| Lightrose a întrebat:

Continuarea articolului anterior
Dupa atatea certuri am incercat sa imi salvez relatia si i-am zis iubitului meu, de fapt fostului, ca nu mai suntem impreuna, daca are de gand sa isi schimbe stilul de viata, nu mi-a dat niciun raspuns clar in orice caz gasea scuze! Asa ca m-am hotarat sa il uit. Dar dupa 3 ani(chiar daca eram la distanta)e extrem de greu sa fac asta chiar daca nu il mai iubesc ca la inceput(plecarile lui si tot ce ma deranja la el m-au facut sa ma schimb). Mi-am dat seama ca nu are rost sa renunt la familia mea pentru el(chiar daca parintii mei mi-au facut mai mult rau decat bine). M-am saturat sa fiu obiectul lui! El nu constientizeaza ce ii zic. Spune ca sunt copil, ca vreau sa scap de el! Dar i-am explicat clar ca:
1)ma enerveaza cand vorbesc cu el si nu ma asculta sau vorbesc cu el si el sta mut
2)ma simt naspa cand el ma lasa balta pentru altii
3)ma enerveaza cand imi inchide telefonul in nas pentru ca nu ii convine ce ii zic
4)nu intelege ca ma simt dezamagita de el si iubirea pentru el a c-am disparut
De exemplu:la inceput cand venea varul lui la el statea cu el cat statea si apoi vorbea cu mine la telefon(varul lui e un nesimtit statea mult si sunt vecini; si venea sa bea mai mult, iar ex-iubi meu nu bea). Varul lui s-a suparat si atunci el a preferat sa ii faca varului sau pe plac. E normal sa ma supar pe el din moment ce varusau statea la el cu orele. A inceput sa nu mai vorbeasca cu mine cand venea varul lui.Deci l-a ales pe el!
Din cauza verilor lui ne-am certat de multe ori.De ce vrea sa ma mut la el daca ma pune pe ultimul loc(parintii mei nu-s de acord cu relatia)? De multe ori prietenul meu ma lasa balta pentru iubitul surorii lui(prefera sa stea de vorba cu el, etc), pentru varul lui, etc Eu de fiecare data am evitat sa plec undeva unde stiu ca l-ar deranja.Simt ca ma considera un "obiect" pe care-l are cand vrea.

1)Vrea sa ne casatorim. Daca ma casatoresc cu el ar trebui sa renunt la parintii mei pentru ca ei nu vor fi de acord

2)De multe ori imi impune lucruri.Nu am voie sa vorbesc cu fosta mea colega(e adevarat ca ea a incercat sa ne desparta dar ma deranjeaza ca el imi impune). Nu am voie sa ies cu colegele mele care sunt mai putin cuminti(asa sunt c-am toate). De exemplu:a venit fratele meu cu un prieten de al lui acasa si prietenul meu mi-a zis sa ma inchid in camera sa nu se dea tipul ala la mine.

Simt ca ma pune pe ultimul loc in viata lui si azi iar a fost plecat undeva si a avut telu inchis.Eu m-am enervat si i-am zis ca relatia noastra s-a terminat si dupa ce o sa il uit o sa imi refac viata pe care el mi-a distrus-o, cu un tip pentru care o sa fiu numarul unu in viata lui.Nu imi place stilul lui de viata. I-am zis si nu face nimic. Spune ca eu sunt de vina.

3)Prietenul meu e mereu plecat, eu daca as pleca asa el s-ar supara pe mine.

Cum sa il uit?

Răspuns Câştigător
| tzintzi a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti si alta ocupatie decat aceea de a sta si a te gandi la el ore-n sir. Daca spui ca nu te asculta cand vorbesti si te pune pe ultimul lui loc in viata atunci nu vad rostul relatiei.
Iti recomand sa incep sa iesi cu colegele/prietenele tale pentru a uita de el.Asta este rezolvarea la problema ta si fi mai indiferenta, nu dintr-o data.incet incet arata-i ca nu mai e ce a fost.

2 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nu este idealul de barbat,dar si tu ai fost putin cam. egoista,desi nu e termenul adecvat.Un barbat,dupa ce te casatoresti,nu-ti poate acorda toata atentia lui. Tot ce a fost frumos inainte,se duce,pentru ca apar grijile comune,pe care voi trebuie sa le rezolvati,impreuna,nu separat ca pana atunci. El e ca majoritatea barbatilor, nici mai rau nici mai bun. Crede-ma, cu 90 % din barbati sunt asa. Eu zic.sa mai astepti putin.in liniste.

| Lightrose explică:

De ce sa stau cun un baiat care sa nu-mi acorde toata atentia si iubirea lui? Ar trebui sa raman cu el si sa sufar? Mi-a ajuns!
Cand e iubire adevarata nu conteaza grijile, problemele iar daca toti sunt asa prefer sa raman singura toata viata!