| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o mica problema cu prietenu-l meu suntem impreuna de mai mult de 1 an si parca nu ne mai intelegem. Nu avem voie sa dormim unul la altul dar asta nu ne-a impiedicat sa dormim impreuna, la inceput ne intelegeam foarte bine parca era mai calm mai dulce mai sensibil cu mine acum ne certam foasrte des doar ca faza comica este ca daca ne certam din cauza mea se supara pe el pe mine cum e si normal doar ca daca ne certam din cauza lui tot el se supara pe mine si tipa si ma jigneste cateodata. Eu i-am zis de multe ori si nu doar eu i-am zis ca are probleme cu nervi si ca nu stie sa se controleze adica mai pe scurt ca are un caracter impulsiv explodeaza imediat din orice. Este foarte gelos pe orice chiar daca stau in casa el tot gelos e. Eu nu am voie niciunde nu am voie sa vorbesc cu prietenele la telefon ca spune ca vorbim de baieti daca ma duc la masa si nu ii spun si ma suna si nu raspund spune ca cine stie ce am facut ca eu nu am fost la masa. S-a angajat recent la o firma la care trebuie sa facanaveta si are un program foarte obositor trebuie sa steie 12 ore in picioare cu 3 pauze a cate 20 de minute, de cand s-a angajat mereu cand ii spun sa vina la mine spune ca e prea obosit sa mai mearga 5 km pana la mine de vreo 3 saptamani nu cred ca a venit la mine 3 zile desi eu mi-am facut timp si am mintit ca sa pot merge la el. Ar fi multe de spus dar daca imi puteti da un sfat doar pentru cat am apucat sa spun, in legatura cu ce as putea face sau daca va dati voi seama ce se intampla cu el pentru ca eu nu imi dau seama. Stiu ca ma iubeste ca nu ma inseala si totusi nuinteleg de ce se comporta urat cu mine. Cel mai bun raspuns primeste fundita:* Multumeesc!

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Urât...mai ales „unde vrei să mai vin acum"? Îmi imaginez și tonul pe care și-l permite cu tine.
Vorbește serios cu el, nu te lăsa călcată în picioare! Nu-i permite să-ți vorbească așa! Că ești mai mică sau nu, n-are niciun drept, iar el dacă profită de tine e un jegos.
Când are zi liberă, vorbește cu el, spune-i că te-ai săturat de certuri și de „noul" lui comportament. Te supără și nu mai poți continua așa. Dacă ține la tine să se schimbe, să te respecte! Nu-l mai lăsa nici tu să-ți vorbească așa, data viitoare ia atitudine. Dacă tu te gândești „îl iubesc și îi permit pentru că nu pot fără el", e o mare prostie. Gândește-te că lui nu-i pasă când îți vorbește așa, când este rece cu tine sau te jignește.

Mă tem că relația e pe terminate, spune-i dacă mai ține la tine să se stăpânească, iar dacă nu...să puneți punct.
Nu-ți fie teamă! Nu mai poți sta așa. Ești tânără, nu-ți mânca zilele cu cineva care nu dă 2 bani pe tine.,

11 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Spune-i ca trebuie sa aiba incredere in tine.Te simti ca un caine in lant! Mai lipseste lesa! Vrei sa iesi si tu in oras, la un suc cu prietenele, sa vorbesti, ca asa este normal! Nu inseamna ca daca vorbesti cu un baiat repede il inseli! Sunteti doar amici! Spune-i ca daca nu-si schimba radical compotamentul(in legatura cu gelozia), relatia dintre voi se va deteriora treptat, pana la despartire.Nu-ti convine sa stai ca un caine in casa, sa ai un program strict, sa nu poti vorbi cu nimeni.

| h3r a răspuns:

Probabil s-au acumulat multe, însă asta nu-i o scuză pentru comportament! Cu venitul e cam greu, e cu munca și e obositor totuși... însă pe „celelalte" le poate face.
Dacă el continuă așa nu face nimic altceva decât să pornească o ceartă aprinsă care ajunge la despărțire. Spune-i clar și fără teamă de reacția lui că ai nevoie de el, nu mai suporți situația și te-ai săturat să-ți vorbească jignitor, rece, dur. Ai și tu dreptul la vorbă!

„Nu avem voie sa dormim unul la altul dar asta nu ne-a impiedicat sa dormim impreuna" Dacă nu aveți voie înseamnă că tu ai sub 17 ani cu siguranță, deci bag mâna în foc că el are vreo 20 de ani... aștept reply, e foarte posibil ca el să nu fie alesul.

| PriynCesS a răspuns (pentru h3r):

Da ai dreptate am 16 ani el are 19 a facut in februarie, de multe ori cand ne-am certat el a zis cu usurinta gata sa termina desi nici el nu credea ca se poate termina si nu isi dorea asta. Isi permite sa spuna asta pentru ca stie cat de mult il iubesc si ca asi fi in stare de orice ca sa il tin langa mine. Dupa cele 12 ore de stat in picioare la munca are 2 zile liber prima zi doarme iar a doua zi imi spune : Unde vrei sa mai vin la tine? U nu te gandesti ca la 4 iar trebuie sa ma trezesc ce fac asa merg cu masina daca vin la tine unde merg pe jos pana la microbuz? Si atunci cand are timp liber si poate veni la mine spune ca nu are chef sau ca vrea sa steie si cu prieteni, eu ii zic ca pe ei ii poate vedea in fiecare zi dar pe mine ma vede de 2 3 ori pe saptamana. Da nici ca ii pasa, pot sa plang sa tip ca el ma ia la misto ma ingana.

| Danysan a răspuns (pentru PriynCesS):

Nu e bine -daca nu eie atitudine o sa se termine prost.

| PriynCesS a răspuns (pentru Danysan):

Degeaba cateodata am impresia ca nu il intereseaza daca eu ii spun ca vreau sa ne despartim sad cand ma inervam si ne certam il intrebam dc mai vb cu mine si el spunea lasa ca nu mai vorbim de acuma eu ii spuneam : ce usor tie sa renunti la mine nu? La care el imi raspundea : pai daca u asta vrei. Sunt multe de povestitsad Dar nu cred ca ar avea cineva rabdare sa stea sa citeasca toata povestea de la inceput asa ca am spus mai pe scurt. Desi ar mai fi multe de spus.

| Danysan a răspuns (pentru PriynCesS):

Are cun caracter mai puternic ca tine CLAR. Poti sa nu-i mai vb o peioda si daca te intraba poti sa-i spui in felu urmator:Sunt si eu om am si eu dreptul la replica si vreau sa fiu ascultata -Daca vrei sa mai vb at trbuii de acum inainte sa inveti sa imi dai ascultare. Ia sa te mai inveseleasca... http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| PriynCesS a răspuns (pentru Danysan):

De multe ori cand ii vorbesc am impresia ca intra pe o ureche sta acolo cateva secunde si iese pe cealaltasad degeaba ii zic cv.

| Danysan a răspuns (pentru PriynCesS):

E ceea ce ti-am zis mai sus te domina si cred ca tu esti doar de forma in relatia actuala. Daca ai fi sa iti impui punctu de vedere intr-o problema crezi ca ar accepta sau macar te-ar asculta nu prea cred.

| Danysan a răspuns (pentru Danysan):

Nu zic ca nu te iubeste dar nu e bine ca nu te asculta intelegi :-p

| h3r a răspuns (pentru PriynCesS):

Urât...mai ales „unde vrei să mai vin acum"? Îmi imaginez și tonul pe care și-l permite cu tine.
Vorbește serios cu el, nu te lăsa călcată în picioare! Nu-i permite să-ți vorbească așa! Că ești mai mică sau nu, n-are niciun drept, iar el dacă profită de tine e un jegos.
Când are zi liberă, vorbește cu el, spune-i că te-ai săturat de certuri și de „noul" lui comportament. Te supără și nu mai poți continua așa. Dacă ține la tine să se schimbe, să te respecte! Nu-l mai lăsa nici tu să-ți vorbească așa, data viitoare ia atitudine. Dacă tu te gândești „îl iubesc și îi permit pentru că nu pot fără el", e o mare prostie. Gândește-te că lui nu-i pasă când îți vorbește așa, când este rece cu tine sau te jignește.

Mă tem că relația e pe terminate, spune-i dacă mai ține la tine să se stăpânească, iar dacă nu...să puneți punct.
Nu-ți fie teamă! Nu mai poți sta așa. Ești tânără, nu-ți mânca zilele cu cineva care nu dă 2 bani pe tine.,

| Danysan a răspuns:

Probabil ca e prea obosit dupa munca (trebuie sa gandesti si asa)dar faptul ca nu a venit la tine incepe sa creeze idei. Observ o oarecare racela in comporatamentu lui -si nu cred ca orele alea care zici tu ca le sta in picioare ar trebui sa fie o scuza la cum ai zis ca se comporta.Fi si tu un pic imi distanta dai dae inteles ca ai si tu o atitudine in relatia asta -si ca nu el e motu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceput nu ai vazut ca este gelos sau a facut pe ala indragostitul pana si vazut visul cu ochii.Si monotonia asta este de vina, sa stai in casa si numai in casa, sper ca nu ati intretinut relatii sexuale