| Anxiousy a întrebat:

Cei care sunt maturi si au trecut prin relatii vreau sa va cer sfaturi si opinii si ajutorul vostru, daca nu va suparati.

Am o relatie de 9 luni cu o fata (o iubesc enorm ne-am despartit de cateva ori (3) dar ne-am impacat inapoi ca nu putem trai unul fara celalalt, ne iubim prea mult si certurile au fost din motive banale.) pentru ea este prima relatie care o are, ea are 16 ani iar eu 17.

Problema este cu ea, si pe urma apar "certuri" si "suparari" din cauza noastra (gresesc cred, si vreau sa ma schimb si sa ma comport altfel) adica am vorbit si cu mama ei la telefon si mi-a spus ca o sa vorbeasca cu ea sa ii explice si ea ca nu e bine cum se comporta si ce face, in mici detalii : ea cateodata se enerveaza cam repede, daca vreau sa o ajut la treaba sau sa o ajut cu orice deja se enerveaza si imi spune ca vrea sa faca singura asta ca de ce ma bag mereu peste ea, cateodata simt ca sta mai mult timp cu fetele decat cu mine, cateodata se comporta urat si face unele chestii care sunt deranjante si ma deranjeaza, iar certurile apar din cauza ca, eu ii spun ceea ce ma deranjeaza in sensul ca ii "explic" prea mult ce face si ce nu trebuie sa mai faca, mama ei mi-a spus sa ma schimb eu in sensul ca : sa nu mai pun asa mult la suflet unele chestii, sa am rabdare cu ea si sa ii spun ce ma deranjeaza in alt mod inloc sa ii explic, ii spun "uite ce m-a deranjat. nu mai fa chestia asta data viitoare te rog", etc. Mama ei spune ca asa ar sta altfel relatia si nu vor mai fi certuri deoc, m-a luat si mama pe partea mea si mi-a spus la fel sa fiu mai rabdator (bineinteles amandoua mamele, a mea si a ei, mi-au spus daca o iubesc cu adevarat ca nu au cum sa ma oblige ele sa fiu cu ea, si bineinteles ca o iubesc. sunt in stare sa fac orice pentru ea si ea nu prea isi da seama de asta.) Deci cum sa fiu? Nu prea inteleg asa mult (in detaliu) cum trebuie sa ma schimb. ajutati-ma voi, multumesc.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Recunosc ca e c-am nasoala treaba si mai recunosc ca sunt la fel ca prietena ta, ma regasesc in ce ai scris aici dar pot sa ti spun ca mama ei ti-a zis bine ce ti-a zis, schimba- te mai bine tu ca o sa fie mai bine

| matzagyuly a răspuns:

Las-o singura un timp si isi va revenii daca simte ceva pentru tine, iti garantez

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

E o fire mai vulcanica prietena asta a ta.
Eu zic ca ea ar trebuie sa se schimbe, sa se mai calmeze putin; se enerveaza cam repede.
Tu incearca sa nu ii mai reprosezi nimic, o intrebi doar daca vrea ajutor - daca vrea, foarte bine; daca nu vrea, la fel de binewinking.
Stii sigur ca te iubeste? 100%?
Trebuie sa iti arate asta, daca te cearta nu cred ca-i iubire, e doar parerea mea.
Las-o sa stea si cu prietenele, poate nu vrea sa le piarda.
Poate dupa un timp va fi mai calma.
Spune-i mai frumos ce te deranjeaza, dar nu detalia, uneori e enervant ca cineva sa iti reproseze multe lucruri.
Succes!

| LostInBubble a răspuns:

Las-o un timp si nu o mai bate la cap sa vezi daca se mai enerveaza, daca mai iasa atat de mult cu prietenele ei si observa putin cum decurge relatia.
S-ar putea ca ea sa se aprinda asa repede pentru ca poate avea impresia ca tu nu mai taci si aduci prea multe argumente. happy Nu explica atat de detaliat si in fiecare zi ce te deranjeaza pentru ca ea cred ca dispera dupa liniste.
Am trecut si eu prin asa ceva, prietenul meu imi explica atat de detaliat ce vrea si ce simte incat ma simteam tot mai rau, nu psihic, fizic. Nu mai puteau urechile mele sa indure.

| Anxiousy explică (pentru LostInBubble):

Scuza-ma, nu vreau sa fiu bagacios, dar pentru mine ca sa stiu, voi v-ati despartit(ai vorbit la trecut ceea ce ma face sa cred ca nu mai sunteti impreuna) din cauza asta? Adica eu nu sunt chiar cum spui tu ca era/este prietenul tau, dar este ea mai "fragila" si ia foc spontan

| LostInBubble a răspuns (pentru Anxiousy):

S-a schimbat. happy Inca suntem.

| Bo0ble a răspuns:

In primul rind ea ar trebui sa se schimbe. Pentru ca cu multi nervi nu ajunge departe. Trebuie sa-i spui ca sunteti o preche si ca totul trebuie sa faceti impreuna si ca ea nu trebuie sa se supere, sa nu fie asa mindra si sa accepte ajutorul persoanelor dragi. Tu pur si simplu ar trebui sa fii rabdator, sa incerci s-o intelegi si sa-i spui ceea ce simti in interiorul tau. Daca voi va iubiti veti trece peste toate aceste fleacuri. deci iti urez succes!