| anonim89_6363 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine?
Nu stiu ce sa fac:de 3 luni un coleg de munca mi-a marturisit ca ma place, ca incepe sa simta ceva pentru mine, vorbeam la telefon ore in sir, imi trimitea mesaje, la munca tot timpul vorbeam, avea grija sa ma faca sa ma simt bine... dar de sarbatori cand am intrat in concediu cam o luna si ceva nu ne-am vazut, la telefon nu prea am vorbit si cand ne-am intalnit din nou la munca doar m-a salutat si atat, simt ca ma evita, nu mai vorbeste cu mine decat strictul profesional si asta ma doare.Incearca sa fie serios(ceea ce nu-i tipul lui, cu ceilalti glumind de altfel), l-am prins de vreo cateva ori privindu-ma pe ascuns asa pe moment dupa care se intorcea.Este orgolios stiu asta, cu toti ceilalti se comporta altfel.Simt ca ma mai place dar nu vrea sa arate asta.Cum sa-l fac sa se comporte cu mine cum o facea inainte, sa fie din nou interesat de mine? Cum ar trebui sa-l tratez? Problema e ca sunt cineva si el stie asta, dar mi-a zis ca vrea sa ne petrecem mai mult timp impreuna.Si eu il plac si ma doare comportamentul lui.Nu s-a intamplat nimic intre noi, decat un simplu sarut pe care mi l-a furat.Nu mi-a cerut sa ma despart, doar mi-a spus ca daca simtim amandoi ceva si ne place sa fim mereu in preajma celuilalt sa avem si un pic timp pentru noi.Nu stiu sincer ce sa fac, imi place la nebunie de el, iar acum el ma trateaza cu indiferenta ca i-am zis nu.Si eu il tratez cu indiferenta, dar ma doare.Acum vreau sa fiu cu el dar nu stiu cum sa fac, ce sa-i spun.Cum il fac sa fie din nou inebunit dupa mine? Sa-si doreasca sa fie langa mine? Cum ar trebui sa ma comport? Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Analya a răspuns:

Eu cred ca si-a propus sa te uite (asta nu inseamna neaparat ca va si putea). Din povestea ta nu am inteles daca i-ai zis si tu ce simti pentru el. Daca nu i-ai zis s-ar putea sa creada ca doar el te place si tu nimic. Asta insemnand ca poate d-aia s-a gandit sa te uite.

Trebuie doar sa-i spui si tu ce simti. Si de asemenea sa-l intrebi de ce se poarta asa (asta ar fi primul lucru pe care ar trebui sa-l intrebi). Pentru ca daca lucrurile zici ca mergeau bine inainte, e nefiresc ca dupa o vacanta sa vina si sa se comporte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Poate chiar asta asteapta, sa vada daca nepasarea lui iti starneste vreo reactie.

Si tine minte o chestie, adica 2: comunicarea este cheia multor dintre problemele in doi. Si al doilea lucru ar fi : nu astepta raspunsuri la intrebari pe care nu le-ai puswinking

sper ca te-am ajutat happy

8 răspunsuri:
| Carmen a răspuns:

Pai poate si-a dat seama pana la urma ca relatia voastra nu are niciun viitor din moment ce esti cu cineva.Nu vrea sa fie a 3-a roata la caruta. In cazul asta, trebuie sa te hotarasti cu cine vrei sa fii.

| justmeesb a răspuns:

Pai tu ti-ai lasa iubitul actual pentru el? Daca da da-i asta de inteles ca esti singura, cauti sa fii pe langa el, o sa oserve el asta plus ca circula bine vorba intr-un colectiv si afla ca nu ai pe nimeni si atunci va puteti apropia. Acum ii inteleg atitudinea, o fi aflat intre timp ca esti cu altcineva si nu vrea omul complicatii plus ca si tu esti indiferenta cu el deci el ce sa mai inteleaga ce vrei sau nu? Pune-ti ordine in sentimente, alege pe unul si actioneaza in consecinta, ori o lasi balta si ramai cu actualul, ori ramai libera si te apropii de coleg. pa

| Sonny a răspuns:

Poi, sa fim sinceri aci, daca tot ne-ai cerut ajutorul, tu ai stat 3 luni de zile dupa cineva, si sa te alegi cu un simplu sarut, dupa tot efortul depus, inca si 3 luni din punctul meu de vedere e mult.
Omul s-a saturat sa iti faca tie jocul, in 3 luni de zile ti-a arata ca vrea sa iasa ceva serios, iar tu nu ai facut pasul decisiv, normal dupa eforturile depuse de el, tu trebuia sa ii dai un raspuns, veti fi sa nu impreuna, el nu a insistat, sa iti parasesti iubitul actual, probabil pentru ca e un baiat simtit, si cu caracter.
Nu inteleg, de ce tii atat de tare, sa il faci sa fie innebunit dupa tine? Ce rezolvi tu cu asta? Daca tu nu esti in stare sa ii zici daca e posibil un viitor impreuna cu el.
Aici nu e vorba de orgoliul lui, pentru ca el daca era un baiat de genu`, deja demult nu mai depunea eforturile pe care le-a depus, a ajuns si el la punctul in care si-a dat seama ca e in "plus", probabil niste amici, l-au sfatuit, sa nu mai se oboseasca cu tine.
El probabil inca mai tine la tine, dar e confuz, el asteapta acum, sa vada ca si tu iti dai silinta, si ca esti interesata de el, si de o relatie cu el, fiindca mutarea lui e facuta, acum vii tu.
Multa bafta! happy
PS : inceaca sa gandesti mai mult, si gandeste treba rece, si atunci o sa iti dai tu singura raspusurile la intrebari.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Nu prea reiese ca ar fi innebunit dupa tine din ce ai scris aici. Evident ca nu ar rata o aventura cu tine, dar nu cred ca te ia prea in serios. N-ar trebui sa te incurci cu un coleg de munca, ai deveni tinta barfelor colectivului.Treaba ta, tu stii mai bine ce ai de facut. Eventual intreaba-l care sunt asteptarile lui in ceea ce te priveste, ce asteapta el de la o eventuala relatie cu tine, dar nu te arata disperata dupa el.Vezi si tu in ce directie o ia relatia voastra si pana unde se poate ajunge. Poate meritabig grin

| laure_3087 a răspuns:

Pai nu stiu ce sati zic. replici pentru asta n-am. Ei bine uite el a crezut ca uh nu prea sa zic asa te dai la el ( placi ) si cred ca a incetat sa te tot caute si doar sa pastreze totul pentru el. Multi baieti/fete fac asa cand vad ca nu exista nici un contact intre ei. Scz dar sfaturi n-am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu analya trebuie' sa vb cu el sa-i spui ce simti si sa lamuriti situatia sa afli daca si el mai simte ceva pentru tine sau nu daca vrei un lucru lupta pentru el...si eu sunt in situatia ta dar nu cu un coleg de munca ci cu un coleg de clasa... oricum bafta si vb cu el COMNICAREA este cheia tuturor intrebarilor talewinking

| anonim89_6363 explică:

Da, dupa 3 zile dupa ce ne-am revazut, fiind amandoi la munca i-am trimis un sms spunandu-i ca vreau sa vorbim cand poate, iar el mi-a scris ca ''da vb. te anunt''. Si vreau sa spun ca in ziua aia nu prea a avut treaba, din contra statea cu alte colege de vorba, in fine a facut sa treaca timpul si nu am mai vorbit. Oare ce sa fac de acum incolo?

| biencutza_8723 a răspuns:

Sunt de acord cu analya tre' sa vb cu el sa-i spui ce simti si sa lamuriti situatia sa afli daca si el mai simte ceva pentru tine sau nu daca vrei un lucru lupta pentru el...si eu sunt in situatia ta dar nu cu un coleg de munca ci cu un coleg de clasa...oricum bafta si vb cu el COMNICAREA este cheia tuturor intrebarilor talewinking