| LoraLisa a întrebat:

Va rog sa ma ma ajutati! E prima intrebare pe care o pun si este destul de lunga, dar sper sa cititi. M-ati ajuta enorm daca ati si raspunde.
Vreau sa am o relatie buna cu mama (in primul rand). Vreau sa fac cumva sa fie cea mai buna prietena mea din mai multe motive. Si ea isi doreste acelasi lucru, dar e sigura ca asta nu se poate acest lucru. Eu nu stiu de unde sa incep. Ea se comporta cu mine deparca as fi un copil mic. Ma pedepseste, tipa la mine din orice. Am 14 ani. Nu ma inteleg cu mama din 2 motive:
1. Din cauza fratelui meu
2. Din cauza ca ea crede ca nu o ajut niciodata sa faca chestii in casa.
1. Fratele meu e mult mai mic ca mine. Ne intelegem bine. Dar el vrea sa ma joc cu el in fiecare zi, iar eu nu am timp. Ma intalnesc cu prietenii, fac sport, invat etc. Cand am putin timp liber stau si ma relaxez. Nu-mi vine sa ma joc cu el tot timpul, dar cand o fac, incepem sa ne certam din orice. El incepe sa-mi vorbeasca urat daca nu ma joc cum vrea el sau incepe sa-mi reproseze ca atunci cand eram mai mica (11 ani cred) i-am promis ca ma voi juca cu el in fiecare zi ( din viata laughing) ) Ok. Eu cred ca am spus asta, dar eram mica, nu mi-am dat seama de ce am promis. El spune ca sunt mincinoasa bla bla. Am incercat sa-i explic situatia, dar gaseste ceva de spus la orice, ex: Nu ma joc cu tine fiindca sunt ocupata( ma intreba: atunci de ce stai pe telefon si te uiti la seriale/ iti faci unghiile cand stai acasa? Ai timp doar ca esti mincinoasa si nu te tii de promisiune.) Dupa ce ne certam (in loc sa ne jucam cum vrea el) ne despartim si el incepe sa vb urat despre mine sau sa planga (il inteleg. Nu are cu cine sa stea fiindca nu prea are prieteni. Am incercat sa-l ajut, dar nu pot). Atunci intervine problema. Mama il vede pe el si il întreabă ce s-a intamplat. El da vina pe mine si incepe sa inventeze lucruri si sa minta. Mama ma cheama si ne cearta pe amândoi ca nu ne pitem intelege si ne pedepseste. Ok eu ar trebui sa invat din asta ca daca ma joc cu fratele meu, voi fi pedepsita? Asta se intampla mereu. Acum il evit fiindca stiu ca daca ma voi juca cu el, voi fi pedepsita. Mama se supara foarte rau pe mine. Zice ca sunt mai mare si ar trebui sa il inteleg. Cand el o minte, eu ii spun adevarul, iar ea nu stie pe cine sa creada si ne pedepseste pe amândoi (pe mine fiind mai suparata) In momentul ala ma infurii foarte rau (stiind ca n.am facut nimic) si incep sa plang la mine in camera. Mama stie asta. Iar dupa toate astea fratele meu se comporta de parca nimic nu s-ar fi intamplat si isi gaseste altceva de facut.
2. Mama vrea ca in fiecare zi sa o ajut in casa 2 ore ( ce sa fac in atata timp habar nu am.) Daca o intreb ea raspunde: treaba! Synt multe de facut nu crezi? Ma enerveaza deja. Si daca nu fac ordine sau alt chestii 2 ore pe zi nu am voie sa ma intalnesc cu prietenii. Asta se intampa numai de vreo luna in coace straight face Si ma enerveaza faptul ca nu ma pot intalnii cu prietenii cand am eu chef, adica nu pot sa fiu spontana, sa ma pregatesc in 30 min si sa plec, fiindca trebuie sa-i spun mamei cu o zi inainte unde ma duc, ce fac si vrea ea sa ma duca cu masina tot timpul. crying
VA ROGG AJUTATI-MA sad VREAU O RELATIE PERFECTA CU MAMA SI NU STIU CUM SA O OBTIN VA ROG! VA DAU CE VRETI VOI FUNDA/ VOT.

3 răspunsuri:
| elyfel a răspuns:

Ai scris mult intr adevar.Ca sa ai o relatie buna cu mama ta probabil ca trebuie sa ai o discutie deschisa cu ea sa i zici direct in fata ce te supăra. Daca ii zici ca nu mai esti nu prea o sa meargă pentru ca deocamdata esti inca un copil. Explica-i si de relatia cu fratele tau.E cam răsfățat ca na fratii mai mici sunt răsfățatii casei.Peste cativa ani ve-ti creste si se vor schimba multe. Nu va mai sta mereu pe capul tau si mama voastră o sa va lase mai liberi.Fa o sedinta de familie cu amandoi(mama si fratele)si zi le ce te supăra. Daca discuti deschis cu mama ta si sa-i zici ce te supăra e imposibil sa nu faca mici schimbari.Dar lasa si timpul sa treaca. Sper ca te am ajutat Baftăwinking

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Din postare observ lipsa tatalui din viata voastra care cred ca o macina mult pe mama, iar ea, fiind stresata si epuizata, cauta sprijin iar pentru ca pe tine te vede din ce in ce mai mare, si fiind de sex feminin, cauta sa te angajeze in treburile ei.

Intr-adevar se aduna in fiecare zi, vase, rufe, aspirat, sters praful, curatat baie, curatat bucatarie, curatat camere, schimbat lenjerii, facut mancare, dus gunoiul, aranjat lucrurile, curatat dupa cel mica la terminarea jucatului etc.
Sunt treburi impovoratoare si foarte epuizante doar ca, cum spune Elyfel, trebuie sa vorbesti deschis cu ea.

Cere-i sa fie mai atenta si sa observe comportamentele urate ale fratelui tau, ca sa nu mai pici tu de fraiera, si mai spune-i ca nu esti dadaca lui sa ai grija de el.
Nu este problema ta ca a ales sa mai aibe inca un copil.

Legat de timpul liber, fiindca tu ai 11 ani, inca nu are incredere ca poate sa te lase sa pleci singura oriunde, si datorita atator rautati din partea copiilor, anturaje, tigari, droguri, si alte prostii cu, daca vine unul singur, sunt mari sanse sa inceapa si restul sa le practice, inca are temeri sa nu ajungi pe cai gresite.

Treptat cu rabdare, veti reusii, dar e important sa fie mai atenta ca sa vada ce face ce-l mic, si sa inteleaga ca nu esti dadaca lui.

Succes!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!