| acsva a întrebat:

Am avut un contact sexual cu minim 6 zile inainte de ovulatie, neprotejat, dar nu a existat ejaculare. Astazi este ziua in care trebuia sa mi vina menstruatia, am avut dureri de burta si cu 2 zile in urma, si astazi dureri mari de burta si de spate, plus balonare, si a aparut o sângerare, dar foarte putina.
Astazi trebuia sa mi vina ciclul si contactul sexual a fost pe 14 Februarie! Am un ciclu de 29-30 de zile si menstruatia dureaza 4 zile.
Esti posibila vreo sarcina?
Menstruatia peste sarcina poate aparea cu durerile specifice menstruatiei? Ajutor! Dau fundița!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poate fi vorba de sarcină, ci de simple dereglări hormonale, dar ca sa fi sigură fă ti test de sarcină, sau ai facut deja? Sănatate multă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca astazi 8 Martie trebuia sa inceapa menstruatia conform calculelor, mai ales ca ai mentionat ca ciclul este REGULAT cu o periodicitate de 29-30 de zile, rezulta ca OVULATIA s-a produs in data de 22 Februarie, caz in care zilele PERIOADEI FERTILE s-a suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 18 si 23 Februarie. Daca actul sexual de care ai amintit a fost intretinut INAINTEA zilei de 17 Februarie si de asemenea daca avem in vedere si faptul ca dupa afirmatia ta sperma NU a ajuns in vagin, reiese ca in astfel de conditii formarea sarcinii devine cu totul IMPOSIBILA. Fiindca au aparut simptomele premestruale, insasi existenta acestora confirma inca o data in plus ca sarcina NU poate sa existe si ca atare in aceste conditii in mod negresit va porni sangerarea menstruala cel mai probabil incepand de astazi. Multa sanatate!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Pot ramane insarcinata in timpul menstruatiei?

Da. Nu te poti baza pe ipoteza ca in timpul menstruatiei nu poti ramane insarcinata. Desi cele mai multe sanse de a ramane insarcinata sunt in perioada ovulatiei, o femeie poate ramane de fapt insarcinata in orice perioada a ciclului menstrual. Pentru a preveni o sarcina nedorita, cel mai indicat este sa folosesti metodele de protectie, chiar si in timpul menstruatiei.

Este posibil ca, o parte dintre aceste simptome ( balonare & urinare deasă ) să fie simptome pre/menstruale!
De asemenea, senzaţia de urinare deasă ( şi, probabil, slab cantitativă ) poate fi un simptom al unei răceli abdominale ( sau chiar o infecţie urinară, ori cistită, dacă este asociată cu alte simptome )...
Dacă simptomele NU dispar după 3-4 zile de menstruaţie, atunci NU au legătură cu menstra!

În acest caz, trebuie să mergi la medicul de familie pentru o Trimitere la analize de urină ( sumarul de urină/urocultură cu antibiogramă ), apoi vei primi tratamentul adecvat!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| acsva explică (pentru QElenaBoghiu):

Dar poate fi vorba de o sarcina? In prezenta simptomelor menstruatiei?

| QElenaBoghiu a răspuns:

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în partener, sau câte „asigurări" ţi-a dat, ori de câte ori aţi „scăpat" de o eventuală sarcină!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA, eşti MĂMICĂ!

Chiar dacă NU a ejaculat în tine, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămâi însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

| acsva explică:

Sângerarea de astazi a fost roz la inceput si mai tarziu maronie, cantitate relativ redusă.