| anonima4all a întrebat:

Ce se intampla daca mi-a intarziat menstruatia aproape 1 saptamana? un contact sexual am avut acum 1 saptamana si mi-am facut un test de sarcina dupa 1 saptamana de la contact si a iesit negativ.se poate sa fiu insarcinata?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina facut la o saptamana de la contact are siguranta de doar 1% (adica doar o femeie din 100 de femei insarcinate va afla de sarcina, restul vor obtine rezultat fals negativ).
Totusi, eu inteleg ca ai avut contactul sexual in prima zi de intarziere a menstrei, care era, cu siguranta, infertila. Asadar, daca nu ai mai avut inainte alt contact sexual, nu esti insarcinata. Dupa cum sunt sigura ca stii, orice intarziere de 10 zile a menstrei in absenta sarcinii impune consult ginecologic, asa ca fa-ti o programare la medic pentru luni. In dimineata consultului, fa si un nou test de sarcina din prima urina de dimineata.

| alexutza003 a răspuns:

Testu trebuie facut dupa 10-14 zile
mai fa-ti odata testul ca nu se stie

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Repetă testul și dacă tot negativ iese, mergi la un medic.
Take care!

| candygirl a răspuns:

Pe ambalajul testului de sarcina scria la cate zile se face. de obicei se face la 7 zile dupa contactul sexual. mai fa inca un test si daca iese tot negativ, inseamna ca nu esti insarcinata. se intampla sa mai intarzie. poate esti racita sau e doar din cauza stresului happy.

| Adelina_7468 a răspuns:

Testul de sarcina da rezultatul cel mai exact dupa 2 saptamani. Dar nu cred ca intr-o perioada atat de scurta iti poti da seama. Probabil e doar o dereglare hormonala.

| LaCrACrAzzY a răspuns:

Perioada ovulației (când femeia este fertilă și poate ramâne gravidă) se
petrece înainte de menstruație (ciclu) și se incheie odată cu menstruația din fiecare lună.
Consider că trebuie să eviți să ejaculezi într-o fată care nu se protejează cu anticoncepționale
în orice perioadă a lunii însă poți face sex un pic mai liniștit în perioada în care nu este
fertilă (3, 4 zile înainte și 2, 3 după ciclu este perioada fertilă a unei femei).