| eugenl a întrebat:

Ce semnificatie mai are casatoria in ziua de azi?

Răspuns Câştigător
| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Pai mai sunt cateva persoane care inteleg adevarata semnificatie, dar din pacate ceilalti oameni inteleg prin cuvantul "casatorie" "hai sa profit ca are bani" sau"hai sa fim si noi la moda"!
O zi buna!

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cred ca pentru 10% care fac acest pas, mai are semnificatie, astazi se face doar de ochii lumii, nunta de fite, etalarea masinilor, haine etc..eu am facut nunta in 1988 si am trait si retraiesc cu drag acele momente chiar si azi dupa 24 de ani.a fost o nunta frumoasa, cu traditie si bun simt fara sa etalam nimic doar dragostea si marea iubire ce ne lega si inca ne leaga.
O seara ftumoasa sa aihappy

| Bya132 a răspuns:

Pentru bărbaţi : chin;
pentru femei: stat la oală

| Minks a răspuns:

Formalitate, un fel de "hai sa facem si noi, ca asa face toata lumea". Parerea mea e ca e doar o procedura inutila.

| pisicutzamik a răspuns (pentru Minks):

Si eu sunt de parere cu tine

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Căsătoria în ziua de azi simbolizează mai mult o vrăjeală ieftină...
Și cel mai crud lucru este acela că se pun de făcut copii tot într-o vrăjeală ieftină să vadă lumea că au copii.
Mi-e milă de generația care va veni peste noi.

| pisicutzamik a răspuns:

Cred ca este ceva inutil, nu cred ca te iubesti mai mult daca esti casatorit/a.Mie mi-ar place sa stau intr-un concubinaj(din punct de vedere religios este pacat) decat sa ma casatoresc, nu pun raul inainte dar ma gandesc si la treaba asta, daca nu o sa mai existe intelegere trebuie sa bagi actele de divort drumuri in plus.Dar ca orice fata mi-ar place foarte mult sa imbrac rochia de mireasa.

| Cleopa a răspuns:

Pai singura semnificatie e ca femeia trece pe numele barbatului si sunt o familie cu adevarat, in rest numai complicatii

| wawanaqa1123 a răspuns:

Ceva de genu:'daca il fac toti hai sa facem si noi nunta'.Mai rar vezi un cuplu care se casatoreste din dragoste adevarata.
Funda!?