| Bozgi200 a întrebat:

Ce pot face sa nu mai fiu asa obsedat? Caci a devenit a problemă.
Sunt într-o relație nu de foarte mult timp (ea are experiență in cele online). Atunci cand observ ca imi răspunde greu sau mai sec ma gandesc la toate prostiile posibile si ma întristez. Știu ca e ocupată, chiar foarte solicitata din toate părțile. Dar ma simt aiurea atunci cand nu prea vorbim si ajungem sa ne certăm cand deschid subiectul.
Îmi e tot frică că daca nu vorbesc cu ea sa nu găsească pe altul mai bun. Eu știu ca ea mă iubește foarte tare si nu ar îndrăzni sa caute pe altcineva avand in vedere caci sunt singura persoana din relațiile ei care chiar o iubeste si o respectă, fapt confirmat si de ea...
Cum sa scap de acel overthinking?

Răspuns Apreciat de Editori
| anamaria82726 a răspuns:

Pai de multe ori in relatii avem ganduri de acest gen. Tocmai fiindca iubim persoana respectiva. Este normal sa ne fie frica ca o pierdem. Asta arata ca tu chiar o iubesti. Din cate spui esti la inceputul relatiei. Fix acum este momentul cand,, flacara,, este foarte mare. Asa este la inceput. Este cel mai frumos sentiment. Raspunde greu fiindca dupa atat timp de stat in casa si vorbit doar online, intervine cumva o monotonie. Eu in perioada asta cand raspund greu, de cele mai multe ori ma uit la un serial, fac exercitii, curat, mancare etc. Nu inseamna neaparat ca ignor pe cineva sau vorbesc cu altii. Poate subiectele de discutie se tot irosesc sau poate nu are dispozitia necesara sa poarte un dialog si prefera sa iti raspunda frumos cand ii vine cheful. Si ai zis ca va certati cand deschizi subiectul, deci pe ea o cam deranjeaza. Daca va certati inseamna ca are senzatia ca vrei sa o controlezi. Eu zic ca cel mai bine este sa ii spui ca motivul pentru care ai facut asta este ca nu vrei sa o pierzi. Multi ne gandim ca poate partenerul/partenera poate gasi pe cineva mai bun. Dar nu avem ce sa facem. Daca persoana te iubeste, ramane langa tine. Nimeni nu poate fi tinut cu forta. Din cate spui tu pare ca va iubiti...succes oricum

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E relatie la distanta sau e langa tine?

| Bozgi200 explică (pentru mgtow):

Suntem din același oraș. Sta la 3 blocuri distanță dar nu me putem vedea din pricina acestei perioade minunate...

| mgtow a răspuns (pentru Bozgi200):

Daca munceste online e normal cu intarziatul, stabileste un orar cand sa vorbiti ca oamenii. Dar daca nu are servici si e in somaj tehnic nu e logic sa iti raspunda cu intarziere, te poate trada fiind varianta alternativa

| Bozgi200 explică (pentru mgtow):

E inca la liceu happy dar e băgată in nu stiu cate activități

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna ca-ti raspunde greu? Dupa cateva zile?
Fiindca-i normal sa-ti raspunda cu intarziere de cateva ore, odata ce este ocupata, sau poate invata, poate face treburi prin casa, poate face cumparaturi samd.
Mesajele dimineata si seara sunt deja normale si de bun simt, intre partneri si prieteni.
Daca-i urgenta, suna!

| SilentRain a răspuns:

Ocupați si tu timpul, nu are sens sa te cerți cu o persoana doar ca ți se pare tie...
Cant te apuca gândurile asculta muzica, citește ceva, mai lasa muierea sa te caute pe tine;-)

| Bozgi200 explică (pentru SilentRain):

Eu imi învăț pentru BAC, dar cand mai iau o pauza ii dau mesaj. Sunt si eu destul de ocupat dar imi fac timp si pentru ea.

| SilentRain a răspuns (pentru Bozgi200):

Ia lasă-o un timp, vezi daca te cauta
Daca tu stii ca faci asta in mod exagerat, ar trebui sa gândești puțin... Nici tie nu ți ar plăcea sa fii sugrumat cu mesaje cand ești f ocupat.
Daca nu isi da ea interesul aici e alta poveste...

| Bozgi200 explică (pentru SilentRain):

Daca nu ii dau mesaj o perioadă imi trimite ea... Nu e problema. Dar atunci cand îmi răspunde sec sau mai rar ma gândesc la ce e mai rău. Eu sunt problema nu ea.

| SilentRain a răspuns (pentru Bozgi200):

Nu neapărat, o persoana care tine la tine nu îți răspunde sec... Dar poate e f ocupata
Stresul asta inutil o sa te consume, cauta o metoda sa te calmezi

| mgtow a răspuns (pentru Bozgi200):

Nu e normal nene, hai ca munca e ceva dar liceu atat timp de pandemie si restrictia o sa tina pana in toamna pentru elevi sa revina in scoli nu stiu ce proiecte sau teme face acolo, nu miroase legal afacerea - orice se poate de la indivizi stranii la dezinteres fata de tine, pan' la urma e un copil fara scoala vietii si e firesc sa nu stie cum se mananca o relatie pe bune. O sa ai si alte ocazii dupa asta nu fi deprimat

| OldSoul a răspuns:

"Îmi e tot frică că daca nu vorbesc cu ea sa nu găsească pe altul mai bun."

Ai auzit de vorba aia, mult prost si fara rost? Asa e si aici.
La fel, mai era o vorba, nu cantitatea conteaza, ci calitate, din nou, asa e si aici.
Degeaba fortezi nota cu ea, si vorbesti ore in sir, daca conversatia aia e lipsita de farmec, daca e banala, si daca o plictiseste. Iar dupa cum ai spus "raspunde greu, vorbeste sec", asta ar trebui sa te trezeasca putintel la realitate, asta e un semn ca esti prea insistent.
Daca esti insistent, nu rezolvi mare lucru cu femeile, iti spun de pe acum.

"Eu știu ca ea mă iubește foarte tare si nu ar îndrăzni sa caute pe altcineva avand in vedere caci sunt singura persoana din relațiile ei care chiar o iubeste si o respectă, fapt confirmat si de ea..."

Daca tu o iubesti, asta nu inseamna ca te iubeste si ea. Poate fi ceva pasager ceea ce e intre voi, asta pana gaseste o persoana care ii starneste cu adevarat interesul.

Cum sa scap de acel overthinking?

Scapi de el doar odata cu trecerea timpului.
Perioada in care trebuie sa te observi ce greseli faci, sa intelegi putintel logica din spatele actiunilor tale, si desigur, trebuie sa incepi sa vorbesti cu mai multe fete, doar asa vei intelege, cum sta treaba cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi în primul rând, gândește-te așa. Dacă prietena ta te înșeală se va observa asta, corect? Dacă ea pur si simplu e genul de persoană mai inactivă cum sunt multe alte fete in mediul online sau mai ales daca este foarte ocupată tu o poti accepta asa sau nu, nu e o idee bună să încerci să schimbi oamenii, nici macar nu este posibil asa ceva, iar asta ar insemna ca vrei pe altcineva ci nu pe omul ăla așa cum este el. Încă un sfat ar fi sa vorbesti cu ea deschis si sa încercați împreună sa depășiți. Dacă lucrurile chiar nu vor merge si va veți despărții nu este nici un fel de tragedie. Drumurile in viata deseori se despart. Dacă chair o iubesti vei fi fericit si in relație cu ea si in afara relației. Mult succes!

| 90210 a răspuns:

Doamne...cred ca e foarte naspa sa traiesti asa. Hai sa-ti explic un lucru! Daca cineva vrea sa te insele sau sa se desparta de tine poate oricand sa faca asta indiferent de cat de des vorbiti. Daca vede ca o sufoci o sa inceapa sa regrete ca e in relatie cu tine. Trebuie sa intelegi ca mai are si alte treburi de facut. Nu poate sa stea doar pe telefon. Tu n-ai treburi de facut?
Crede-ma ca iti spun din proprie experienta. Iubitul meu ma suna de 20 de ori pe zi! Nici macar nu exagerez. El nu prea da mesaje, dar ma suna in prostie pe parcursul zilei. Am stat cu el de vorba si i-am explicat ca ma irita sa ma sune in prostie pentru orice chestie si acum este mult mai bine! Vorbim oricum de vreo 6-7 ori pe zi la telefon, dar nu de 20!
Calmeaza-te ca iubita ta nu fuge nicaieri! Dar trebuie sa fi realist si sa intelegi ca o persoana te poate parasi oricand. Nimeni nu iti e dator cu absolut nimic in viata asta. Ca alege sa fie cu tine si ca te iubeste este altceva.
Nu o sa faci altceva decat s-o sufoci. Mai lasa lucrurile sa vina de la sine.

| S0y3yLam03 a răspuns:

Nu poti,simplu,asa suntem construiti,e o forma de posesivitateo arecum, nimanui nu ii place ca persoana iubita sa faca altceva in afara sa se "ocupe" de tinempoti doar sa iti controlezi emotia si sa incerci sa o astupi cu rationalitate, chiar daca sufletul zice altceva.Dar daca te simti complet lasat pe dinafara atunci nu e ok, daca chiar te iubeste face ceva pentru tine si iti da "doza"de atentie sau iubire cum vrei tu sa ii zici pentru a te simti bine, nu stiu in ce activitati poate sa aiba o fata de liceu in carantina, dar asta nu e treaba mea.Inavata sa iti controlezi emotiile dar daca te deranjeaza ceva foarte tare sa incerci sa ii explici frumos si sa discutati, daca nu vrea sa discute si doar incepe o cearta atunci nu mai este ok si deja e ceva prea copilaros, dar daca tu ai inceput cearta din cauza frustratiei, din nou, incearca sa iti controlezi emotiile si sa nu fi prea dur cu ea. Daca nu merge nimic si continua tot asa poti pune punct oricand daca nu te simti bine in relatia care esti, la inceput mereu merge bine, abia mai tarziu iti dai seama daca e ceva de lunga durata sau nu.

| kajkkk a răspuns:

Poate invata si ea pentru bac la fel ca tine