| Lau2234 a întrebat:

Contacte sexuale protejate la menstruație? Fără ejaculare în vagin, este vorba de vreo sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in timpul zilelor de sangerare menstruala sunt intretinute contacte sexuale, este indicat ca prezervativul sa fie folosit ca principala metoda de protectie. Prezervativul a fost inventat cu scopul/rolul de a se putea intretine contacte sexuale in fiecare zi a ciclului menstrual indiferent in ce perioada este femeia, deci si cea menstruala. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, este produs si este folosit de catre barbati exact cu scopul de a le permite acestora chiar si sa ejaculeze sperma inca inainte de a se termina sexul si in aceste conditii sa continue sexul, prin a-si penetra partenera in continuare pana in momentul in care va scadea erectia intratat de mult incat penisul sa devina impropriu continuarii sexului. In cazul in care marimea prezervativului folosit este cea corecta si se potriveste perfect pe penis, acesta va ramane intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar daca penisul incepe sa piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis, si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea nu se va scurge afara, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu va e scarba cand faceti sex la menstruatie? Spalati voi cearceaful?

| Adry05 a răspuns:

Nicio sansa mai ales daca au fost si protejate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu de sarcina, dar sunt sanse majore de infectii.

| Lau2234 explică (pentru Violleta2022):

Păi dacă a fost protejat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lau2234):

Scuze, am omis "protectia".
Totusi, se pot produce hemoragii si durerii pelviene, din cauza fluxului menstrual.
Personal, nu recomand sexul la menstruatie, pentru ca-i din toate punctele de vedere, urat, jenant, dureros, inconforatbil si periculos.
Sunt alte 25 de zile pe luna cand se poate face sex protejat si voi alegeti alea 3 zile pline de durere, disconfort, jena samd?!

| Andreeush a răspuns:

Logic că nu!