| Xlolx76 a întrebat:

Concepția este atunci când bărbatul ejaculează in vaginul femeii sau ce că nu prea înțeleg?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

CE ESTE CONCEPTIA? CUM SE REALIZEAZA ACEST PROCES?
Indiferent de varsta si de cunostintele si informatiile detinute in aceasta problema, ar trebui sa fii deja informat corect in privinta procreerii. CONCEPTIA. adica procesul prin care i-a nastere si se formeaza o noua forma de viata, reprezinta un proces destul de complicat care se poate realiza doar daca se produce : intalnirea dintre un SPERMATOZOID provenit din sperma ejaculata in vaginul femeii de catre barbat la terminarea unui act sexual, cu un OVUL viabil existent in uterul femeii intr-un anumit moment foarte precis din cadrul ciclului menstrual si intr-un rastimp foarte scurt de cel mult 24 de ore. Reiese ca acea ''intalnire'' in mod obligatoriu trebuie sa se produca FIX la momentul si locul potrivit. In consecinta procesul concetiei poate fi descries astfel : ''Pentru a se concepe un copil, sperma trebuie sa fie ejaculata in vaginul femeii, cat mai aproape de cervix (colul uterin), adica in apropierea intrarii in uter. Intre vagin si uter exista un canal prin intermediul caruia se realizata legatura dintre cele 2 organe. In mod normal in cea mai mare parte a ciclului menstrual legatura este intrerupta, fiindca canalul din cervix este inchis, blocat de catre un dop/baraj, care este format din mucusul cervical infertil cu o constitutie densa, vascoasa, lipicioasa care are rolul de a impiedica si a NU permite ca spermatozoizii (bacterii, microbi, virusi, etc) sa treaca din vagin in uter. Legatura dintre vagin si uter este eliberata/deblocata doar pe parcursul celor 5-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual.
Pe perioada acestor cateva zile, mucusul cervical devine FERTIL adica din ce in ce mai fluid si astfel acesta ''topeste/dizolva'' dopul existent si deblocheaza trecerea dintre vagin si uter. Acest proces de deblocare a trecerii prin canalul existent in cervix, se produce pe perioada celor 5-7 zile situate inaintea ziei de ovulatie, cu scopul de a permite unui numar cat mai mare de spermatozoizi sa treaca din vagin in uter. Doar 1 singur (foarte rar mai multi) spermatozoid, si anume cel care a castigat ''cursa cu obstacole'' care a inceput din interiorul vaginului si pe urma a continuat prin canalul cervical situat intre vagin si uter si pe urma prin uter si prin trompa uterina pana a ajuns in preajma ovarului ca sa astepte eliverarea ovulului viabil. De regula numai un singur (foarte rar 2-3 cand apar sarcinile cu gemeni identici) spermatozoid reuseste sa penetreze si sa treaca prin membrana care acopera suprafata ovulul, pentru a fertiliza nucleul ovulului prin procesul denumit fecundare.
Daca s-a produs procesul de fecundare, OVUL respectiv porneste intr-o calatorie de circa 8-10 zile si migreaza din trompa uterina in uter unde cauta locul perfect de implantare si la un moment dat ovulul fecundat se inradacineaza in ''captuseala'' denumita ENDOMETRU, care exista pe suprafata peretele uterului. Imediat dupa implantare, ovulul incepe sa se dezvoltarea si va cresterea cu ajutorul hormonilor, pana in momentul in care se transforma si devine embrion uman (saptamana a 5-6 a sarcinii). Placenta care s-a format intre timp, preia hranirea embrionului si ulterior a fatul care dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, devine un copil complet dezvoltat si este gata/pregatit sa fie nascut. Probabil ca aceste explicatii chiar si atat de sumar descrise/prezentate, te vor face sa intelegi modul prin care se formeaza si ia nastere o noua forma de viata. Sau altfel spus procesul prin care se realizeaza CONCEPTIA, sau altfel spus PROCREAREA speciei umane. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Ia dex-ul si vezi ce spune acolo despre conceptie.

| tup3u a răspuns:

Câți ani ai? 4, 5?

| Yrem3119 a răspuns:

Cred ca mai trebuie sa cresti ca sa stiiwinking.

| Mortimer2020 a răspuns:

Na,esti copchil de 7 ani ai venit la scoala ai auzit de la ăia de a 4 si intrebi si tu ce înseamnă, trebuie sa mai cresti minim vreo 11 ani deci du-te la scoala di nu-ți ocupă capu cu sex

| Xlolx76 explică (pentru Mortimer2020):

Nu ai decât să vorbești șingur

| Mortimer2020 a răspuns (pentru Xlolx76):

Cand ești prost si viata este grea.