Întrebare recomandată | UnTipObisnuit a întrebat:

Sper ca asta este categoria buna.

Vedeti voi am o mica problema de alegere si m-am gandit ca ma puteti ajuta.

Problema este ca nu stiu ce drum sa-mi aleg in viata.

Am doua variante, prima astronomia/astrofizica si a doua programarea.

De astronomie m-am indragostit de la varsta de 8 ani. Eram un biet pusti care stia sa citeasca de un an si cand a intrat intr-o librarie cu matusa sa a vrut sa-si cumpere o carte, "O calatorie in univers". Din prima pagina am ramas fascinat de informatiile citite. Nu stiam cat de uimitor este universul in care traim. Setea mea de-al cunoaste crestea cu cat citeam mai mult.

Peste cativa ani am ajuns sa imi cumpar singur carti legate de astronomie, astrofizica univers si chiar primul meu telescop.

Urmaream si inca urmaresc, cu sufletul la gura orice interviu de-al lui Neil Degrasse Tyson si alti oameni din domeniu.

De la 10 ani, tot ce vreau sa fac este sa devin un astrofizician. Sa fiu inconjurat de acest tip de informatii si sa-mi fac propriile cercetari.

Acum eram clasa a 8-a. Nu stiam ce sa aleg dintre stiinte ale naturii sau profilul matematica-informatica intensiv. Dupa mai multe cercetari am constat ca al doilea profil se potrivea mai bine cu planurile mele.

Trec cateva luni si incep sa prind drag de informatica. Imi fac propriile programele si le vad sub ochii mei cum progreseaza.

Profesorul de informatica chiar ne vorbea in clasa despre faptul ca cererea de programatori nu va fi niciodata satisfacuta. Mereu va fi nevoie de ei.

Asta mi-a dat mai multa motivatie.

Deja lucrez la o aplicatie pe telefon, care momentan merge destul de bine.

Ma gandesc ca un factor a facut programarea sa para mai atragatoare. Sustinerea.

In general cand cineva ma intreba "Si, pe viitor ce vrei sa faci?", raspundeam "Astrofizician". Nimeni nu stia ce inseamna asta si nu prea eram luat in serios, cam 0 sustinere per total. Pe cand la scoala mereu eram sustinut si vedeam progres constant.

Alegerea mi se pare extrem de grea de ales intre aceste doua domenii. As prefera de acum sa imi concentrez energia intr-un domeniu pentru a avea mai multe sanse de succes in viitor.

Chiar nu stiu daca aceasta categorie este buna sau "Cariera", avand in vedere ca este o problema adolescentina ar trebui sa mearga.

Care sunt parerile voastre in legatura cu asta? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NuAmChefSaMaGandescLaUnNume a răspuns:

Ce coincidenta si eu vreau sa devin tot astrofizician happy, totusi iti recomand sa vezi care profesie iti place mai mult sau daca iti plac amandoua la fel de mult alege ce este mai avantajos pentru tine, incearca sa vezi care sunt avantajele fiecarei meserii si care ti-ar convenii tie mai bine

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte frumoase amândouă! Tu ști mai binewinking Nu putem noi sa îți alegem viitorul! Bafta si sper sa ai mult succes si noroc in viață!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti merge cu amandoua in paralel, o poti tine pe una dintre ele drept fallbackwinking in timpul primei facultati.
Be a multitasker.

| UnTipObisnuit explică (pentru anonim_4396):

Problema apare la alegerea facultatii. Facultatea de fizica si cea de programare ocupa extrem de mult timp fiecare. Probabil the deadline ar fi prin clasa a 11-a. Totusi multumesc foarte mult de idee. O sa folosesc conceptul. Mersi!

| ziptrack a răspuns:

Salut tinere.

A fi programator e foarte misto atata timp cat lucrezi pentru tine. Poti sa faci jocuri/aplicatii/siteuri din care sa traiesti foarte bine plus ca ai independenta. Poti lucra si pentru diverse companii si sa stii ca se castiga foarte bine...acum depinde de caracterul tau.

Cu astrofizica e putin mai delicat deoarece aceasta stiinta te va indeparta de Dumnezeu. Aici e o discutie interminabila dar iti recomand ca macar din curiozitate sa deschizi Biblia, mai exact la primul capitol - Geneza - din Vechiul Testament si sa citesti de mai multe ori ce scrie acolo legat de Pamant. Prima data nu o sa-ti dai seama ce spune Dumnezeu despre Pamant dar incearca sa citesti de mai multe ori. Pune mana si pe un creion si o hartie si deseneaza pe masura ce citesti. Dupa ai inteles ce te invata Biblia despre Pamant, compara cu ce te invata sistemul...o sa realizezi ca cele 2 sunt total opuse.

Dupa care treci la teoria heliocentrica si studiaz-o bine bine si vezi ce-ti dicteaza inima happy

| UnTipObisnuit explică (pentru ziptrack):

Pai. Problema cu Dumnezeu deja nu mai este o "problema" avand in vedere ca sunt ateu.

Multumesc de sfat, categoric il voi lua in considerare!

| Arsin_Adeliin_1999 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Cum ai ajuns "sa fii ateu"? Sunt atat de multe dovezi ca Dumnenzeu exista. trebuie doar sa-l cauti ca sa-l gasesti si o sa fii surprins cat de multe lucruri face pentru fiecare. Fara Dumnezeu in viata, esti nimic.

| Ihave100lei a răspuns:

Eu una aleg astronomia/astrofizica pentru ca pe mine asta ma pasioneaza, insa asta este parerea despre mine. Daca tu consideri ca nu poti ajunge undeva fara motivatie alege programarea, dar daca nu vrei neaparat motivatie si ai asa un mic gand in plus pentru astronomie cred ca ai putea alege asta. Daca tu chiar nu poti alege, chiar si cu ajutor, ai putea incerca sa alaturi, sa combini amble domenii intr-un mod armonios nu foarte incarcat. Sper ca te ajuta. stiu ca este destul de greu

| monologpeblog a răspuns:

Dupa ce ai scris, mi se pare ca astrofizica e mai mult un hobby, pe cand la programare te pricepi in mod cert (ai pus deja cunostintele in valoare). Strict pragmatic, programarea pare mai de viitor. Nu stiu in ce clasa esti, dar poti merge la olimpiade, la astronomie si informatica. Acolo te vei putea evalua singur, la ce anume esti mai bun. Daca ai face facultatea de fizica, te poti face profesor si ai timp de propriile cercetari.

| UnTipObisnuit explică (pentru monologpeblog):

Tocmai ce am terminat clasa a 9-a. Profil matematica-informatica, intensiv informatica.

| monologpeblog a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Foarte bine, ai inca timp sa iti dai seama spre ce vrei sa te indrepti. Succes.

| UnTipObisnuit explică (pentru monologpeblog):

Multumesc!

| GabrielRobert22 a răspuns:

Poți să le combini pe ambele și să faci joculețe pe tema astronomiei pentru copiii de 6-7 ani, la început. Copiii mici sunt fascinați de spațiu și vor iubi astfel de jocuri, după părerea mea. Dacă vrei să câștigi câțiva bani din ele, poți să le monetizezi adăugându-le reclame.
Dar îți dau un sfat, atunci când faci ceva, nu o face pentru bani, sau pentru lauda celorlalți, pentru că te vei plictisi repede și o să te lași; fă un lucru din pasiune, asta e tot ce contează.

| WackoBeast61 a răspuns:

Având în vedere progresul tehnologic, computerul este folosit in mai toate domeniile, prin urmare, alegerea unei cariere nu o exclude pe cealalta. Vrei sa fii astrofizician? Dai bataie! Cu programarea la îndemână vei putea crea ustensile prin care sa ajuți comunitatea științifică, fie in cercetare fie in atragere de fonduri, publicitate, etc.

| UnTipObisnuit explică (pentru WackoBeast61):

Ma gandeam si eu sa le combin pe amandoua. Dar nu prea stiu cum sa le combin daca e cazul.