| Abigailx3 a întrebat:

Ciclul meu menstrual trebuia sa-mi vina in data de 8-9 si deja suntem in 17. are o intarziere de 8-9 zile si niciun semn nimic. Am facut sex neprotejat dar niciodata nu s-a terminat in mine. Nu am modificari ale sanilor nimc, nici greturi nimic. Doar burta mi-e intarita. Poate fi de la o sacina? Cat dureaza o intarziere de ciclu normala de la o sarcina sau una de la vreo infectie sau boala. Am candida si un chst ff mic.

Răspuns Câştigător
| SecretZoo a răspuns:

Ar trebui sa consulti un doctor in legatura cu candida si chistul, iti recomand consumul de Bicarbonat de Sodiu. Face minuni, te fereste de cancerul ovarian sau alte bol infectioase la nivelul aparatului genital. O baie calda de 2 ori pe saptamana e suficient. Iti vindeca cu usurinta candidoza. Poti sa-l consumi si pe cale orala, in fiecare dimineata, dizolvat in putina apa. Intarzierea mentruala poate fi o problema... Tinand cont ca ai facut sexneprotejat, esti expuna riscului de a fi insarcinata. Acum nu poti decat sa astepti mentruatia in urmatoarele 7 zile. Daca nu apare, ia-ti un test de sarcina si verifica daca esti sau nu insarcinata. Trebuia sa te protejezi, ai gresit k nu ai facut-o, daca nu-ti doresti copilul. Sau macar sa fi luat o pilula, un sterilet, un supozitor intravaginal cv... spuma anticonceptiva. anticonceptionale

| Abigailx3 explică (pentru SecretZoo):

Deja cred ca e prea tarziu... acum tot ce pot sa fac e sa astept nu? dar daca imi vine ciclul in 7 zile?

4 răspunsuri:
| unarab40 a răspuns:

Nu esti gravida

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SecretZoo a scris bine ce a scris, chiar daca nu a ejaculat in tine exista sansa sa ramai insarcinata deoarece lichidul seminal contine spermatozoizi si penisul elimina sperma, e adevarat ca putina si fara sa simta baiatul, atat cat trebuie sa ramai insarcinata, mergi la medic