| DanielAj1122 a întrebat:

Ce se poate intampla daca prietena mea e insarcinata in cateva saptamani, iar ea cumpara pilula de a 2-a zi (chit ca este prea tarziu) si incepe tratament cu anticonceptionalele care trebuie? Da roade? Opreste sarcina?

41 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Cum o sa opreasca sarcina?

Nu faceti prostii cu sarcina. Mergeti la doctor, vedeti daca e insarcinata si stabiliti dupa aia ce e de facut.

| DanielAj1122 explică (pentru seth2016):

Sarcina nu este deloc avansata, are 2 saptamani. Daca am lua pilula de a 2-a zi si anticonceptionale, nu inteleg ce ar putea sa se intamplle. Unele persoane m-au sfatuit asta

| seth2016 a răspuns (pentru DanielAj1122):

Cum spuneam nu pune in pericol viata fetei. Nu va luati dupa toti idiotii. Vorbiti cu parintii vostri si mergeti la doctor. Ati facut o prostie si e de ajuns una.

| seth2016 a răspuns:

Eu am incheiat ca imi pun toti fanaticii in cap rolling on the floor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba,e "Pastila de a doua zi ",nu "Pastila dupa doua saptamani" rolling on the floor
Du-te la o farmacie,spital si intreaba,noi astia de aici nu suntem medici,nu suntem asistenti medicali, etc.
E ca si cum ai intreba boschetarii cum sa faci sa fi bogat laughing
Du-te si intreaba un specialist, daca nu se poate una, incerci alta, etc.

| tileavitali a răspuns:

Acolo e deja un copil, un om viu, lasati-l sa se nasca acel copil, e fiul vostru, nu-l iubesti?

de ce sa-ti omori propriul fiu? n-am inteles chestia asta niciodata si nici nu pot intelege, ma depaseste!

foarte multi tineri cad in capcana asta, dupa ce fac un pacat mic (curvie) vor sa faca unul mai mare si mai ingrozitor (crima, pruncucidere)

| MidnightR a răspuns (pentru tileavitali):

Si ce ma rog ai vrea, sa-l creasca? Nu sunt in stare sa aiba grija de ei si tu vrei un copil pe capul lor acum? Sa-l dea spre adoptie? Dam intr-altele.

E doar 2 saptamani, nu e mai nimic dezvoltat incat sa provoace vina si remuscari.

| DanielAj1122 explică (pentru MidnightR):

Avem 16 respectiv 15 ani.Nu vrem copii, cum ai zis si tu nu putem sa avem grija nici de noi. Vreau sa stiu si parerea ta, eu am auzit ca daca iei pilula de a 2-a zis (chiar daca e prea tarziu ) si incepi anticonceptionale este ok

| seth2016 a răspuns (pentru MidnightR):

Pai in loc sa faca educatie sexuala fanaticii astia fac educatie cu frica. Traiesc in Evul Mediu si nu mai pot fi salvati. E alegerea lor.

| DanielAj1122 explică (pentru seth2016):

Ce ar trebui sa facem acum daca nu ne dorim sarcina? Avem 15 ani, iar sarcina e la inceput

| MidnightR a răspuns (pentru seth2016):

In scoli nu exista asa ceva.Raman doar parintii sau internetul.Parintii,ma indoiesc ca le-au cerut sfaturi.Ramane doar internetul.
Bine, nu trebuie sa fii invatat in ale ed.sexuale ca sa stii ca trebuie al dracu prezervativ prezent in sertarul de la birou sau in geaca.

Lol, stai putin, acum am observat, astia au facut sex fara prezervativ?

| seth2016 a răspuns (pentru MidnightR):

Ramane internetul si prietenii. Multi parinti nu sunt parteneri de discutie din pacate.

| seth2016 a răspuns (pentru DanielAj1122):

V-am spus ce si v-au mai spus si altii. Vorbiti cu parintii. Dupa ce o sa treaca de soc o sa va ajute. Nu sunteti nici primii nici ultimii carora li se intampla.

Mergeti amandoi si vorbiti cu mama fetei. Fiti calmi ca nu va ajuta deloc sa va enervati sau sa intrati in panica. Unele mame o sa faca scandal, alteori se lasa cu plans, uneori se gaseste imediat o solutie si plansul vine dupa aia. Pana la urma o sa va ierte pentru ca va iubesc. Fii alaturi de prietena ta si ai grija de ea.

| DanielAj1122 explică (pentru seth2016):

Prietena mea incontinnuu se gandeste ca nu vrea copilul si ea fumeaza.Se gandeste la avort spontan. Daca te gandesti la asta, se poate intampla, adica iti bagi in cap ca nu vrei acel copil

| tileavitali a răspuns (pentru DanielAj1122):

Daniele, asculta, viata unui om nou incepe in pantecele mamei, de la cateva ceasuri si zile dupa conceptie, continua dupa nastere pe pamant si pana la moarte.

Nu conteaza la ce varsta l-au zamislit parintii, deci nu conteaza varsta parintilor, el este om viu in pantecele mamei sale.

Nu-i asculta pe acesti criminali care te indeamna sa-ti omori propriul fiu, ce daca ai 16 ani si ea 15. Acum ati facut doar o mica greseala care in timp se poate repara, dar daca faceti avort, gata, o greseala imensa, o crima de om care te va marca toata viata ta cat vei trai tu si ea.

Fiti curajosi, mai ales tu ca esti barbat, ia-ti viata in maini, iubeste-o pe prietena ta, n-o lepada acum si nici vreodata, nasteti copilul vostru, ia-o de sotie pe prietena ta, capata o meserie, vei munci cinstit si Dumnezeu va va ajuta cum nici nu crezi, sigur ca te vor ajuta si parintii si socrii, chiar daca acum e foarte probabil sa va indemne sa avortati pruncul, dar tu sa-ti aperi fiul, e copilul tau, deja esti tata, deja esti, tine minte, nu la nastere, ci acum esti deja.

| DanielAj1122 explică (pentru tileavitali):

Intelege,avem 15 ani, serios? Nici nu are organele formate deja in totalitate, trebuie sa fie un mod, trebuie sa fie unul prin care scapam de sarcina.NU vrem copii intelege

| seth2016 a răspuns (pentru tileavitali):

Draga vorbesti prostii. Stiinta zice altceva. Faceti voi d'astea la voi in comunitatea voastra si veti fi mai fericiti.

| seth2016 a răspuns (pentru DanielAj1122):

Nu, nu se intampla avort spontan daca iti bagi in cap. Se intampla din alte cauze. Cum zicem nu il provocati ca fie viata fetei in pericol. Solutia voastra este medicul.

| tileavitali a răspuns (pentru tileavitali):

Ia-o pe prietena ta, intrati intr-o biserica impreuna si rugati-va, si ce veti simti acolo aia sa faceti

acum e un moment crucial in viata voastra, aveti grija sa nu savarsiti ceva si mai groaznic. Aceste momente de doc, de neobisnuinta sau de rusine vor trece peste cateva saptamani si veti ramane doar cu bucuria ca veti fi parinti, eu am 2 copii si stiu ce-ti zic.

| tileavitali a răspuns (pentru seth2016):

Care comunitate? eu sunt preot ortodox

| DanielAj1122 explică (pentru tileavitali):

Ai cumva copil la 15 ani si nu stiu eu? Nu cred, ai copil la 20 si ceva de ani sau macar cand esti matur.Nu este asa de usor, noi suntem copii, avem o viata, intelege asta.Noi trebuie sa gasim ceva ca sa oprim sarcina

| seth2016 a răspuns (pentru tileavitali):

Foarte bine, pastoreste-ti credinciosii si invata-i sa urmeze calea cea buna cu frica si cu prostii.

| DanielAj1122 explică (pentru seth2016):

Seth,ce sa fac acum? sad

| tileavitali a răspuns (pentru DanielAj1122):

Tie ti-ar fi placut sa gandeasca asa parintii tai despre tine cand au aflat ca au sarcina: sa-l avortam sau sa-l lasam? ce zici sotule?

Daniele, eu va voi ajuta sa-l cresteti, eu sunt preot ortodox si te voi ajuta oriunde ai fi, gasesc eu ajutoare, numai sa nasteti copilul, si daca vrei ti si-l botez. daca vrei sa vbim mai multe amanunte scrie-mi pe mail tileavitali@yahoo.com si vbim si la telefon.

| DanielAj1122 explică (pentru tileavitali):

Fazza este ca eu nu stiu daca este insarcinata 100%. Doar i-a intarziat ciclul cateva zile, nu am ejaculat in ea, nu am ejaculat deloc, ar trebui sa fac testul, eu doar presupun ca este insarcinata

| tileavitali a răspuns (pentru DanielAj1122):

Nasteti-l si dati-l la bunici sa-l creasca daca va e rusine sau frica cu el, solutii sunt o gramada numai sa fie bunavointa

| DanielAj1122 explică (pentru tileavitali):

Intelege=ti ca nu vrem, nu vrem, nici nu ii bate inima pentru ca inca nu o are

| seth2016 a răspuns (pentru tileavitali):

Tileavitali multi promit asta si dupa aia ii lasa balta. Separa copilu de parinti si dupa aia ajung la mine la psihoterapie. Lasa internetu' si fa-ti treaba la tine la biserica pentru cine vrea sa te asculte.

| DanielAj1122 explică (pentru seth2016):

Seth,ce ar trebui sa facem acum?

| seth2016 a răspuns (pentru DanielAj1122):

Mai zic odata happy

1. Mergeti amandoi si vorbiti cu mama fetei.

2. Da, se lasa cu plans. S-ar putea sa va reproseze una alta. Dar o sa treceti de asta.

3. O sa va ajute parintii si medicul. S-a intamplat in fiecare caz cu care m-am intalnit.

4. Dupa asta mergeti la tileavitali ca sa va ierte.

| DanielAj1122 explică (pentru seth2016):

Cel mai bine e sa faca un test de sarcina. Daca este ii cumpar anticonceptionale, ma documentez despre toate si o sa le ia cand trebuie si asa terminam fara sa stie cineva

| seth2016 a răspuns (pentru seth2016):

Daca nu ati facut un test de sarcina de incredere asta e primul pas pe care trebuie sa-l faceti. Tot medicul il face si nu e nevoie de parinti.

| MidnightR a răspuns (pentru seth2016):

Hm,tileavitali e cumva troll?
Pana si un preot ar intelege ce nenorocire ar fi ca astia 2 sa nasca copilul.Mai si fumeaza fata.

| DanielAj1122 explică (pentru seth2016):

Chiar ar fi ciudat, adica am stat 2 ziel si m-am documentat, iar noi nu am facut test, de fapt ea.Eu zic ca este insarcinata ca ciclul i s-a terminat acum 4 zile si nu i-a venit.

| seth2016 a răspuns (pentru MidnightR):

Nu stiu daca e troll laughing. Biserica noastra indeparteaza tinerii de ea asa cum a facut si biserica catolica in occident, din pacate.

| seth2016 a răspuns (pentru DanielAj1122):

Da, mai asteptati 3 zile si daca menstruatia nu a aparut mergi cu fata sa faca analizele. Pana la cel putin o saptamana intarziere ar trebui sa nu va faceti griji prea mari. Daca testul iese negativ va trebui sa-l repetati. Va spune medicul cand trebuie sa reveniti.

| DanielAj1122 explică (pentru seth2016):

Seth,chiar mi-ai fost de folos, chiar iti multumesc, as vrea sa tinem legatura in continuare, te rog

| seth2016 a răspuns (pentru DanielAj1122):

Cu placere. Sa fiti sanatosi si fericiti. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanielAj1122):

Uff, nu stiu cine va sfatuieste asta, dar nu-i ok, pentru ca nu au cum functiona, ale afunctioneaza doar aininte ca copilul sa se formeze, cand inca este in stare celulara. Acum este prea tarziu, spuneti parintilor!

| tileavitali a răspuns (pentru DanielAj1122):

Are inima, are tot ce ii trebuie pentru a fi om, are si suflet viu de om deja, numai pe tine vad ca nu te doare de inima de el...

bobul de grau are in el toata planta de grau, daca il starpesti dupa ce a incoltit in pamant, ce-ai facut, cum se cheama? iti zic eu, ai ucis o planta de grau in devenire, tot asa e si cu embrionul uman

| tileavitali a răspuns (pentru seth2016):

Tu daca esti psihoterapeut, asa cum zici, de ce nu stai in cabinetul tau? si intri pe internet?
rolul preotului nu se reduce numai atunci cand se afla in biserica, rolul preotului este de a propovadui Adevarul si Viata vesnica oricand si oriunde s-ar afla.

Iar tu vad ca te-ai facut unealta mortii, a diavolului, tu ca medic esti pus sa aperi viata si sa impiedici moartea, insa tu dai sfaturi de moarte, asadar partea ta in vesnicie va fi cu criminalii, cu ucigasii de omaneni, vai de sufletul tau, omule vei raspunde cumplit pentru fiecare avort la care ai contribuit, crezi ca Dumnezeu uita sau nu vede ce faci tu?