| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnificatie mai are in ziua de azi albul rochiei de mireasa?

Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Probabail ca stii ca in Europa, obiceiul rociilor de mireasa albe a inceput din 1840 (la casatoria Reginei Victoria cu Printul Albert). De atunci (de fapt de prin 1890) obiceiul s-a impamantenit in lumea occidentala precum si la noi la romani.
In China culoarea de la nunta este rosu, in India rosu, crem si alb".
Inteleg ca multe fete si multi oameni asimileaza culoarea alba cu virginitatea.
Am vazut multe la viata mea si inteleg ca virginitatea fizica nu are foarte mult in comun cu puritatea simbolica a fecioarei. Sunt multe fete care imediat dupa nunta isi pun poalele in cap si la propriu si/sau la figurat, din calcule facute de mult.
Nu cred in virginitate. Stiu ca multe fete au fost pacalite in privinta asta de marlani nerasi, cu pantaloni cu turul jos, in BMW-uri sau mai stiu eu pe unde.
Frumusetea si puritatea femeii este in suflet, in intelegerea si dragostea cu care isi intemeiaza o familie, dar mai ales cum o apara si o desafarsesc. Puritatea este perena, daca este!
Rochia alba este o convenienta, de multe ori nefericita, atat vreme cat si nuntile (cu dar) sunt o negustorie, de mult.
"Verde crud, verde crud,
mugur alb si roz si pur,
te mai vad, te mai aud"

7 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Era un banc. de ce e alba rochia de mireasa a fetelor?
r: Ca se aseamana cel mai bine cu albul electrocasnicelor laughing
ti au dat cei de mai jos raspunsul cel mai aproape de adevar!

| VodkaCoca a răspuns:

Pai pe vremuri insemna puritate, acum nu mai conteaza ktzi au la bord tot rochie alba isi ia, nah bine e vb si fete care dupa aia se tem de vb lumii etc, e o alegere a lor, si multe fete chiar daca nu mai sunt virgine isi dorec ca rokia sa fie alba ca asa e traditzia cum s'ar zice, xqm eu nu cred in asa ceva sincer laughing eu cand ma voi marita rokia mea va fi albawinking si nu mai sunt virgina si asta nu e ca nu respect anumite lucruri doar ca pur si simplu imi doresc ca rokia mea sa fie alba. Daca ma voi marita sh a 2'a oara va fi crem laughing)) ahahaha glumesc faza cu a 2'a.

| Ea12345 a răspuns:

Albul insemna puritate...si cum fetele la casatorie nu mai sunt asa,, pure"...se pastreaza rochia alba doar din traditie big grin

| Antonimu a răspuns:

Alba ca zapada si lautarii rolling on the floor

| vyo a răspuns:

Nici unul.

| veronyka a răspuns:

Nici unul pentru cele care se căsătoresc nevirgine, pentru celelalte mai are!

| nicolll a răspuns:

Pai...si pe vremuri si acum, virginele poarta voalul pe fata, cele care nu-s virgine nu il au, si dupa cum vedeti peste 98% din mirese nu au voalul pe fata