| raMLesS a întrebat:

Ce păreri aveţi despre bărbaţii care-şi bat nevestele/iubitele?

26 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Am o parere proasta despre ei. Despre violenta in general.

| Drimmero a răspuns:

Aia se mai numesc barbati? Un barbat adevarat care se respecta, nu isi manjeste demnitatea pentru a nimicii o femeie!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar daca ea are anumite fantezii ce implica violenta? Te-ai gandit la asta?
Si pana la urma trebuie sa o satisfacem nu?

| raMLesS explică (pentru DoarBogdan):

Omule, se îmbată, o bate, îi face ochiu vânăt, asta nu e satisfacţie, asta e nu trebuia să îmi dai răspunsu ăsta.

| DoarBogdan a răspuns (pentru raMLesS):

Eu am zis de fantezii. Evident ca in afara de asta barbatul nu ar trebui sa dea in femeie cu nimic. Doar dragostea ar trebui sa atinga o femeie.

| whatevernvm a răspuns (pentru DoarBogdan):

Hmm

| Oana92 a răspuns (pentru DoarBogdan):

E una sa iti bati nevasta asa, de plictiseala si cu totul alta sa o faci in cadrul unei fantezii. In bdsm exista niste reguli, nu te apuci sa ii cari aleia pumni si picioare cand ti s-a urcat alcoolemia si nici nu o faci pentru ca esti un cretin ce nu se stie controla si ce nu poate tine altfel o femeie langa el. Cei care practica astfel de fantezii produc partenerilor durere pentru ca durerea respectiva ii excita, pe amandoi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Oana92):

Oare chiar asa de animal am parut in ce am zis?
Am incercat si eu odata sa dau un raspuns sarcastic si acum toti imi sar in cap...

Eu unul nu concep cat de cretin sa fie un barbat sa dea intr-o femeie.
Cred ca ultimul lucru pe care l-as face in viata ar fi sa ranesc o fata, atat fizic cat si sentimental. Si stiu prea bine ce zic...

Mai sus in mica mea "gluma" m-am referit in special la sex, pasional, dar am vrut sa sune mai diferit, ma rog... de multe ori nu ma fac inteles.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A... Nu intru in detalii.

| Emilian65 a răspuns:

O parere foarte proasta.

| R0R0 a răspuns:

Sincer, acei barbatii nu se stiu controla.

| Oana92 a răspuns:

Un gunoi gasit pe strada valoareaza mai mult ca ei...

| Idkidk a răspuns:

Nu e bine, nici băieţii / fetele care îşi mint ''sufletul pereche'' că-i iubesc. O da.

| UnBroken2016 a răspuns:

Niste tristi patetici. Stiu ca sunt unele jigodii pe planeta asta care te scot din sarite pana cand te forteaza sa le dai una, dar cand ea nu iti da nici un motiv si tu o folosesti pe post de sac de box ca esti prea patetic, atunci meriti sa fii impuscat.

| Geanin a răspuns:

Nu sunt de aici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pot face o parere despre un barbat care loveste o femeie DUPA SI NUMAI DUPA CE am aflat de ce a lovit-o. Pentru ca trebuie sa fii retardat sa judeci urmarea fara a analiza, in prima faza, cauza. La fel cum trebuie sa fii retardat sa crezi ca pe planeta pamant singurele fiinte care nu ar merita sa ia bataie ar fi femeile...

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care ar fi motivele pentru care o femeie ar merita bataie? Sau ma rog, care ar fi motivele pentru care cineva ar merita bataie? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Exact cum ai spus, aceleasi motive pentru care merita si restul bataie. Daca exista, atunci se aplica si la femei. Daca nu, atunci n-ar mai trebui sa ia nimeni bataie.

Motive? O gasesti cu vecinul infipt in ea cand te intorci de la munca. Iti da foc la casa. Cheltuie economiile voastre de o viata pe rahaturi. Isi bate copilul fara motiv. E narcomana si te-a imbolnavit de HIV. Te-a mintit ca odrasla pe care ai crescut-o era a ta. Sforaie foarte tare...

Chiar crezi ca nu ar exista motive pentru care o femeie sa nu merite bataie? Eu mi-am luat omor si pentru ca m-am uitat la un tigan cand eram mic (de atunci tot repet experienta, de curiozitate)... Avea cu 60 de kile mai mult decat mine si si-a sters bocancii pe fata mea. Omenirea nu s-a oprit sa-mi planga de mila ca eram cu 60 de kile mai slab si n-aveam nici o sansa sa ripostez sau ca mi-a rupt capatana fara motiv. Ca ce s-a intamplat a fost nedrept si ca voi suferi traume pentru tot restul vietii. Nu au aparut poze peste tot cu muianul meu lovit si cercuri de sustinere pentru a-mi recapata respectul de sine. La fel cu sotii abuzati, sunt de rasul curcilor pe cand sotiile abuzate produc rauri de lacrimi si scancete. Dublu standard.

Sa crezi ca doar femeile sufera atunci cand sunt abuzate sau sa consideri ca suferinta unui barbat sau a unui copil sunt mai putin importante decat cele ale unei femei e o dovada de snobism, ignoranta si sexism.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hei, dar nu am zis ca doar femeile trebuie protejate de bataie si restul nu! Nu cred ca violenta duce vreodata la ceva bun. E una sa te aperi si alta sa sari aiurea la bataie... A lovi pe cineva e o idiotenie, indiferent de motiv si indiferent de cine e acel cineva.

| Bobby711 a răspuns:

Barbatii nu isi bat nevestele/iubitele.
Numai animalele o fac.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bobby711):

Gresit. Cei mai multi masculii din lumea animala aproape aproape fara exceptie, niciodata nu-si agreseaza ba din contra isi apara femela/femelele si progeniturile (cu foarte mici exceptii) cu pretul vietii lor. Este de notorietate faptul ca doar OMUL este "animalul" inzestrat cu ratiune si cu toate acestea aproape singurul care isi agreseaza femela/partenera.

| Bobby711 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Avand vedere ca vorbim despre relatia dintre un om si un "animal" nu e gresit. Daca pe tine te ar ataca de exemplu un caine ce ai face? Daca ai avea curaj probabil ca ai incerca sa te aperi insa din pacate nu toata lumea este atat de curajoasa cand vezi un caine ca iti blocheaza calea si latra la tine nu te intorci din drum? Gandeste te cum e sa traiesti cu un asemenea animal gata sa atace mereu. E ca si cum ai pune o vulpe in cotetul gainilor. Omul e superior fata de celelalte creaturi prin intelect si uneltele create. Pune un om si un leu intr o cusca si numai leul va iesii; pune un om inarmat si un leu intr o cusca si e evident cine va iesii. Omul are ratiune si e obligat sa respecte regulile societatii, un "animal"nu e legat de aceste legi si nici nu are ratiune. Omul fiind "animal" ocrotit de lege iti va raspunde la intrebarea cine va iesii din "cusca" omul sau "animalul".

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bobby711):

Iar aberezi. In intrebare este specificat clar ca este vorba de un cuplu de 2 fiinte din aceeasi specie. Pana in prezent nu am auzit ca undeva pe aceasta planeta, un barbat ar putea fi casatorit si ar avea ca sotie; o pisica, o catea sau o gaina sau o femeie sa fie maritata cu un leu, un babuin sau un varan. Deci intrebarea este cat se poate de clara se refera la bataia aplicata cu buna stiinta unei neveste/iubite care face parte din aceeasi specie a regnului "Animalia" deci cei 2 protagonisti "combatanti" obligatoriu fac parte din acelasi regn, astfel ca aberatiile tale pot fi considerate ca fiind de-a dreptul infantile ca sa ma exprim intr-un mod mai mult decat... elegant.

| Bobby711 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Imi pare rau, nu stiam ca vorbesc cu un robot ce nu intelege ce e acela sens conotativ. Raspunsul asta al tau m a facut sa rad atat de tare rolling on the floor Wtf are u for real? E ca si cum ai spune ca am fumat ceva cand am dat raspunsul rolling on the floor) Ma gandeam ca puteam avea o conversatie interesanta insa e clar ca mi am pierdut timpul.Pe voi nu va pune/sau va pus la scoala scoateti ideea din text? Ce ai facut/vei face la bac cand te va intreba ce a vrut autorul sa transmita prin expresia sau figura de stil,,..."
Asi putea sa stau sa iti explic ce am vrut sa evidentiez mai sus insa nu am nici o garantie ca nu voi pierde si mai mult timp deci ma opresc aici.Acum depinde de tine daca vrei sa iti fortezi caputul sa "descifrezi" ce am vrut sa spun.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bobby711):

Tu nu erai nici macar in faza de proiectare cand eu am terminat cursurile universitare. Sper sa intelegi rostul, sensul si continutul frazei anterioare.

| Bobby711 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Poti sa imi spui si mie te rog cum pot citi si eu in stele? Avand in vedere ca stii atat de multe lucruri despre mine fara ca macar sa imi cunosti macar numele e pur si simplu incredibil.Ma fascinezi.Scuze dar imi e greu sa te iau in serios cu un asemenea raspuns, asta ar spune un copil de 12 ani ce incearca sa impresioneze lumea pe internet in timp ce se ascunde in spatele monitorului(btw si asta a fost o expresie).
Poti sa imi dovedesti ca ai terminat aceste cursuri universitare?
Daca imi spui ceva nu inseamna ca te si cred pana la urma suntem pe internet cate persoane crezi ca spun adevarul cand sunt intrebate despre viata personala? Chiar ieri am baut un martini cu Obama pe yacht-ul meu in timp ce navigam pe apele Pacificului. Data viitoare te invit si pe tine Hawaii-ul ne asteapta!(In caz ca poate nu ti ai dat seama asta a fost o simpla gluma)