| ixionJR a întrebat:

Comentati urmatoarea poezie (creatie proprie )

Apa

De n-ar exista umbrelele

De nu te-ai mai feri de vant

Ti-as zice motivele mele :

De ce nu mai pot sa plang.

Ma arunc din cer, ma desprind de nor

Cad in stropi, mii si mii

Si de-ar fi o vesnicie sa cobor

Doua vesnicii te-as privi.

Si as arunca stropi din buzele mele

Peste buzele tale dulci

Si te-as implora sa ma tii pe ele

Pana vine soarele, macar pana atunci.

Iar stropi din bratele mele

Peste umerii tai

Sa vezi ca in cativa stropi

Iti fac mii de bai.

Ca o stea calatoare, sa cad de la mare departare,

Sa te pot uda din cap pana in picioare

Tu sa ma incalzesti, deja simt acea splendoare!

Sa traiesc iubirea, macar pana la evaporare.

Sa nu ma spui la nimeni, te implor

Tu sa fii femeie, eu voi fi ploaia

Dar uitandu-ma mai atent, caci nu sunt orb

Vad ca eu sunt omul, iar tu esti marea.

Dar va rog seriozitate si fara misto (un lucru subiectiv se analizeaza din mai multe puncte )deci am nevoie de multe pareri (bune \rele oridecare ):d, parerea care e cea mai conclusiva si convingatoare (adica "aici puteai sa modifici ...strofa n nu-mi place pentru ca, strofa n imi place pentru ca,"sau "lasa-te de compus esti varza pentru ca ") primeste funda! Orice parere binevenita!

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

E frumoasa...foarte frumoasa.
Dar uite o chestie-rima! Ai...2 tipuri de rima, din care la 2 stofe e cam incompleta.De genul...vant-plang.Ar fi fost mai expresiv sa o aduci la incrucisata.
Ai monorima la penultima strofa...ar fi dat si mai bine sa mai folosesti monorima si in alta strofa.
Ce as schimba eu...
-de n-ar mai exista umbrelele (cu "mai")
-de al meu nor-de un nor(pentru ca nu e numai un nor, dar daca vrei sa aduci totul intr-un cadru unic poti sa pastrezi-daca la asta te gandisei)
-dupa buzele tale dulci, al 3-lea vers, fara si.Doar "te-as implora"
-as repeta verbul "a tine",si as scrie "O sa vina soarele-tine-ma pana atunci"-asa am trecut din cadrul de conditional la cel de imperativ-prezent, pentru ca in strofa ce urmeaza ai scris "iti fac mii de bai"-vezi? e in prezent.
-dupa sa te pot uda din cap pana in picioare as scrie celalalt vers..."sa traiesc iubirea..."apoi iar as aduce in prezent-Tu ma incalzesti, simt acea splendoare"
-apoi "dar uitandu-ma atent...-am fost orb!
Eu sunt omul...tu esti marea..."

| ixionJR explică (pentru Libelle):

In sfarsit un raspuns! Cineva chiar a ctit ce ma scris, si chiar mi-a dat sugestii...Oh Doamne
thx!

5 răspunsuri:
| aleexuţ a răspuns:

Accentueaza rimele si va iesii mult mai bine dar totusi e frumoasa.

| Francii99 a răspuns:

E OK dati trebuie mai multe rime happywinkingbig grin

| ixionJR explică:

Si da, daca tot raspundeti, faceti un pic de efort si aveti macar 15(16) ani si oleaca de cultura, ca bineinteles imi place mai degraba sa fiu "strivit " de oameni inteligenti, decat admirat de oameni cu creier neted ca sticla. Si cititi un pic si precizarile de dupa poezie, ca poate, nu stiu, n-o sa ma mai enervez cand citesc comentariile de 10 caractere. Va multumesc! Si nu uitati ca dau funda!

| St3fania a răspuns:

Sincera sa fiu bravo...esti bun(a)...ai talen la asa ceva.continua