| PuSS a întrebat:

Ce tratamente cu petale de trandafir stiti pentru tenul gras?big grin

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Tenul gras este cel mai greu de intetinut, de hidratat si de curatat pentru ca pielea fetei, fiind foarte sensibila, are nevoie de mai multi factori de ingrijire pentru a ramane supla; fiecare trebuie sa corespunda particularitatilor foarte variate ale tenului gras.

In cazul acestui tip de ten, pielea fetei este dispusa la ingrasare si formare de imprefectiuni in zona T (frunte, nas si aripile nasului, barbie), in timp ce obrajii si maxilarele sunt uscate, in diferite grade. Totusi, tenul gras are tendinta mai degraba spre ingrasare decat spre uscare. Iata un tratament cu petale de trandafiri pentru tenul gras, care ajuta la echilibrarea sa:

Ingrediente
- 6 petale proaspete de trandafir;
- 2 linguri de apa de trandafiri;
- o lingura de iaurt natural, la temperatura camerei (sa nu fie iaurt cu continut redus de grasime sau fara grasimi);
- o lingura de miere lichida (pentru ca mierea sa fie lichida, o poti incalzi la cuptorul cu microunde timp de cateva secunde).

Mod de preparare
Petalele de trandafir se inmoaie, apoi se zdrobesc intr-un castron. Se adauga apa de trandafiri, iaurtul si mierea. Se amesteca bine si se aplica pe fata. Se lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi se clateste.