nu e nimic profitabil, e ceva cat se poate de firesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai trainice relatii! Cand la baza unei relatii se afla logica, sansele ca ea sa reuseasca sunt mult mai mari decat intr-o relatie bazata pe iubire. O relatie construita pe iubire are toate sansele sa se destrame atunci cand sentimentele nu mai sunt la fel de puternice sau atunci cand dispar. O relatie bazata pe satisfacerea nevoilor nu va fi clatinata atat cat nevoile vor exista. Si nevoile nu prea au cum sa nu existe...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-ti tu 2 palme ca sa nu iti dau eu.
Cum poti sa vezi o relatie in felul asta? Niciodata nu cred ca ai cum sa fii fericit asa.
In trecut asa se formau casniciile..pe averi, pe titluri, pe nevoi...si da, tineau...dar se stie ca si ei si ele aveau relatii extraconjugale. Deci omul tot pasiunea o cauta, tot trairile pline de senzatii si sentimente le cauta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru anonim_4396):

Excelent spus! respect

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Prefer sa-mi dai tu tongue

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci hai : ASSume the position!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Sa imi dai exact cum ti-ai dori tu sa primesti, da!?

Ca sa nu mai trebuiasca sa te intreb dupa ce termini.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai d'aia ti-am zis : ASSume the position. Chiar trebuie sa iti spun pe litere?

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci daca iei funda la intrebarea asta...
Nu stiu, ma mai gandesc ce fac, dar ceva fac!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Nu inteleg ce neclaritati presupui ca am. Am inteles mesajul si spuneam ca sunt dispus sa iti intorc favorul.

Spune-mi ce faci daca primesc funda. Sa stiu daca e cazul sa ma milogesc de cel/cea care a adresat intrebarea...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma leg cu lanturi de gardul de la casa poporului si fac atat greva frigului cat si a foamei. tongue
Saaaaau... fac ceva ce n-am mai facut de vreo 4 ani..ma imbat pana devine totul negru in fata mea laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

A doua suna mai interesant. Si promitator.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ultima oara ca sa ma imbat a fost nevoie de o sticla de whiskey...si cel mai bine ma inteleg cu Jack Daniels. Asa...ca idee laughing) Deci fara JB-uri, Teachers sau alte posirci happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Ok, palinca sa fie!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia sa o bei tu cu vecinii de pe scara blocului tau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Am voie sa-mi aduc si niste prieteni? Nu ma prea inteleg cu vecinii...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum de la palinca s-ar putea ca vecinii sa devina (pe moment cel putin) cei mai buni prieteni ai tai.
S-ar putea chiar sa nu mai fie nevoie de mine la fata locului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

sad

Si pe mine cine ma duce acasa, ma inveleste si imi spune o poveste? Taranul de la etajul 3? Sau baba de la parter care pot jura ca era batrana si in vremea primului razboi mondial? Prezenta ta e imperios necesara. Si, ca sa nu zici ca sunt rau, poti aduce o sticla de Jack happy.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Singura poveste pe care o mai tin minte e Ivan Turbinca...care totusi nu e indicata la betie. S-ar putea sa iti creeze cosmaruri. happy
Taranul si cu baba sa isi vada de treaba lor.
Adica dupa ce ca ma folosesti pe post de sprijin pana acasa, ma pui si sa recit poezii si poevsti ca un pick-up...mai aduc si propria mea bautura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Imi poti povesti ce vrei tu, oricum ma indoiesc ca atentia mea va fi acaparata de poveste si nu de alte... lucruri.

Ai dreptate, am doar pretentii si nu iti ofer nimic, la schimb. Nu e corect fata de tine, mai ales ca tu ai acceptat sa ma ajuti intr-un mod total dezinteresat si altruist. Punem jumate'-jumate la Jack!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Punem jumate-jumate dar il beau singura.
Daca te imbeti cu palinca...numai de lucruri nu esti tu capabil laughing)
Stai linistit....asa sunteti toti barbatii. emiteti pretentii peste pretentii si atat. Nu stiti nici macar multumesc sa spuneti cum trebuie. Dar e ok. Noi va iertam. Ca mai avem si noi de schimbat cate un bec, de desurubat cate un borcan.d'astea happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Nu inteleg ce sugerezi, eu spuneam ca atentia mea va fi captata de alte lucruri, nu ca as face alte lucruri. Eu stau cuminte sub plapumioara! SI nu mai fi aroganta, intai sa vedem cum te descurci tu la a spune povesti dupa o sticla de Jack, inainte de a ne da cu parerea despre cat de capabil voi fi eu! Cred ca rade ciob de oala sparta...

Si noi emitem doar pretentii pentru ca stim ca in momentul in care va dam un deget, voi ne luati toata mana. Cum am dat un pas inapoi si am acceptat sa impartim la doi, cum ai luat toata sticla de bautura si ai fugit cu ea! Ma mai pui sa spun si "multumesc" dinainte si sa o fac intr-un mod anume. Dar noi va iertam, stim ca nu va puteti controla happy

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Maaaa...sa vezi tu ce frumos povestesc eu dupa o sticla de ceva. Mama mama, fac si punere in scena... zici ca te uiti la un film 3D.
Noi? Ni se urca noua la cap vreodata ceva? NICIODATA! In viata mea nu am vazut femeie care sa profite de un barbat. EVER!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Super. Ai citit "50 shades of grey"?

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal. Toate volumele. happy
Si nu numai. Mai e o trilogie tot in genul doar ca asta e chiar aproape numai sex in stare pura...Crossfire se numeste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Perfect. Renuntam la Ivan Turbinca!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da e mai simplu sa iti pun sa vezi filmul decat sa stau eu sa-ti povestesc 3 volume...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Pai va fi ca si cum m-as uita la un film. Cu punere in scena si 3D, dupa cum spunea autoarea mai sus. Ca daca nu ar fi fost punerea in scena si 3D-ul, nu mai renuntam la Ivan Turbinca. Nu-ti mai pierde concentrarea!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-am pierdut-o. Ma faceam ca nu pricep. Nu asa trebuie sa fie femeile? Cu aer inocent si stupid de proaste? laughing)
Pai si ca actor principal pe cine alegem? Cu cine sa impart...scena?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Il luam pe taranul de la 3, stai linistita. Pe baba va trebui sa o caram pe scari si ne va fi suficient de greu sa ne caram pe noi insine.

Acum am facut eu pe inocentul. Sper ca m-am descurcat bine...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru un necunoscator da...te-ai descurcat de minune.
Auzi...pai tarani imi bagi mie pe gat?

| PogChamp a răspuns:

Daca ar fi sa abstractizam toate nonsensurile si iluziile pe care le debitam cand vine vorba de relatii cam asta ar fi scopul intr-un final.

| 4psiho a răspuns:

In ziua de azi, sexele incep sa devina egale in societate. Femeile au drepturi pe care si le merita, multe nu se vor simti comfortabile intr-o astfel de relatie.

Cred ca cel mai important este ca ambele parti sa fie fericite. Daca scopul femeii este sa aiba 2 copii frumosi, sa-si faca barbatul si copiii fericiti, sa aiba o casa ordonata, si atata timp cat barbatul o respecta, si o trateaza cu iubire, presupun ca nu are ce sa fie rau.

E vorba de respect, iubire, si teluri in viata, din partea ambelor parti.

Asta e parerea mea happy