| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua dragi prieteni/e am nevoie de sfatul vostru.
Am un prieten si peste o saptamana avem nunta, insa avem probleme si eu nu mai suport m-am imbonavit din cauza lui si a familiei lui.
M-a chemat la el cu vorbe dulci si eu cu ganduri bune si cand am ajuns el cu mama lui l-au sculat din pat pe tatal lui mort de beat, un om violent si betiv, o bate pe mama lui, iar in trecut ii batea si pe copiii si de ce vedea ca se simt rau, mai tare ii lovea pana lesinau si sa revin la problema mea.
Cad am ajuns acasa la el dupa ce l-au sculat din pat pe tatal lui m-au bagat in sufragerie si tatal lui foarte nervos a inceput sa tipe la mine ca nu aduc oamenii multi la nunta noastra,(eu am chemat oamenii la care am fost la nunta dar nu mai vor sa vina decat foarte putini) si apoi a inceput sa spuna ca el a investit banii in aceasta nunta (aprox.3000 ron atat este cheltuiala+ 2800 care se vor da dupa nunta pentru muzica si 80 de ron pentru aranjamentul salii)ca pe multi oamenii care i-a invitat la nunta, cei la care au fost ei la nunta, i-a fortat sa vina. Apoi a inceput sa ma traga la raspundere si mama prietenului meu, in acest timp prietenul meu a iesit din camera si m-a lasat cu ei in conditiile in care intr-un an de zile nici nu ma lasa sa vorbesc prea mult cu ei. Eu m-am suparat si m-am pregatit sa plec, prietenul meu a incercat sa ma opreasca sa vorbim, iar eu nu am vrut si am plecat pentru ca imi era teama sa nu fac un infarct pentru ca in ultimul timp m-am imbolnavit din cauza stresului si de premonitiile pe care le aveam in legatura cu ei si cu nunta si care s-au si adeverit.
Revin, el a zis pleaca si mi-a inchis usa cu cheia, apoi dupa o jumatate de ora suna la telefon sa ne intalnim, dar nu am vrut sa ma intalnesc cu el, i-am spus ce aveam de spus la telefon.
Va rog ajutati-ma cu un sfat, ce sa fac, nu mai suport, am ajuns sa i-au tranchilizante, des ajung la urgente
Ce sa fac IL IUBESC DAR NU MAI REZIST, SIMT CA NU TINE INDEAJUNS LA MINE.
Inainte de aceasta cearta am avut un vis, am vizat ca eram intr-un cosciug si mama statea langa cosciug la capul meu, iar langa mine cantau lautarii, oare ce inseamna?
VA ROG NU FACETI GLUME PROASTE SI AJUTATI-MA CU UN SFAT, CE SA FAC SE APROPIE NUNTA, INVITATIILE SUNT DATE, CE SA FAC, SA RENUNT LA TOT?
Il iubesc dar nu mai rezist.
Dupa nunta vom sta in aceiasi casa cu parintii lor, uneori spune sa ne mutam impreuna cu chirie. Parintii lui locuiesc intr-un apartament cu 3 camere decomandat si uneori intr-o casa la 30 de km de oras, casa cu 5 camere. Numai ei sunt proprietari acestor imobile si nu vor sa-i cedeze nimic lui, uneori mai spun ca ii da casa de la tara, dar noi lucram in oras, iar ei sunt pensionari.
El are un salariu de 500 de ron si eu la fel.
Va rog sa-mi iertati greselile de ortografie, exprimarea.
Multumesc tuturor.

Răspuns Câştigător
| UPSsss a răspuns:

Intrerupe toate demersurile in ceea ce priveste nunta,detaseaza-te un pic de aceste probleme si gandeste-te bine ce vrei sa faci cu viata ta. Daca in acest moment simti ca nu mai poti, te-ai inbolnavit, ce te face sa crezi ca va merge mult mai bine dupa nunta? am trecut printr-o situatie asemanatoare 7 ani de casatorie(calvar)in tot acest timp am dat nastere si unui copil care acum traieste fara sustinerea tatalui lucru pe care nu mi-l pot ierta niciodata, DESCHIDE ochii si nu uita ca TU esti cea mai importanta finta din viata ta! Iubeste-te pe tine si dupa pe ceilalti!

| PinkPanther a răspuns (pentru UPSsss):

Ce bine a sunat asta: DESCHIDE ochii si nu uita ca TU esti cea mai importanta finta din viata ta! Iubeste-te pe tine si dupa pe ceilalti!

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Amani nunta, doar nu ai vrea sa traiesti cu o povara pe capul tau, chiar de s-au straduit oamenii astia sa iti raspunda aici.

| Corina a răspuns:

Draga mea, imi pare tare rau sa aud ce necazuri ai, mai ales acum, inainte de nunta. Totusi, pana acum, cat ati fost prieteni, nu ti-ai dat seama ca nu tine indeajuns de mult la tine? Sau poate ca dragostea ta mare pentru el te-a orbit? Oare n-ai stiut de la inceput ca tatal sau are patima alcoolului si cum se comporta cu familia cand este beat? Nu te-ai gandit in ce familie intri? Daca spui ca ai ajuns deseori la Urgenta din cauza lui si a familiei, nu ti-ai pus problema ce se va intampla cu tine dupa nunta? Si cum se vor comporta cu tine dupa casatorie? Imi cer scuze ca-ti spun toate acestea, dar trebuia sa te gandesti f. bine inainte de a face acest pas hotarator. Totusi, nici acum nu cred ca e prea tarziu. Eu una as renunta, cu toate riscurile de rigoare. Decat sa te casatoresti si apoi sa ajungi la psihiatru, mai bine renunta. Stiu ca-ti va trebui f. mult curaj pentru acest lucru, mai ales ca pregatirile pentru. nunta sunt facute. Gandeste-te la sanatatea ta, de care nu poti avea grija decat tu insati. Ce se va intampla daca te vor stresa in continuare si dupa nunta el si parintii lui? Te vei imbolnavi, vei face poate depresie (Doamne fereste!) si te vor internata intr-un spital, unde vei ramane uitata. El, in schimb, isi va gasi alta cu care sa convietuiasca. Cam asa sunt barbatii, in general! Tineri care sa te iubeasca vei mai gasi si poate de o suta de ori mai buni decat cel de acum, care sa te merite intr-adevar. Totusi, parerea mea este sa vorbesti cu parintii tai si sa le ceri sfatul. Totdeauna parintii sunt cei mai in masura sa dea sfatul cel mai bun (pentru ca esti copilul lor si nu cred sa-ti vrea raul) si care sa te ajute sa iei hotararea cea mai inteleapta. Sa fii iubita!

| PinkPanther a răspuns:

Nu cred ca se merita efortul, gandeste-te restul vietii il vei petrece cu el, si implicit si cu parintii lui. Ce ai povestit ca s-a intamplat se va mai intmpla. Esti pregatita pentru o asemenea viata?
Nunta e ceva important, inseamna ca te unesti cu el din toate punctele de vedere, financiar, spiritual, o sa stati impreuna, iar ai lui or sa se bage intre voi, cand lui nu o sa ii convina ceva ei vor fi "avocatii" si sincera sa fiu nu cred ca se merita o asemenea viata. Nu te cunosc, dar cred ca meriti mai mult de atat, de fapt oricine merita.
Chiar daca il iubesti, ar trebui sa renunti la el, unele iubiri sunt toxice. Daca el nu intelege ca voi doi prin nunta va faceti o familie separrata de ai lui si de ai tai, nu are rost sa te complici.
Poti sa gaesti un baiat mai bun, care sa tina mai mult la tine si care sa nu fie atat de slab incat sa le permita parintilor lui sa faca ce ti-au facut tie. Poti sa gasesti un baiat a carui familie sa fie mai ok
Si aici mai exita o problema, oricum s-a comportat pana acum cu tine, vezi comportamentul tatalui sau, sunt foarte mari sansele ca dupa nunta sa se comporte cu tine cum a vazut la tatal lui, esti dispusa sa iti asumi acest risc? sa te astepte o viata plina de scandalui si batai pana la lesin pentru tine si viitorii tai copii?
Gandeste-te si la fapptul ca inca nu a-ti facut nunta si esti deja bolnava din cauza lor, cat crezi ca o sa o mai duci?
La final alegerea iti apartine, sper sa o faci pe cea corecta. Cantareste toate dedaliile, avantajele si dezavantajele. Sper sa faci cum e mai bine.

| FollowTheLight a răspuns:

Nunta e o decizie foaaarte importanta.Te-ai gandit tu indeajuns inainte sa iei aceasta decizie? Gandeste-te ca de parintii lui nu vei scapa toata viata, sunt socrii tai, deci nu va fi prea usor.Iar el, te iubeste indeajuns de mult? De ce nu a stat cu tine sa te sustina cand aveati acea discutie? De ce a plecat? Asa va pleca si cand dati de o problema ca o familie, gandeste-te. Poate problema cu socrii se mai rezolva, sa zicem ca va mutati, dar el? Eu sincer zic sa mai iei odata toate astea in calcul, sa te mai gandesti putin, sa iti limpezesti mintea si creierul, si sa meditezi la decizia pe care o ai de luat.Meditat adica fara stres.Te duci undeva in parc, la umbra unui copac, inspiri aer curat, si te gandesti.Atat ai de facut.Nu te mai stresa pentru orice, te imbolnavesti.Si la fel, nu mai lua pastile, nu vrei sa ajungi dependenta de ele.Ti-am zis care e solutia.Mai relaxeaza-te.Mai rupe-te asa putin de realitate, iti va face bine. Apoi, asculta-ti inima.Ea va stii ce ai de facut!happy
Succes in orice vei alege!happywinking

| anka89 a răspuns:

Cea mai mare greseala pe care ai sa o faci in afara de nunta(daca el e de acord cu parintii lui)este sa stai impreuna cu ei.Mai bine sa va cautati ceva cu chirie. Daca o sa stati in casa lor,peste ceva timp o sa va scoata ochii si o sa aveti mari scandaluri.
Sa iti spun un simplu exemplu:Sa zicem ca intr-o zi cand ai liber ai de gand sa dormi mai mult, nici nu iti dai seama ce scandal o sa iasa, deoarece din spusele tale sunt oamenii cu care nu poti sa stai la discutii.
Te rog eu pentru ca nu te cunosc sa nu stai cu ei daca iti iubesti sanatatea.Incearca sa vorbesti cu el poate te intelege.Se simte ca esti genul de persoana care pune totul la suflet si de aceea te-ai imbolnavit,daca erai genul de persoana care sa nu taca in fata nimanui, poate te certai cu tatal lui si ii spune-i sa se duca dracu de betiv.
Aceste lucruri viitorul tau sot ar trebiu sa inteleaga, din moment ce stie cum a crescut si ce fel de persoana este tatal lui si ca te casatoresti cu el nu cu neamul sau cu familia lui.
Incearca sa vorbiti cat mai aveti timp si decide-te.In nici un caz nu va mutati impreuna cu ai lui, o sa ai mari batai de cap si ar fi pacat.Ai grija totusi sa nu fie si el cam la fel,din moment ce nu ati locuit impreuna pana acum, s-ar putea sa nu fie cum il sti tu.
Parintii tai ce zic? cum sunt de acord cu asta?
Ma gandesc ca esti tanara si nu are rost sa iti strici viata in halul asta, pentru ce? mai bine sa ii trimiti la dracu pe toti cu banii lor cu tot care i-au dat pana acum pentru nunta.Ca acum m-am enervat eu pe ei atat de mult ca as vrea sa ii am in fata sa ii scupi, mai ales pe prietenul tau.Cum poate sa le permita sa iti vorbeasca asa?
TE ROG gandeste-te bine si mai bine strica nunta acum, sau ti frica de ce zice lumea? Ma gandesc ca lumea din sat se intreaba cum de te bagi in asa familie? Si la urma urmei ii viata ta si DOAR tu hotarasti pentru ea.I=ati inima in dinti si spune-le pe fata la toti 3 ca NU ai de gand sa stai cu socrii.si fa-te putin a dracului pentru ca au nevoie, Fi putin mai tare de caracter si nu te gandi ca ti se face rau ci doar spune-le ce ai zis, ma gandesc ca s-au adunat destule de zis si ai sa poti pentru binele tau.te pup si ai grija nu merita

| alexandraalis a răspuns:

Am citit ce mi-ati scris si am fost impresionata de cate persoane mi-au sarit in ajutor, mi-au dat si lacrimile cand am citit, va multumesc tuturor, imi este greu sa desemnez un castigator

| PinkPanther a răspuns (pentru alexandraalis):

Mai important decat desemnarea unui castigator este sa faci tu alegerea corecta, astfel incat sa fii ferictita in viitor, acum nu esti. Nu te gandi la alte implicatii de genu "am ajuns prea departe ca sa mai renunt" nu te impiedica de faptul ca e aproape totul gata, nu te ajuta cu nimic daca nu o sa fii fericita. I-a decizia care te va aduce mai aproape de fericire indiferent de repercursiuni. Iti datorezi tie asta. Bafta

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru alexandraalis):

Ia-ti cateava zile libere.mergi la munte undeva pe marginea unui lac.scufunda-ti gandurile in apa.pentru cateva clipe inneaca-le si gandeste-te ce iti doresti cu adevarat, ce tel ai in viata. abia apoi alege

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Anuleza tot. elimina tot ce iti face rau.e clar ca relatia asta iti distruge viata.pentru ce sa continui? el de fapt nu te iubeste. daca te iubea te apara in fata alor sai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ar trebui sa amani nunta. Din ceea ce spui tu, nu prea te vad bine in preajma acestei familii.
daca speri ca el te iubeste, fa nunta, dar in niciun caz sa nu stai in preajma parintilor lui dupa aceasta, luati/va o garsoniera, faceti o casa, etc, insa nu cu socrii, nici cu parintii.
apropo, parintii tai ce zic? ti/au dat binecuvantarea lor? ar trebui sa ii intrebi si pe ei, la urma urmei iti vor doar binele tau.
imagineaza/ti viata alaturi de acest om peste 20 de ani, cum va fi oare atunci? in general, copiii care asista la scene de violenta, la maturitate, vor proceda la fel, iar din cate spui, exemplul pe care i l-a dat tatal lui nu e tocmai cel mai adecvat. Este el oare atat de intelegator cu tine astfel incat sa renunte la familie si la prejudecati pentru tine? iti spun ca inca ai timp sa te hotarasti cu privire la viitorul tau. Spune-i viitorului socru ca ii dai tu banii inapoi, sa nu isi mai faca griji, chiar daca va trebui sa lucrezi o perioada numai pentru asta. La urma urmei, banii oricum se cheltuie. Gandeste.te ca divortul peste cativa ani nu va fi o solutie viabila, mai ales daca apare si un copil. Ce vei face atunci?
trebuie insa sa te gandesti daca acest comportament l-a avut permanent fata e tine, sau e doar o chestiune de moment. Sau poate s-a schimbat, in rau sad... Vorbeste cu parintele tau duhovnic, ai unul, nu? sau cu un preot in care ai incredere. nu stiu de unde esti, dar daca ai posibilitatea, mergi la parintele iustin parvu, la neamt, sau la parintele calistrat, din iasi, acestia sunt vazatori cu duhul si dau cele mai bune sfaturi!- dar mai sunt multi altii, informeaza-te doar putin, daca vrei, bine-nteles.
ce sa iti spun, succes tare mult, repet ca ai ocazia in acest moment sa iti alegi viitorul, ce zici, vrei sa faci in asa fel incat sa iti fie bine si sa fii fericita, sau sa patesti ca multe alte femei ce ajung sa fie victime ale violentei soțului si a consumului de alcool. Succes mult, draga mea. Sa stii, am scris aceste randuri ca pentru o sora, ba chiar ca pentru mine. Iti doresc toata fericirea din lume, si minte luminata, sa poti alege ce e bun si ce e rau. A si daca te decizi sa nu mai faci nunta, poti sa pleci o perioada din localitatea aceea, pentru a evita neplacerile cauzate de socri. Mergi intr-o vacanta cu mama sau cu o prietena sau cu cineva apropiat, chiar si in Romania ai foarte multe locuri minunate de vizitat! fa in asa fel incat sa nu stie nimeni unde ai plecat- decat ai tai, bineinteles- nici prietenii macar.
ah, si poate in acea vacanta iti vei gasi adevarata iubire, cine stie? un om cu frica de Dumnezeu care sa te iubeasca sa te aprecieze si sa te respecte, chiar daca pentru a te putea face fericita va trebui sa renunte la familia lui.

| alexandraalis a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru cuvintele tale, ma ajuta sa gandesc mai bine, inca reflectez la ce voi face, iti doresc fericire si sanatate

| CorontzGurGurul a răspuns:

Salut, pentru inceput vreau sa-ti spun o chestie. Te mariti cu el nu cu familia lui. Daca ai face orice pentru el, atunci va puteti casatori linistiti si sa va vedeti de viata. In cazul conflictelor el trebuie sa fie de partea ta si sa incerce sa-si controleze parintii. Banii aceea pe care ei i-au investit au fost ca sa va ajute pe voi sa aveti un inceput in viata de familie. Trebuie sa le spui ca nunta nu este o afacere de pe care ei sa faca profit. Stresul exista inainte de nunta, pentru ca nu ai cum sa fi indiferenta, trebuie sa te asiguri ca totul iasa perfect. Nu te enerva, stiu ca te simti coplesita de numarul de lucruri ce trebuiesc facute. Rezolvati-le pe rand. Daca nu pui piciorul in prag nu vei rezolva nimic cu parintii lui. Daca nu va puteti intelege, incearca sa-i ignori cat mai mult. Nu interpreta visele in aceasta perioada, stresul e cauza. Dupa nunta va veti linistii. Nu mai lua pastile ca nu ajuta. Iti doresc mult succes, si casa de piatra. Bafta

| amyamalia a răspuns:

Nunta,ar trebui sa fie momentul cel mai fericit din viata ta...sau unul dintre momentele deosebite.Nu cred ca te-ar face fericita, nu cred ca mai ii iubire din moment ce tu treci prin asemenea momente...alegerea e a ta, dar gandeste-te bine.Nu te lega la cap fara sa te doara.