| Flav a întrebat:

Ce semnificatie are pentru voi notiunea de "bogat" in ziua de astazi?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Suntem prizionerii ''bogatiei'' materiale si de aici nu scapam indiferent cat am vrea sa combatem. Asa ne-am nascut si asa murim. Pericolul cel mai mare este atunci cand te ineci in ea.

| oz a răspuns:

Bogat-om cu portofelul gros.De cele mai multe ori mostenit.Primeste cadou la majorat masina.Umbla prin cluburi de fite.Bea "tsunami passion" doar pentru ca e scump.

Pe cei care se simt bogati atunci cand au familia aproape, sau realizeaza ceva cu fortele proprii, eu ii numesc "impliniti"

| alexdop21 a răspuns:

Ca sa lasam la o parte treaba cu bogat spiritual si alte bogatii de genu, cred ca a fii bogat este sa ai atatia bani cat iti trebuie. Sa duci o viata relaxata fara griji materiale. Sincer sa fiu mi-ar placea sa fii fost bogat si eu de mic, dar parca am un sentiment de bucurie cand ma uit la majoritatea copiilor de bani gata si ii vad cam cat de praf sunt, si imi dau seama ca daca mami cu tati au bani, tu ajungi sa traiesti intr-o lume a ta, fara a mai vedea ce se intampla cu adevarat in jurul tau, si fara a stii cum sa reactionezi intr-o ipostaza sociala dificila. E adevarat ca banii rezolva orice problema... mai putin pe cea de oridin intelectual

| Dominicc a răspuns:

Pentru unii a fi bogat inseamna sa ai o persoana iubita si sa va intelegeti.
asta e adevarata bogatie. asta chiar o simti...

Răspuns utilizator avertizat
| BuBuLyNa a răspuns:

Un om ffff increzut si nu vorbeste cu altii doar cu cei care sunt la fel de bogati ca el, se cred fffff importanti

| misiik a răspuns:

Mai bine bogat sufleteste decat materialist.

| IoanaEvelina a răspuns:

Uite omul bogat nici nu simte criza asta, isi permite sa isi satisfaca toate poftele, are casa, masina, poate fi destept sau... Asta cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om ~bogat~ pentru mine nu inseamna un om care are multi bani, masini, vile...etc, pentru ca oricate ai avea odata te duci de pe acest pamant si cu tine nu iei nimic, moartea e inevitabila. UN om cu adevarat bogat este cel care intelege ca viata nu inseamna doar munca pentru a avea cat mai mult, un om bogat nu isi strange avutii pe pamant pentru ca ele sunt trecatoare, spune Lora ca bani sunt in ziua de azi adevarata bogatie, sunt curioasa daca va spune la fel si cand va fi pe patul de moarte si numai la bani nu se va gandi, ci mai degraba s-ar intreba oare unde ajung eu acum, oare ce se intampla cu mine dupa ce mor? Am sa-ti spun ce cred eu: bani ar trebui sa fie o necesitate, nu o avutie(banii nu au existat intotdeuna, inainte se faceau schimburi de bunuri, iar un om bogat pe atunci nu avea multi bani ci multe oi, slugi, vite, etc, deci clar un om bogat nu este cel care are bani, doar ca noi dam prea multa importanta unei harti care inainte nu avea nici o valoare)E suparator sa traiesti de pe o zi pe alta doar pentru ca nu ai bani de asta sunt sigura, insa daca simti pe propria piele vei intelege si nu vei judeca o persoana doar pentru ca nu are bani si vei incerca sa ajuti pentru ca la randul tau sa fi ajutat si asta valoreaza mai mult decat tot aurul, pe cand daca vei fi un om cu avutii materiale vei fi prea ocupat sa te gandesti cum sa il intreci pe nu stiu ce miliardar si cum sa ai mai mult, doar uitate la miliardari din ziua de azi sunt foarte putini care fac gesturi caritabile si majoritatea care fac asemenea gesturi le fac pentru a fi vazuti mai bine de societate:arata-mi tu un bogatas care si-ar dona macar jumatate din avere pentru a ajuta pe alti, iti spun eu pentru ca m-am interesat si nu exista nici unul, mai degraba ar ajunge in instanta pentru avere, nici tu si nici eu si nimeni dupa ce a investit aproape o viata pentru a strange avere, a pus suflet in asta, nu ar da-o pentru unul care are nevoie ci mai degraba ar zice pai sa munceasca si el ca mine sa se chinuie sa faca bani cum am facut si eu pentru ca am pus suflet in asta, pe cand sufletul lor nu trebuie sa fie lipit de averea pe care au reusit sa si-o faca, banii fac din oameni niste fiinte incapabile de afectivitate un exemplu il am chiar eu in famile si din ciuda banilor acum isi izgoneste propriul frate si il taraste prin fel de fel de instante si judecatori doar pentru bani, parinti lor s-au chinuit o viata intreaga sa stranga bani iar acum dupa ce au murit au lasat in urma lor subiect de cearta:banii, spune acum chiar crezi ca banii sunt adevarata bogatie? chiar crezi ca bani aduc fericirea? Noi vedem oamenii care au bani pe din afar lor dar nu cunoastem adevarata lor poveste si sunt sigura ca in spatele fiecarui astfel de bogat zace o poveste trista, suparatoare pe care o ascunde si iti pot da zeci de exemple:1 am o prietena buna care e bogata insa nu e nici pe departe fericita, tatal ei a suferit de curand un transplant de rinichi si mama ei vitrega(evident) e foarte bolnava sufera de o boala cauzata din cauza stresului acumulat in urma multor afaceri.
2.Matusa mea e foarte bogata insa tot singura si mereu se plange ca barbati vor de la ea doar averea, sunt sigura ca daca nu era asa bogat isi gasea de mult un barbat care sa o vada pe ea si nu averea ei. Acestea sunt printre putinele cazuri cunoscute insa am scris deja foarte mult, sper sa ai rabdare sa citesti.Deci in concluzie bani nu sunt adevaratele comori care alcatuiesc cuvantul ~bogat~

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om ~bogat~ pentru mine nu insemana un om care are multi bani,masini,vile...etc, pentru ca oricate ai avea odata te duci de pe acest pamant si cu tine nu iei nimic,moartea e inevitabila. UN om cu adevarat bogat este cel care intelege ca viata nu inseamna doar munca pentru a avea cat mai mult, un om bogat nu isi strange avutii pe pamant pentru ca ele sunt trecatoare, spune Lora ca bani sunt in ziua de azi adevarata bogatie, sunt curioasa daca va spune la fel si cand va fi pe patul de moarte si numai la bani nu se va gandi, ci mai degraba s-ar intreba oare unde ajung eu acum, oare ce se intampla cu mine dupa ce mor?Am sa-ti spun ce cred eu: bani ar trebui sa fie o necesitate ,nu o avutie(banii nu au existat intotdeuna, inainte se faceau schimburi de bunuri, iar un om bogat pe atunci nu avea multi bani ci multe oi,slugi, vite, etc ,deci clar un om bogat nu este cel care are bani, doar ca noi dam prea multa importanta unei harti care inainte nu avea nici o valoare)E suparator sa traiesti de pe o zi pe alta doar pentru ca nu ai bani de asta sunt sigura,insa daca simti pe propria piele vei intelege si nu vei judeca o persoana doar pentru ca nu are bani si vei incerca sa ajuti pentru ca la randul tau sa fi ajutat si asta valoreaza mai mult decat tot aurul, pe cand daca vei fi un om cu avutii materiale vei fi prea ocupat sa te gandesti cum sa il intreci pe nu stiu ce miliardar si cum sa ai mai mult, doar uitate la miliardari din ziua de azi sunt foarte putini care fac gesturi caritabile si majoritatea care fac asemenea gesturi le fac pentru a fi vazuti mai bine de societate:arata-mi tu un bogatas care si-ar dona macar jumatate din avere pentru a ajuta pe alti, iti spun eu pentru ca m-am interesat si nu exista nici unul,mai degraba ar ajunge in instanta pentru avere, nici tu si nici eu si nimeni dupa ce a investit aproape o viata pentru a strange avere,a pus suflet in asta, nu ar da-o pentru unul care are nevoie ci mai degraba ar zice pai sa munceasca si el ca mine sa se chinuie sa faca bani cum am facut si eu pentru ca am pus suflet in asta,pe cand sufletul lor nu trebuie sa fie lipit de averea pe care au reusit sa si-o faca,banii fac din oameni niste fiinte incapabile de afectivitate un exemplu il am chiar eu in famile si din ciuda banilor acum isi izgoneste propriul frate si il taraste prin fel de fel de instante si judecatori doar pentru bani, parinti lor s-au chinuit o viata intreaga sa stranga bani iar acum dupa ce au murit au lasat in urma lor subiect de cearta:banii, spune acum chiar crezi ca banii sunt adevarata bogatie?chiar crezi ca bani aduc fericirea?Noi vedem oamenii care au bani pe din afar lor dar nu cunoastem adevarata lor poveste si sunt sigura ca in spatele fiecarui astfel de bogat zace o poveste trista,suparatoare pe care o ascunde si iti pot da zeci de exemple:1 am o prietena buna care e bogata insa nu e nici pe departe fericita, tatal ei a suferit de curand un transplant de rinichi si mama ei vitrega(evident) e foarte bolnava sufera de o boala cauzata din cauza stresului acumulat in urma multor afaceri.
2.Matusa mea e foarte bogata insa tot singura si mereu se plange ca barbati vor de la ea doar averea, sunt sigura ca daca nu era asa bogat isi gasea de mult un barbat care sa o vada pe ea si nu averea ei. Acestea sunt printre putinele cazuri cunoscute insa am scris deja foarte mult, sper sa ai rabdare sa citesti.Deci in concluzie bani nu sunt adevaratele comori care alcatuiesc cuvantul ~bogat~

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om bogat este cel care stie sa adune din toate gradiniile vietii, tot ce-i mai frumos. Care stie sa le aranjeze si sa se bucure de ele, care nu intelege prin saracie decat o forma de exprimare a dorintei neincetate.
Daca te refereai la cei bogati, aceia nu se pot numii asa. Poate doar oameni cu bani, care inteleg prin viata satisfacerea dorintelor materiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om bogat sunt eu...am familia langa mine si il am si pe el. Altceva nu-mi doresc, pot sa spun ca am tot ce imi trebuie...nu mai am nevoie de nimic thinking sunt bogatahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bogatul este cel ce se multumeste cu putin, nu cu buzunarul plin! vorba lunga saracia omului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce colt al lumii traiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani, aur, diamante, sef pe sine insuti, case de milioane, detinerea unei insule, un iaht, masini superbe in special dorinta mea BMW X5 2010, propriul avion, bucurie, mereu cu ginduri bogate, iubire de sine si de cei ce ma inconjoara si ca toti oameni sunt egali! eu ma vad bogat, sunt un om dar cu puterea unei planete!

| danyboy_2791 a răspuns:

Copil care nu stie ce inseamna viata, razgaiat, sclifosit, dar poate insemna si om bogat la suflet, iubit de toti, apreciat pentru ceea ce face si asa mai departe.

Răspuns utilizator avertizat