| anonim_4396 a întrebat:

Ciao. Am o intrebare despre chestia cu. sperma si vaginul. Cat de adanc trebuie sa ajunga sperma ca fata sa ramana insarcinata?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ei vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia ei vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Daca penisul a intrat in vagin(chiar putin) si a eliminat sperma(sau lichid preejaculator) si fata este in perioada fertila a ciclului menstrual(adica se produce ovulatia), poate ramane insarcinata.
Spermatozoizii, traiesc 3-5 zile in interiorul vaginului, uterului.Acestia pot ajunge din vagin, in uter, in trompe, pana intalnesc un ovul(acesta traieste 1-2 zile), pe care-l fecundeaza, iar daca nu intalnesc, mor.

| 1stResponder a răspuns:

In momentul ejacularii, daca penisul este inauntrul vaginului, sperma patrunde in ovare, ceea ce rezulta posibila fecundatie.
Ideea e ca mai bine cei doi se protejeaza, sau are grija sa nu faca prostioara de a ejacula in interior.
Fundita?

| sunttoteu a răspuns (pentru 1stResponder):

Pai, cei doi doar au vrut sa incerce sa "o bage", dar nu a intrat decat putin, si nu s-a ejaculat deloc. Este riscul?

| Florenta16 a răspuns (pentru sunttoteu):

Este riscul pentru ca voi baietii, inainte de ejaculare, daca sunteti foarte excitati, exista posibilitate sa va "iasa" acel lichid preejaculator, care contine o cantitate destul de numeroasa de spermatozoizi. Daca fata a mai facut-o inainte si nu mai este virgina, ajunge sa bage si doar capul ca sa ramana pentru ca vaginul absoarbe "imediat" acei spermatozoizi. Aveti grija!

| sunttoteu a răspuns (pentru Florenta16):

Si daca nu a mai facut-o deloc inainte, era virgina? Mai e riscul?

| Florenta16 a răspuns (pentru sunttoteu):

Da, pentru ca himenul ala e perforat, si poate ajunge sperma si pe acolo. E riscant in orice fel, mai putin daca ia fata anticonceptionale sau isi pune baiatul prezervativ.

| 1stResponder a răspuns (pentru sunttoteu):

Nu, nu exista nici un risc, atata timp cat nu a ejaculat.

| pietrean a răspuns (pentru 1stResponder):

Sperma,nu patrunde in ovare.
Spermatozoizii din sperma, daca intalnesc ovulul, eliminat de ovar, patrund in acesta si astfel se produce fecundarea.

| Tiganificatorul a răspuns:

Pana la creier.