| pysi a întrebat:

Ceaoo! deci cit timp poate sa dureze un avort? e dureros?

Răspuns Câştigător
| JoJo a răspuns:

Citeste asta te rogwinking [ scuza-ma ca nu am fost in stare sa dau un raspund intrebarii tale]

Scrisoare pentru mama

Sărut mâna, măicuţa mea,

Sunt eu, cel din peântecele tău, care-ţi şoptesc la ureche cât sunt de speriat, de trist şi de îndurerat pentru că vrei să mă omori, crezând că-ţi sunt o grea povară... Dar tu nu ştii cât e de greu să nu-ţi aud cântecul de leagăn, să nu mă bucur de Mângâierile tale, să nu îţi văd chipul tău, măicuţă dragă.

Cât aş vrea să mă cuibăresc la pieptul tău izvorâtor de tihnă, linişte, şi bogată dragoste! Ce puternici am fi împreună şi cum am învinge toate necazurile şi mai ales ce frumoasă fi viaţa alături de tine.

Aş vrea şi eu să mă pot bucura de frumuseţea cerului senin, să alerg cu voioşie prin câmpul înflorit, să-ţi împletesc mândră cununiţă şi să tresar nedumerit de ciripitul vesel al vrăbiilor certăreţe...

Ţi-aş încânta sufletul cu multe ghiduşii, iar drăgălăşeniile mele ţi-ar descreţi fruntea în clipele de cumpănă. Te-aş ocroti şi m-aş face scut împotriva necazurilor.

Nu gândi că sunt mic şi neputincios, pentru că primindu-mă pe mine în viaţa ta, măicuţă bună, pe Pruncul Hristos Îl primeşti. Tresar de bucurie gândind cum ţi-ai rezema capul obosit pe umărul meu şi câtă putere ai găsi acolo, cum voi fi reazemul bătrâneţilor tale.

Măicuţă, trebuie să-ţi mărturisesc ce frică-mi este la gândul că lama tăioasă mă va sfâşia şi mă va transforma în bucăţele mici, fără de viaţă, care vor ajunge la gunoi...

Oare tu nu auzi cum îmi bate inimioara şi cum tremur de frică?

Măicuţă dragă, aş vrea să mă pot uita în ochii tăi şi să te rog să ai milă de mine, să-ţi zâmbesc drăgălaş cum numai eu ştiu - şi să te strâng în braţe şi să-ţi dau forţă şi curaj, încredere şi convingerea că nu omorându-mă pe mine vei scăpa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutăţi, pentru că îl vei mânia pe Bunul Dumnezeu.

Tu ştii cât e de greu să suporţi o nedreptate: o observaţie, o mustrare venită din partea cuiva care-ţi răneşte doar orgoliul. Imaginează-ţi ce înseamnă pentru mine să port povara nedreptăţii tale, când tu mă dai nu numai morţii peământeşti, care e atât de grea, dar mă lipseşti şi de lumina lui Hristos.

Mă rog Maicii Domnului să te lumineze şi să-ţi dea putere, înţelepciune şi un pic de dragoste şi milă şi pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tău, suflet din sufletul tău, copilul tău nevinovat. Amin.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dureaza intre 20 de minute si o ora, mai mult daca esti la prima sarcina. De asemenea este semnificativ mai dificil daca esti la prima sarcina, fiindca coul este inchis perfect. In cursul avortului ti se va face anestez, deci nu vei avea dureri. Daca est la prima sarcina, va trebui sa stai in clinica mai mult, probabil 24 de ore, daca nu, poti pleca dupa 2-3 ore daca totul merge bine. O sa ai dureri cateva saptamani dar suportabile. In primele zile vei lua un antibiotic si posibil ceva antialgice.
Daca esti minora este necesar semnatura unui parinte sau a unui tutore legal, fiindca daca faci avort la prima sarcina exista un risc foarte serios de infertilitate definitiva. In plus, orice avort este legat de o cifra mica, dar existenta a mortalitatii.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca mergi la o policlinica sau la un cabinet particular in 20 -30 min esti gata. Dureri nu vei avea deoarece ti se va face anestezie, posibil sa ai ceva dureri dupa, dar sunt dureri suportabile, eventual poti lua algocalmin, piafen sau nurofen.

| simoSTAR a răspuns:

O prietena de-a mea a facut un avort in urma caruia are si acum probleme dupa f mult timp...nu stiu exact ce probleme dar sangerari, durerei ingrozitoare...am fost cu ea cand a facut si al doilea avort si a durat cam 5 minute dar apoi i-a fost rau...

| simoSTAR a răspuns:

In urma unui avort poti avea probleme care te vor impiedica mai tarziu sa faci copii.cand am fost cu prietena mea sa faca avort, am intrata la ea in sala...acolo erau cam 6 fete... 5 adolescente si era o femeie cam de 30 de nai care plangea ca ea nu poate duce o sarcina...vezi...sunt unele care vor dar nu pot si altele nu stiu cum sa faca avort...gandeste-te bine.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Nu te judec poate ai motivele tale de vrei sa faci acest lucru dar e un mare pacat tuu nu ii oferi viata acelui suflet
Gandeste-te bine la ce vei face

| Irina a răspuns:

Nu stiu cat poate fi de dureros fizic. dar gandeste-te psihic cat poate fi de traumatizant si nu doar pe moment.

| JoJo a răspuns:

Multumesc pentru fundita si ma bucur ca nu esti tu in situatia de fatahappy
Succes in viata!

| frumusica80 a răspuns:

De ce vrei sa faci asta? uitate aici te rog
http://www.youtube.com/watch?v=VpCZjKPYgrg&feature=related

| ILikeToKnow a răspuns:

Voi toti spuneti ca sunteti impotriva avortului, dar nu stiu cate din voi ati pastra un copil la o varsta intre 15-20 ani... ii criticati pe altii dar daca ati fi voi in locu lor oare ati actiona altfel? Eu nu am trecut prin o astfel de situatie si sper sa nici nu trec dar daca ar fi sa fie...eu stiu ce as face.Cat despre mustrarile de constiinta, daca ai o personalitate puternica eu cred ca pot fi depasite, iar in ceea ce ma priveste sunt buna in a reprima lucrurile care ma ranesc sau sunt neplacute.Deci nu mai criticatti atat pentru ca nu iti este usor la o varsta de 15-20 sa ai un copil.
adica, il faci... dar dupa aia ccopilu ala are nevoile lui... ii trebuie haine, mancare, si multe chesti. iar daca faci parte dintr-o familie mai saraca, oricat de morala ar fi familia, nevoile sunt nevoi. iar tu...adolescenta cu copil... iar baietii nu isi prea asuma raspunderea pentru asa ceva pentru ca sunt prea lasi.
Cat despre sex... da, suntem adolescenti, da, facem sex... dar cred ca poti renunta la o parte din placerea ta ca sa stii ca esti protejata, nu?

| DrageanElena a răspuns:

Salut...scuze tu esti i poza? ai fi in stare sa fac asa ceva? http://www.youtube.com/watch?v=m1jfYBqSwx8&feature=relat ed?, tu nu gandesti? sau ai ceva probleme? esti insarcinata? gandeste-te ca copilul nu are nicio vina...doar parinti ca nu se protejeaza, nu se gandesc la consecinte...doar la o clipa de placere...si dupa aia cine sufera? copilul normal...

| Ancutsa a răspuns:

Gandeste-te foarte bine daca tu chiar vrei sa faci avort. dai sansa micului/micutei. sad

| pysi explică:

Ms de sfaturi..., dar nu ma e nevoie nici de un raspuns din partea voastra(pur si simplu totul a fost presupus, ear acum se stie clar...NU ERAM INSARCINATA, si n-am ucis pe nimeni))))

| Skadred a răspuns:

Scoteti din kp ideea de avort... e cel mai nesabuit lucru din viata unei femei... dai copilului sansa la viata nu i`o luat tu sad Gandeste-te bine inainte sa faci vreo prostie

| DeNyyy a răspuns:

Saracutzul copilash... Dumnezeu a incercat sa aduca un sufletzel pe Pamant dar...acest sufletzel va ajunge din nou la Dumnezeu ...gandeste-te bine ce vrei sa faci ...nu ma bag

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Site-ul www.avort.ro te va ajuta sa te lamuresti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar mie mi se pare sau te cam obsedeaza asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce faci un sufletel sa sufere doar pentru cateva momente de placere? Sa nu te vad, ca peste cateva luni vii si pui o intrebare: peste cate luni de la avort, pot avea contact sexual?
Gandeste'te ca, faptul ca ai omorat un sufletel nevinovat, te va bantui toata viata?
Stii cate bucurii iti poate aduce un copilas? Stii cate neplaceri iti poate aduce un avort? Dupa poza ai 18-22 de ani. Uneori, nu va e de ajuns masturbarea? Sau chiar aveti nevoi de batai de cap cum ar fi: vizita la ginecolog din 6 in 6 luni, o sa iti fie teama de faptul ca ai sa ai un bebe etc! Si ce sa mai zicem de faptul ca avortul poate duce la infertilitate?!
M'am uitat prin intrebarile tale, si vad ca, nu stii a scrie unele cuvinte!
Nu erai pregatita pentru a avea un contact sexual, nu stiai ca prezervativul e prietenul tau la nadejde?
Tu te'ai respectat cand ai fost de acord, sa faceti dragoste fara prezervativ? Dar el te'a respectat? NU! Gandeste'te cum o sa reactioneze parintii tai, pentru ca o data si o data o sa afle... Sarcina inainteaza! NU fa avort! Gandeste inainte de a face ceva, la ceea ce va urma! Dar mai intai de toate, invata! Cum crezi, mama ta, te'a adus pe lume, si tu acum ce faci? O sa il intretii, iti iei un job, si pe el il dai in judecata, si primiti si pensie alimentara! Daca te respectai, nu faceai dragoste fara prezevativ, te gandeai la consecinte! Unde o sa te gasesti peste 10 ani? In spitale, avand probleme cu fertilitatea! Eu aveam 2 ani cand parintii mei au divortat! Si eu, si mama mea, ne descurcam super bine! Nu fa avort doar pentru un barbat care nu te respecta draga mea, pentru ca doare, mult, doare faptul ca ai ucis un copil nevinovat, care nu ti'a facut nimic! Vinovatul e taticul, draga mea! Dupa avort, o sa te simti groaznic pentru ca ai omorat un sufletel nevinovat...
O fii si infertila, si cu gandul ca l'ai omorat...