| Anonim_8773 a întrebat:

Ce se poate intampla daca iei pilula de a doua zi fara sa fi insarcinata? Adica daca faci sex neprotejat dar inainte sa isi dea drumul o scoate dar nu e sigur ca a avut grija?

4 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Pilula de a doua zi nu se ia atunci cand esti insarcinata, ci se ia pentru a preveni o sarcina.Prin urmare,e impropriu spus ca esti insarcinata...
Pastila de a doua zi e o adevarata bomba hormonala, deci nu se ia ca o aspirina, ci trebuie sa mergi la medic si sa o iei doar daca e absolut necesar.Deci,intrebarea ar fi,in a cata zi de ciclu esti? Daca esti intr-o perioada cu fertilitate redusa,e cam inutil sa o iei.
Te poti alege cu greturi, dereglari ale menstruatiei, sangerari intre menstruatii si multe altele.In principiu depinde de organism,iar treburile astea le poti pati indiferent daca un spermatozoid a ajuns sau nu la ovul,acestea fiind niste semne ale corpului tau in urma administrarii marii cantitati de hormoni.
Daca n-ar fi existat nici ejacularea, riscurile ar fi fost destul de mici, dar cum nu esti sigura...

| FetitSa a răspuns:

La prima propozitie: te poate durea burta daca o iei pe stomacul gol ( te roade) a doua intrebare n-am inteles ce-ai vrut sa zici big grin

| Anonim_8773 explică:

Adica, am facut sex neprotejat dar el nu e sigur daca m-a lasat sau nu insarcinata

| Anonim_8773 explică:

Adica,am facut sex neprotejat iar el nu e sigur daca m-a lasat sau nu insarcinata