| anonim_4396 a întrebat:

Cea mai buna prietena s-a dat la iubitul meu de nenumarate ori cand venea in tara.Sa o iert sau credeti ca faptele in sine sunt prea grave? O sa enumar tot ce imi amintesc mai jos.
Intamplarile sunt cronologice pana in prezent(ultima intamplare, ieri seara).

Paranteze : e plecata de 3 ani in strainatate, in tot acest timp a avut un iubit agresit.Momentan are altul din oras, culmea ca si-a ales fix unu care e prieten bun cu iubitu' meu, toti suntem de aceeasi varsta 19-20.Ea de fel este altruista, iubitoare cu lumea etc

Flirtrul ei (este pleacata de 3 ani); in primul an cand a venit in tara :
● [la el acasa: doar noi 3, vara pe vremea asta] Era cald stateam intinsi in pat, el la mijloc noi de-alaturi.Il mangaiam pe burta pe pielea goala, a inceput si ea. Ciudat nu?happy Si asta e doar inceputul stati sa vedeti ce urmeaza.
● am mers in bucatarie sa gatim,ne trebuia lapte si face catre mine sa merg sa iau lapte, ca sta ea cu el. [evident el a venit cu mine si a lasat-o singura]. Ciudat nu?happy Si asta e doar inceputul stati sa vedeti ce urmeaza.
● ii facea complimente"ce zambet frumos ai, ce ochi frumosi ai" [ma gandeam ca era prima data si voia sa para de treaba]
●[am venit la mine acasa toti 3] Mi-a cerut un pahar cu apa, le-am adus la amandoi evident.Ea il mangaia pe picior, scuza era ca sa vada ce paros e [wtf]. Iubitul meu mi-a spus dupa ca s-a apopiat de el si se uita cu ochi mari la el, si ca "s-au jucat un joc cu mainile", parca era " ciresica are mere". Iubitul meu mi-a descris ca il atingea lent si ciudat pe maini (stanga-dreapta).
●[pe seara ne mai insotise un baiat; movie time]Patul meu e destul de micut asa ca eu am stat intre picioarele iubitului si ea intre picioarele celuilalt.La un moment dat a inceput sa-l mangaie pe al meu pe picior. Hmm... happy

A doua oara cand a venit in tara a fost in perioada craciunului trecut; am facut revelionul impreuna.
●[eram eu cu ea,iubitul meu si verisorul lui mai mare, si un coleg de clasa].Eu cum nu dansez ea tot cu el era si il tragea de maini si il apropia de ea cand eu nu eram in camera.
● il complimenta non stop cat de bine danseaza [intr-adevar]
Paranteza ( eu nu dansez,sunt mai introvertita,am o bariera mentala)
● [urma sa mearga la un chef/majorat] Acolo ea dansa numai cu el, statea NUMAI cu el, il mai strangea in brate [ cum el e mult mai intalt 1.90] il mangaia pe picior [acolo mai sus aproape de penis], s-a pus cu la el in brate. Iubitul meu incerca sa o evite cum putea,imi dadea mesaje si imi zicea tot ce se intampla si ma intreba ce sa faca, oricat de respingator era el, ea era tot dupa nasu lui.
● [la finalul majoratului i-am spus iubitului sa vina pana la mine la geam sa discutam cele petrecute] A venit si ea si mai venise un prieten de-al lui caruia prietena mea ii spuse sa plece acasa ca ei doi trec pe la mine, tipu a insistat asa ca nu i-a lasat singuri in drum spre mine.
● dupa ce iubitul meu a condus-o acasa [ la 5 minute de mine] la insistentele ei (sunt tigani pe strada,imi e frica), la momentul de despartire ea l-a tras cumva de gat(ptc era inalt, ea are 1.60) si l-a aplecat.Ghiciti ce? L-a sarutat pe frunte.

Vara aceasta de curand a venit in tara iar.Au mers iar la o petrecere insa de data asta,ea cu iubitul ei.(ultima intaplare)
●[loc:majorat,seara trecuta]Iubitul ei nu prea o baga in seama, nu era prezent.Ea se dadea tot la al meu, tot cu el incerca sa danseze insa el se tot trase (dans care nu implica atingeri sau ceva de genu')
●L-a prins de maini si s-a lipit de ea sa il ia in brate insa iubitul meu a impins-o de umei cum a putut.Un pieten de-al sau l-a intrebat daca sunt impreuna sau daca se baga pe ea si i-a facut semn ca nu, ca e prietena mea si el nu ma inseala.
● cand iubitul prietenei mele pleaca din peisaj ea se tot baga in seama cu al meu, etc

Ce ma sfatuiti sa fac? Dupa cum vedeti treburile sunt grave din punctul meu de vedere mai ales dupa ce am aflat ce s-a intamplat seara trecuta.Consider ca strainatatea a schimbat-o complet,e un alt om,e foarte usuratica,e numai in cautare de atentie,de abia asteapta ca baietii sa se dea la ea, etc. Iubitul meu imi spune ramanan prietena cu ea insa sa fiu retrasa, sa nu mai iesim asa mult, sa o dau la o parte.Eu simt ca vreau sa o indepartez de tot din viata mea,umeaza sa ma cheme afara si atunci, consider ca ar trebui sa ii spun ca stiu tot comportamentul ei si ca s-a umplut paharul.

31 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

FRate, de ce o mai tii pe asta in preajma? Nu ti-e clar degeaba? E o panarama. laughing Bine macar ca iubita-tu e ok si n-o baga in seama.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun, sa-i faci vant definitiv din viata ta, la prietena asta, ca viitor sanatos sau fericit, nu vei avea niciodata, daca iti este prin preajma.
Daca se da acum la iubitul tau, tu crezi ca o va oprii ceva vreodata sa se dea si la sotul tau?
Ma indoiesc!
Asemenea femei, nu vor decat ce este al alteia, ca sa faca rau si sa fie satisfacuta ca poate sa aiba, tot ceea ce ai tu.
Scapa urgent de ea si niciodata sa nu mai accepti asa ceva. Cand vezi ca-ti atinge iubitul, chiar si pe mana, simplu, invit-o afara din casa si spune-i sa nu se mai intaoarca vreodata.

| Freya1 a răspuns:

Nu conteaza ca a fost in strainatate sau ca s-a schimbat, nesimtirea nu are nici o scuza.
Nu stiu de ce mai esti prietena cu aceasta mimoza nerecunoscatoare ce isi injunghie prieteni pe la spate.Eu la cel mai mic gest ca se da la iubitul meu i-as fi indepartat si in final as fi renuntat si eu la prietenia respectiva.
Una este sa iti fie prietena buna si sa vina sa iti spuna ca prietenul tau a facut aia si aia, sau ca il suspecteaza si alta e sa se calareasca ea pe el la propriu si de fata cu tine si pe la spatele tau.
Eu nu pot sa inteleg cum ai stat sa accepti atatea ca eu ii rupeam capul...Si nu inteleg de ce iubitul tau daca te iubeste asa mult nu ti-a propus sa va indepartati de fiinta aia.

| 2EXA a răspuns (pentru Freya1):

Mi-a propus asta si mereu imi spune de mult mult timp ca ea e falsa si etc ptc vede totul din exterior, insa eu sunt mai proasta de fel si lumea profita de bunatatea mea si de faptul ca sunt super intelegatoare.Era singura prietena adevarata pe care o am si mereu a fost langa mine la bine si greu si poate asta a fost o scuza insa..acum simt ca s-a spart paharul.

| Freya1 a răspuns (pentru 2EXA):

Pai vezi numai sa nu vrea si iubitul tau sa aiba de afaceri cu ea.
Prieteni vin si pleaca, iar dupa o asemenea pramatie nu are rost sa iti para rau.

| Jonas94 a răspuns (pentru 2EXA):

Ferește-mă, Doamne, de prieteni, că de dușmani m-oi feri și singur spune Nechifor Lipan din Baltagul. O vorbă veche din popor, încă de actualitate.
Nu contează că te-a ajutat în trecut, că ți-a fost alături, asta nu înseamnă că trebuie să-ți călărească iubitul.
Îndepărteaz-o cu orice preț de tine.

| Donsavas a răspuns:

Nu a făcut o crimă. Dacă ai tau prieten cedează în fața ei, e clar ca nu e pentru tine el. Tu o poti ierta, de ce Nu? Aveti 19 ani. Va certați pe un băiat? El nu stie sa aleaga ce vrea? Lasă că mai sunt băieți si nu are rost sa te schimbi acum ca exista si alte femei in jur. E prietena ta si relatia voastră nu ar trebui să se schimbe conform orientărilor prietenului tau. Părăsește l pur si simplu dacă se apropie de ea. Nu te pune în situația de a fi certata cu toată lumea pentru o relație care nu merge.

| Freya1 a răspuns (pentru Donsavas):

Tu nu ai citit ca aia se calareste pe el la propriu si baiatul vine si ii spune ei de ce se intampal.Trebuie baiatul sa ajunga sa se roage de iubita lui sa ii spuna mimozei sa nu il mai calareasca? Da ce e aia, catea in calduri?
Daca el nu a facut nimic din ce sa o deranjeze pe ea singura vinovata e acea "prietena" ca nu are bunul simt sa pastreze distanta fata de iubitul prietenei ei.
Or avea ele 19 ani, dar o prietena ce te injunghie pe la spate va ramane la fel si peste inca 30 de ani. Poate sa mai aiba fata vreo 50 de iubiti de acum in colo ca pe aialalta la cat o duce capul ii va calarii pe toti doar sa isi demonstreze ca poate si sa o injoseasca pe ea.Aia nu este prietenie.Cine te f...e o data te f.e pe veci.
Nici macar nu e vorba ca rupe prietenia pentru un baiat, ca asa foarte bine putea sa fie oricare alt motiv.Nu e ok sa incurajezi omul sa fie carpa cuiva sau sa cada de prost doar pentru ca vezi doamne sunt prietene.

| Donsavas a răspuns (pentru Freya1):

Nu am citit tot. Dacă el nu vrea sa fie cu ea, o problemă e inexistenta. Prietena poate insista cat vrea ea, se va injosi pe sine. Punându se la mintea ei se umileste singura si n are de ce. Conflictele de genul trebuie evitate.

| Freya1 a răspuns (pentru Donsavas):

Trebuie sa o lase naibi si sa nu mai fie prietena cu ea.Pentru ca nu o sa poata la infinit sa isi tina iubitul in lesa ca sa nu sara dansa pe el, sau sa ajunga sa se ia de cap sa se faca de ras.
La aia trebuie sa ii spuna ura si la gara si sa nu mai aiba nici un fel de prietenie.Iar daca si el face figuri papa si lui ca nu e fraiera nimanui, ca e si ea om, are suflet.

| relativsausigur a răspuns (pentru Donsavas):

Nu puteai sa dai un sfat mai prost de atat.
Si ce daca au 19 ani?
Bunul simt tine de om daca il are sau nu, mai ales la o varsta la care ai discernamant...la 19 ani eu zic ca ai din plin.
Sa nu se certe pentru un baiat?
Treaba cu baiatul e un detaliu, asta trebuia sa considere cealalta, ca ea e in plus.
Asta e cea mai nepotrivita prietenie, dintre una naiba, fricoasa si fara stima de sine si una tupeista care crede ca daca a facut cateva gesturi dragute fata de ea in viata ii poate lua dupa si capul pe tava.
Inafara de cele mentionate e si faptul ca pe langa ca s-a prins ca isi permite sa faca asa, cum naiba nu a spus nimic, tupeul a atins cote maxime.
Asta e gen unul din cazurile alea pe care le mai auzi, cand o femeie isi gaseste sotul benguind-o pe prietena ei cea mai buna in luna de miere, la asta s-ar ajunge, iar vinovati ar fi amandoi, tradarea e de ambele parti, tipul are responsabilitate fata de prietena lui, iar tupeista aia are responsabilitate fata de " prietenia " cu ea.
Parerea mea?
Ai sa suferi in cativa ani cand vei realiza cat de umilita te-ai lasat din propria ta naivitate, si te sfatuiesc de acum, sa incerci sa te vindeci atunci cand vei realiza pentru ca durerea va fi mare cand te vei uita in spate la amintirile tale.
Iar prietenul asta al tau...nu e chiar asa de bun, iubitor, etc., e un fatarnic cu sfatul pe care ti l-a dat " ramai prietena cu ea, dar rareste-o", e un prostalau care se simte bine ca primeste atata atentie si accepta postura asta de a sta la mijloc " eu nu o vreau, dar ea asa tare ma vrea ".
De ce nu a respins-o clar, daca te iubeste mult?
Daca a vazut ca tu esti afectata si introvertita in lumea ta, de ce nu a impins-o pe aia si sa-i si zica cateva, sa ii zica cat de nesimtita e?
Ca pana la urma cu gesturile pe care aia le face, ii raneste partenera.
El in loc sa faca asta mai pune si el sare pe rana, lasa sa se ajunga pana intr-acolo sa existe gesturi de genul asta care sa te deranjeze.
Ca a impins-o o data e un fel de "Hai ca e prea de tot, aici chiar pe fata asa " ca nu voia sa se desparta de tine.
E simplu, el n-avea ce cauta sa danseze cu ea, s-o conduca acasa, nimic, chit ca ii luau tiganii aia gatul pe drum, asta e, in viata e ok sa fi si egoist cateodata cand pana la urma e vorba de dreptul tau.
Scuze pentru vorbele dure, nu incercam sa te jignesc sau sa te irit, dar nu vreau sa te iau pe ocolite si cu blandul, vreau sa fiu directa si sa te tai cu adevarul, pentru ca in cativa ani, pe masura ce te vei maturiza din ce in ce mai mult, ti-am spus, te vei uita in spate la amintirile tale, si vei regreta chiar si chestiile mici la care te-ai lasat calcata in picioare si ai permis sa-ti fie invadat teritoriul, ca sa zic asa.

| 2EXA a răspuns (pentru Donsavas):

Caps lock : suntem impreuna de 2 ani jumatate dragul meu happy! si tu ii spui ca relatia mea nu conteaza? cu iubitul meu raman, nu cu prietenii.

| relativsausigur a răspuns (pentru relativsausigur):

Nai va *, nu stiu de ce s-a inlocuit cuvantul nai va cu naiba.
Vad ca nu se permite publicarea cuvantului respectiv, ciudat.

| Donsavas a răspuns (pentru relativsausigur):

Mă gândeam eu ca mai dau si sfaturi de astea.

| 2EXA a răspuns (pentru relativsausigur):

Iti multumesc mult, am luat in considerare tot ce ai zis.Eu sunt intelegatoare si iubitul meu a fost educat bine sa conduca o fata acasa, nu aveam nimic impotriva desigur, dar atat.nu imbratisari si alte cacaturi.Ca iubitul ei nu ma ia pe mine in brate happy Doar ea vrea sa il ia in brate in timp ce iubitul meu ii intinde sa bata pumnul.El nu doreste sa iesim cu ea afara, nu o suporta etc si mi-a zis din totdeauna cat de falsa este prietena mea insa nu i-am dat vreodata ascultare ca doar " e prietena mea cea mai buna cum sa faca ea asa ceva, cum sa fie ea asa ". Intelegi :*. Multumesc pentru minutele acordate.

| relativsausigur a răspuns (pentru 2EXA):

Educatia tine de altceva, era educat daca te respecta pe tine si o defavoriza pe ea, nu invers.
Treaba asta cu " educatia, cei 7 ani de acasa " e un bullshit cu frisca deasupra ( nasoala combinatie, nu? :-) ), asta e dresaj, nu educatie, si poate fi si parsivitatea de a profita de anumite ocazii sub scuza " am fost bine intentionat ).
Educatia nu o primesti de la altii, te auto - educi in viata singur, prin discernamant fata de ce e bine si ce rau, prin gasirea echilibrului in fata unei situatii.
In situatia de fata asta nu e echilibru, e permiterea unui mediu nociv asupra ta.
Esti permisiva, iar asta inseamna slabiciune pe lumea asta in care traim, trezeste-te! :-)

| relativsausigur a răspuns (pentru Donsavas):

In continuare esti aberant de irational.
Am impresia ca esti genul ala de persoana, cum e tupeista aia, de asta ii iei atata apararea, sau cel mult " ii ataci persoana " cu faze blande gen " ea se face de ras".
Posibil sa fi si tu asa si de asta sa ti se para asa de neconceput " un conflict " privind drepturile fetei si punerea la punct a panaramei tupeiste.
Asta nu e conflict prietene, e ceva normal, nu traiesti sa fi prost, cu atat mai putin prostu cuiva.
Pentru ce ai viata daca ii lasi pe altii sa te calce in picioare?
Eram de acord sa nu porneasca un conflict cu aia... daca aia ii era o necunoscuta, dar sa fie cineva cunoscut, care te stie, e constient / constienta de relatia ta, si sa mai pretinda ca ti-e si prietena / persoana apropiata si sa faca asa...pai prostia ta miroase ca a tupeistei aleia daca asa idei de tot rahatul concepi pe aici.

| relativsausigur a răspuns (pentru Donsavas):

Ti-am scris frumos in primul mesaj, si nu cred ca puteam sa expun mai bine de atat adevarul.
Cum sa nu faca nimic, cum sa n-o puna la punct?
Ziceai ca ar trebui sa se certe cu ala.
Pai prietene, la fel cum ala e gagiul ei si are responsabilitate morala fata de ea, exact aceeasi parte de responsabilitate morala ii revine si aleia care are tupeul sa se numeasca prietena.
Ai priceput?
Sau iti trebuie si tie persoane de genul ala in viata ta, ca sa simti si tu pe pielea ta cum e?
Nu stiu daca esti baiat / fata, dar presupunand ca esti barbat, sunt curioasa daca ai mai iesii la bere cu prietenul tau " cel mai bun " si ai rade cu el ca tovarasii dupa ce ai afla ca ar calari-o pe nevasta-ta.

| Donsavas a răspuns:

În cazul asta, ai ales deja ce e de facut.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu te lua numai de ea, e si vina lui. Degeaba tot zici ca "incerca sa o dea de pe el cum putea". Ai zis ca are 1, 90. Sa fim seriosi. Daca chiar voia o putea arunca cat colo. Degeaba iti da mesaje cu ce face ea, daca chiar nu i-ar conveni i-ar spune in fata sa il lase in pace, eventual si intr-un mod mai agresiv.
Aia clar nu ti-e prietena, iar lui ii cam place atentia primita.

| relativsausigur a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ai spus exact ce am spus si eu, numai ca mai pe scurt, fara prea multe detalii :-))
Felicitari pentru luciditate asupra situatiei happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru relativsausigur):

Da, asa-i. Acum ti-am citit si eu mesajul.

| Uvox a răspuns:

Cea pe care tu o consideri prietena ta are o moralitate îndoielnică si nu cred ca te respecta.
Tu decizi ce prieteni vrei sa ai alături.

| Rux04 a răspuns:

Încearcă să ți-l fure. Te sfătuiesc să n-o ierti. Consider că oricât de mult iti place de un om îl lasi în pace dacă este intr-o relație. Nu este normal să provoci suferință.

| relativsausigur a răspuns:

Apropo, sa ne spui si noua cum a decurs discutia cu " prietena ta " :-), daca tot ne-am implicat, cred ca ne-ar face placere sa aflam si noi un verdict pana la urma :-).

| Rux2000 a răspuns:

Eu spun sa vorbești cu ea. o intrebi ce este cu comportamentul acesta si eventual sa rupi relatia cu ea, nu merita sa ai o prietena asa. Felicitari pentru un asa iubit, altul in locul lui o "calarea" la majorat

| 2EXA a răspuns (pentru Rux2000):

Ceilalti m.au sfatuit sa o indepartez si atat ptc nu ar recunoste si mai mult de atat, ar spune tuturor prietenilor ca aberez si ne-am face doar de rusine.

| Rux2000 a răspuns (pentru 2EXA):

Eu nu cred ca te vei face de rusine. O intrebi pur si simplu de ce face gestuile astea față de prietenul tau. Daca o indepartezi pur si simplu de va intreba de ce te-ai îndepărtat, ce ii vei spune?

| 2EXA a răspuns (pentru Rux2000):

Asa am concluzionat ca ii voi spune doar daca ma intreaba

| Rux2000 a răspuns (pentru 2EXA):

A este bun si asa. Contează sa stie de ce pentru a își de-a seama de greșeală

| Camilaalbastra a răspuns:

Ma mir ca inca o mai numesti,, cea mai buna prietena,,.