| anonim_4396 a întrebat:

Ce problema am?

Cea mai mare parte a intrebarii ce urmeaza e propria mea descriere si la sfarsit, intrebarea propriu-zisa. De fapt am facut aici o auto-evaluare, avand in vedere un gand ce ma bantuie de ceva vreme. Imi pare rau pentru toti cei care nu au chef sa citeasca prea mult, dar multumesc celor ce o fac, si mai imi si raspund :)

Am 19 ani, 1 83' si 70kg.
Locuiesc si studiez in Franta in anul I de facultate. Am plecat din tara anul trecut cand mi-am trecut (cu noroc) bacul. Pe timpul liceului am avut rezultate mediocre la scoala (niciodata nu mi-a pasat de materii, m-a interesat doar sa trec), dar am fost olimpic la informatica (locul I, II si III pe plan national, in ani diferiti si la concursuri diferite, dar acelasi domeniu).
Acum, avand nevoie de bani, in loc sa ma angajez (care e destul de greu din cauza birocratiei aici) mi-am creat prorpia intreprindere cu activitatea principala: web design si programare informatica.

Merg de 3-4 ori pe saptamana la sala, fac skateboarding si inot ocazional, cand am timp. Nu beau/fumez/consum droguri.
Pentru descriere fizica, o imagine face cat 1000 de cuvinte:
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/......7248_n.jpg

In ceea ce tine de personalitate, nu prea pot sa ma auto-descriu, ar fi chiar penibil sa spun eu ce companie placuta cred ca sunt. O sa incerc sa schitez cateva lucruri, totusi.
Am simtul umorului (lumea rade la glumele mele, deci trebuie sa fie adevarat); incerc sa fiu cat de prietenos pot; imi place sa ma consider romantic, pot sa apreciez o melodie clasica sau o conversatie placuta. Ascult toate genurile de muzica, mai putin manelele si muzica populara, primul gen inspirandu-mi incultura, iar cel de-al doilea fiindu-mi impus in copilarie.
Nu prea citesc, dar ii apreciez pe cei ce o fac.
Imi place sa visez si sa iubesc.

Acum problema: ma simt singur. Sunt singur. Nu neaparat aici, tinand cont de diferentele lingvistice si culturale de care m-am izbit, asa in general: am ajuns de 6 luni aici si am un singur prieten, tot roman. Vreau sa gasesc o fata, o iubita, pe care sa o iubesc si care sa ma iubeasca; ador chiar si sentimentul de a fi indragostit, in sine. Nu pot sa spun ca nu am incercat, dar "magia" nu vrea sa se intample, cred.
Fetele care nu le-am placut, nu le-am "curtat", iar cele pe care le-am placut, fie nu au simtit la fel, fie erau deja "ocupate".
Asa am ajuns acum aici, cu un singur prieten, fiind sigur ca e ceva in neregula cu mine, incercand sa fac tot mai multe lucruri, sa devin mai bun decat eram ieri, incercand sa imi dau seama cu ce sunt mai prejos decat vechii mei colegi din liceu care nu erau mai mult de o saptamana singuri dupa ce se desparteau de prietene.
Si asa am 'reusit' sa fac 19 ani, avand "la activ" o singura prietena, o veche amintire din tara, si lipsit de chef. am ajuns sa vin pe TPU sa cer sfaturi legate de mine, lucru care cu greu ma gandeam inainte ca l-as putea face.

Sperand ca cineva a avut rabdarea sa citeasca pana aici... multumesc in avans oricui are vreun sfat pentru mine: ce ar trebui sa schimb, cum sa fac sa fiu mai fericit. Pe ce ar trebui sa ma axez? In ce fel ar trebui sa devin altfel?

Mersi anticipat! :)

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Nu ai ce sa schimbi la tine, tocmai asta e, ca ai nevoie sa fii natural, tu insuti. Ceea ce ai tu nevoie sa faci este sa iesi in locuri mai aglomerate; stiu cam ce inseamna sa fii pasionat de informatica, am si eu un prieten, plecat in Anglia, si are cam aceeasi poveste ca si tine. Pierde mult timp in fata calculatorului si de multe ori uita sa si manance. Mergi prin parcuri, cafenele sau mai stiu eu prin ce locuri publice domestice, unde sa ai sanse sa intalnesti o fata draguta si "de viitor". Nu iti mai face griji ca e ceva in neregula cu tine. Ai drumul tau in viata si e bine sa ti-l urmezi; daca pe drumul tau se va nimeri si o fata buna, sufletista, cu atat mai bine, dar nu devia tu de la drumul tau doar pentru a simti iubire. Oricum, slabe sanse sa nu gasesti pe cineva, esti inca mic pot spune, 19 ani e o varsta frumoasa.
Bafta si nu-ti face griji!

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

"Singuratatea e singurul maestru adevarat intru propria cale".

| Alexaa_4438 a răspuns:

Poate esti prea timid, totusi nu trebuie sa renunti, continua si intr-un final iti vei gasi o prietena.Sau poate esti tu prea pretentios si asta ar putea fi un motiv.
Mult succeswinking.

| MasterYoda a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la telenovele! stai linistit, are balta peste!

| DjYeti a răspuns:

Probabil ca ai ales un alt drum in viata..iti place sa privesti dragostea cum spuneai mai sus."ador chiar si sentimentul de a fi indragostit, in sine" poate ai alte prioritati in viata cum ar fi invatatul in momentul de fata..nu intotdeauna e usor. Daca nu iti vei pune in prim-plan obiectivul de a avea o prietena nu vei reusi niciodata..TREBUIE sa vrei sa iti faci noi prieteni..sa iti largesti orizontul cultural in cazul tau. Vorbeste cu colegii tai de facultate, organizati cate o iesire in oras la un suc, o pizza ceva si poate printre acei colegi sunt si fete care pana la urma iti vor placea..nu intotdeauna aspectul fizic e important ci si modul in care gandeste persoana, modul de viata(daca fumeaza/bea/consuma drogurilaughing ) si binenteles sa te inteleaga.
Iti doresc toate cele bune si succes in a-ti atinge scopulhappy

| Senaris a răspuns:

Buna strainule, eu sunt clona ta din viitor. Parca ai fi eu cu vreo 3 ani mai mare. Am aceleasi pasiuni ca tine si aceleasi caracteristici si pot spune ca si aceeasi probleme. Eu am renuntat sa mai caut iubirea, si stau intr-o vagauna de oras la capatul pamantului. Iti pot spune doar sa fii linistit si sa astepti sa te loveasca "autobuzul magic". happy

| sorina69 a răspuns:

Hmm, ciudat sa gasesc astfel de persoane.
Ce pot sa zic, invata sa ai rabdare. Esti tanar. Eu am 18 ani si am o relatie de un an si iti spun ca e bine pe de-o parte, dar pe alta parte nu. Distreaza-te, asigura-ti viitorul si apoi gandeste-te la ceva serios.
Si daca gasesti, nu te grabi. Lumea e inselatoare.
Multa bafta!