| Darrina a întrebat:

Mai am aproximativ 2 zile până la menstruație, însă azi am avut o scurgere de un roz deschis, putin, apoi s-a oprit. Simptomele premenstruale sunt normale, aceleasi dureri abdominale, dureri de sani etc. Am întreinut relații sexuale neprotejate, însă fără ejaculare în vagin. Sunt si răcită jos deoarece mă ustura destul de tare când urinez. Poate fi vorba de sarcină sau doar răceala să fie de vină pentru aceasta scurgere?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Foarte multe femei se confrunta, cu sangerari aparute "din senin" cu o zi sau doua inainte de instalarea deplina a menstruatiei, cu scurgeri foarte reduse in volum, adesea de culoare maronie, roz sau rosiatica. Insa se poate intampla uneori ca aceste scurgeri sa dureze mai mult de doar 1-2 zile, putandu-se extinde pe o perioada de pana la o saptamana sau mai mult. Daca treci printr-o astfel de neplacere, nu intra in panica si nu te ingrijora pentru ca exista mai multe cauze, multe dintre ele deloc de speriat, care pot determina si explica aparitia sangerarilor inainte de menstruatie, adica nu apar neaparat din cauza instalarii unei sarcini prin asa numita sangerare de nidatie. Daca aceste sangerari dinaintea menstruatiei se repeta este indicat sa mergi la medicul ginecolog pentru un consult amanuntit deoarece astfel de sangerari pot fi cauzate de sindromul ovarelor polichistice, de o infectie, de polipi uterini sau endometrioza. Insa pot fi provocare inclusiv si de anumite afectiuni care nu tin de procesul reproductiv printre care pot fi; diabetul sau afectiunile de la nivelul tiroidei, dar si anumite tratamente medicamentoase. Multa sanatate.

| Darrina explică (pentru corbulalbrosu):

Da, am probleme cu glanda tiroida. Se pare ca a fost o scurgere simpla, menstruatia a aparut. Dupa ce va trece voi merge la ginecolog. Multumesc mult!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Darrina):

Ma bucura faptul ca ai scapat de un stres inutil. Vizita medicala arfi binesa nu fie amanata sau pur si simplu... uitata. Sanatate

3 răspunsuri:
| Rektsona a răspuns:

Nu poate fi vorba de o sarcina categoric