| Ionut3399 a întrebat:

Ce sfat imi puteti da? Eu si prietena mea suntem de aproape 9 luni impreuna si ne iubim mult, niciodata nu m-a mintit si se supara ca nu am incredere in ea, sunt gelos mai exact, ea face parte dintr-un grup de fete si doi lideri de 27, 28 de ani, grup de voluntariat mai exact care mai are in program si iesiri nocturne la care se duce insa eu sunt speriat de moarte cand o face si ne certam, nu vreau sa o pierd din cauza asta, avem 17 ani ambii si o gramada de amintiri, ea imi spune ca e o porcarie cum gandesc ca sunt gelos ca face parte din astfel de activitati, ce spuneti? Eu nu o pot insoti deci da.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Gelozia e um sentiment toxic pentru relatie. O vei pierde din cauza geloziei. Iubirea presupune dragoste, incredere, tu ai o iubire egoista, posesiva, nu sunt sentimente de iubire, doar de nesiguranta. Nu este proprietatea ta, te va iubi daca va simti asta, dragostea e libera daca trebuie pazita nu mai e dragoste

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gelozia este o boală, mai exact, atitudine grea, care te va însoți în orice relație și vă va strica viața la amândoi.
Pornește de la lipsa de încredere în tine, care o transferi asupra ei.
Se vindecă astfel.
Știi ce este aceea autosugestie?
Este ceea ce fac cei ce se roagă.
Al doilea aspect al acestei atitudini este atitudinea față de relația cu o femeie.
Tu consideri partenera ca pe o propietate personală, ca pe un obiect pe care nu ești dispus să îl imparți cu nimeni.
Acestea ori le vindeci tu singur, ori îți vor strica viața până te lapădă în copârșeu și dă cu pământ peste tine ca că nu împuți locul.
Soluția.
Cu un rozariu sau mătănii sau pe degete, în intimitatea camerei tale, să reciți, de 25 de ori, dimineața, la prânz și seara.
1. Săptămâna 1.
Curaj și încredere mine.
2. Săptămâna 2. Am încredere în iubita mea.
Asta zile, luni și ani la rând, până te vindeci.

| Emilian65 a răspuns:

Lasa gelozia si ai incredere in ce iti spune ea.

| Andreeush a răspuns:

Gelozia a distrus multe relații, deci ar trebui să te controlezi dacă vrei să nu o pierzi.

| TheCrusader a răspuns:

Ce propui? sa ii iei zgarda si cip gps ca sa o urmaresti?
Daca vorbeste cu un baiat nu inseamna ca vorbeste despre iubire sau se dau unul la altul.
De acum vrei sa vorbeasca numai cu fete?
Te-ai gandit ca poate aia de 27-29 de ani au iubite si nu ii intereseaza altceva?